​Výše minimální mzdy se změnila, zrušena byla také zaručená mzda u soukromých firem

​Výše minimální mzdy se změnila, zrušena byla také zaručená mzda u soukromých firem

11.2. - Od nového roku se v ČR zrušila tzv. zaručená mzda a změnil se způsob zvyšování minimální mzdy. Zaměstnavatelé však musí brát ohled na zákoník práce, který jim ukládá zohlednit nejen vzdělání, ale i znalosti, dovednosti, povahu práce nebo třeba míru odpovědnosti a riziko škod. Zaměstnanec, který se cítí být diskriminován při poskytování mzdy, platu nebo odměny z dohody, se může obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce se stížností, popřípadě se se žalobou obrátit na soud. Jak to zaměstnance a zaměstnavatele dále ovlivní?

„Zatímco dříve se minimální mzda zvyšovala podle rozhodnutí vlády, nově se bude automaticky valorizovat na základě průměrné mzdy v národním hospodářství. Pro zaměstnance pobírající minimální mzdu to znamená předvídatelný a pravidelný růst příjmů. Zaměstnavatelé zase ocení možnost lépe plánovat své mzdové náklady do budoucna,“ řekl Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz.

Jak se bude minimální mzda zvyšovat

„Každý rok se bude minimální mzda zvyšovat podle koeficientu, který určuje její podíl na průměrné mzdě. Pro rok 2025 je koeficient 0,422 a minimální mzda dosáhla 20 800 Kč měsíčně, což je o 1 900 Kč více než minulý rok. V roce 2026 se zvýší podle koeficientu 0,434,“ uvedla Jana Jáčová z UOL Účetnictví.

Konec zaručené mzdy u soukromníků

Zaručená mzda, která dříve pomocí osmi kategorií určovala minimální výši odměny podle náročnosti, odpovědnosti a složitosti práce, již neplatí. Ať už jste prodavač/ka, účetní nebo elektrikář/ka, máte jistotu pouze v tom, že vaše mzda nesmí být nižší než minimální mzda.

Právo na stejnou odměnu

„Zrušení zaručené mzdy může vyvolat obavy, jestli za náročnější práci dostanete férovou odměnu. V praxi ovšem v soukromém sektoru odměny zaručenou mzdu běžně překračovaly. Navíc zaměstnavatelé musí brát ohled na zákoník práce, který jim ukládá zohlednit nejen vzdělání, ale i znalosti, dovednosti, povahu práce nebo třeba míru odpovědnosti a riziko škod,“ řekl Tomáš Pavlíček a dodal: „Zákoník práce také garantuje v návaznosti na základní zásady pracovněprávních vztahů a obecné antidiskriminační ustanovení právo na stejnou odměnu za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty pro všechny zaměstnance téhož zaměstnavatele. Není přitom podstatné, zda konají práci v pracovním poměru na dobu určitou, neurčitou, nebo na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Zaměstnanec, který se cítí být diskriminován při poskytování mzdy, platu nebo odměny z dohody, se může obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce se stížností, popřípadě se se žalobou obrátit na soud.“

Větší prostor pro vyjednávání

Zrušení zaručené mzdy může ovšem zvyšovat tlak na vyjednávací schopnosti zaměstnanců. Bez dřívější ochrany zaručené mzdy bude nezbytné umět obhájit své vzdělání, schopnosti a zkušenosti a zároveň mít představu o tom, co nabízejí ostatní zaměstnavatelé nebo jaká se vyplácí odměna lidem ve stejném oboru, regionu a s podobnými zkušenostmi, což lze zjistit na specializovaném portálu Platy.cz.

Státní zaměstnanci budou mít zaručený plat

„Ve veřejném a státním sektoru však zaručená odměna nezaniká úplně. Dosavadní způsob nahradil nový systém tzv. zaručeného platu, který zjednodušil odměňování. Místo původních osmi skupin jsou nově pouze čtyři skupiny. Zatímco nejnižší úroveň zaručeného platu odpovídá minimální mzdě, nejvyšší dosahuje 1,6násobku této částky,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví.

Jaké jsou úrovně zaručeného platu v roce 2025

Uvedené minimální mzdy jsou platné pro zaměstnance se stanovenou týdenní pracovní dobou 40 hodin:

Základní vzdělání: 20 800 Kč měsíčně (124,40 Kč/hod)

Střední vzdělání bez maturity: 24 960 Kč měsíčně (149,30 Kč/hod)

Střední vzdělání s maturitou: 29 120 Kč měsíčně (174,20 Kč/hod)

Vysokoškolské vzdělání: 33 280 Kč měsíčně (199,10 Kč/hod)

(lan)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner