Evropská komise

Za dopravu bude v nové Evropské komisi odpovídat Siim Kallas

Novým komisařem Evropské komise pro dopravu bude jednašedesátiletý Estonec Siim Kallas. Současně bude zastávat i pozici jednoho ze sedmi místopředsedů Evropské komise, v níž působil již od roku 2004 v původním týmu José Manuela Barrosa. Zkušený politik je považován za finančního experta a technokrata, ale s oborem dopravy zatím neměl nic společného. Dosud měl na starosti správu, audit a boj proti podvodům.

Siim Kallas se narodil v roce 1948. Studoval ekonomii na univerzitě Tartu, kde v roce 1975 promoval. Od roku 1991 byl prezidentem estonské centrální banky. V letech 1995 až 1996 byl členem estonské vlády jako ministr zahraničí, v letech 1999 až 2002 v ní působil jako ministr financí. Poté se stal premiérem. Po přistoupení Estonska k Evropské unii 1. května roku 2004 se stal komisařem pro hospodářství a měnové záležitosti (společně se Španělem Joaquínem Almuniou). Od listopadu roku 2004 vedl resort správy, auditu a boje proti podvodům. V této pozici si vysloužil velké uznání za své iniciativy v zájmu posílení transparentnosti evropských výběrových řízení.

Doprava samostatně

Dopravní problematika v nové Evropské komisi dostane samostatný resort, dosud byla doprava spojena s energetikou v DG TREN. Do působnosti nového dopravního komisaře bude patřit evropská železniční agentura ERA, evropská agentura pro leteckou bezpečnost EASA, evropská agentura pro námořní bezpečnost EMSA, agentura pro trans-evropské dopravní sítě TEN a dopravní část agentury pro konkurenceschopnost a inovace EACI. Státní pomoc dopravnímu sektoru už bude naopak nově přezkoumávat komisař pro hospodářskou soutěž (DB COMP). Odbory satelitní navigace (DB TREN G.3., G.4 a G.5) přejdou do působnosti komisaře pro průmysl a podnikání (DG ENTR), agentura pro dohled nad globálním navigačním systémem Galileo se přesune do portfolia DG ENTR.

Do úřadu nejspíš 1. února

Slyšení všech navržených komisařů proběhne před členy odborných výborů Evropského parlamentu od 11. do 18. ledna. Plénum Evropského parlamentu novou Evropskou komisi schválí pravděpodobně na zasedání 26. ledna. Po schválení se komisaři zřejmě 1. února příštího roku na další pětileté období ujmou svých funkcí a vystřídají současný „dosluhující“ tým, jehož mandát oficiálně skončil již 31. října.

Program pro Evropu

Návrh personálního složení nové Evropské komise přednesl předseda Evropské komise José Manuel Barroso 27. listopadu. Se všemi designovanými komisaři vedl řadu rozhovorů o nových úkolech, které „evropskou vládu“ čekají. Po jejich absolvování José Manuel Barroso uvedl, že je přesvědčen, že jeho nový tým agendu dokáže zvládnout a přispěje k nové podobě Evropské unie.

„Máme program pro Evropu a nyní máme i tým. Na základě nominací jednotlivých členských zemí se budu snažit vytvořit kolegium, které s novými impulzy přispěje k řešení všech náročných výzev, před nimiž Evropa stojí. Evropská komise bude prosazovat politiku v duchu hlavních politických zásad formulovaných Evropským parlamentem. Věřím, že Evropská komise napomůže oživení hospodářství a přispěje k upevnění trvale udržitelné sociálně tržní ekonomiky, která bude sloužit Evropanům. Podařilo se sestavit silný tým pro nové úkoly na domácí i mezinárodní scéně vyplývající z Lisabonské smlouvy,“ řekl José Manuel Barroso.

Celkem 27 komisařů

Nová Evropská komise bude mít ve vedení předsedu a sedm místopředsedů včetně Catherine Ashtonové, která po nabytí účinnosti Lisabonské smlouvy bude současně zastávat post „evropského ministra zahraničí“ – v unijním slovníku označovaný jako vysoký zástupce Evropské unie pro vnější a bezpečnostní politiku. Tři místopředsednické funkce budou zastávat ženy.

Tým vedle José Manuela Barrosa tvoří 27 členů, po jednom z každého státu Evropské unie. Třetina z nich jsou ženy. Politické spektrum komisařů je velmi různorodé, nejsilněji je zastoupena frakce Evropské lidové strany (EVP), sdružení socialistů a demokratů (S&D) a aliance liberálů a demokratů (ALDE). Čtrnáct komisařů včetně José Manuela Barrosa působilo již ve staré Evropské komisi.

„Nová tvář“

José Manuel Barroso zdůraznil, že ve svém druhém funkčním období chce dát Evropské komisi „novou tvář“. Oznámil řadu nových silných témat, jako je ochrana životního prostředí, vnitřní politika a justice a evropské občanství. Značnou pozornost hodlá věnovat vzdělání, kultuře, mnohojazyčnosti, mládeži, zdraví a právům spotřebitelů, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovacím, mezinárodní spolupráci, humanitární pomoci a reakcím na krizové situace. Větší váhu získá i sociální politika (sociální jistoty, zaměstnanost a podobně). Rozsáhlou podporu připravuje pro moderní informační technologie.

Noví komisaři Evropské komise (abecedně) a jejich resorty****

l Joaquín Almunia – hospodářská soutěž; místopředseda Evropské komise l László Andor – zaměstnanost, sociální problematika a rovné příležitosti; místopředseda Evropské komise l Catherine Ashtonová – vysoká zástupkyně Evropské unie pro vnější a bezpečnostní politiku; místopředsedkyně Evropské komise l Michel Barnier – vnitřní trh a služby l Dacian Ciolos – zemědělství a rozvoj venkova l John Dalli – zdraví a spotřebitelská agenda l Maria Damanakiová – námořní záležitosti a rybolov l Karel de Gucht – obchod l Štefan Fülle (ČR) – rozšiřování Evropské unie a vztahy se sousedními státy (v těsné spolupráci s vysokou zástupkyní Evropské unie pro vnější a bezpečnostní politiku) l Johannes Hahn – regionální politika l Connie Hedegaardová – ochrana klimatu l Máire Geoghegan-Quinnová – výzkum a inovace l Rumiana Jelevová – mezinárodní spolupráce, humanitární pomoc a reakce na krizové situace (v těsné spolupráci s vysokou zástupkyní Evropské unie pro vnější a bezpečnostní politiku) l Siim Kallas – doprava; místopředseda Evropské komise l Neelie Kroesová – informační technologie (digitální agenda); místopředsedkyně Evropské komise l Janusz Lewandowski – rozpočet a finanční plánování l Cecilia Malmströmová – vnitřní záležitosti l Günter Oettinger – energetika l Andris Piebalgs – rozvoj (v těsné spolupráci s vysokou zástupkyní Evropské unie pro vnější a bezpečnostní politiku) l Janez Potočnik – životní prostředí l Viviane Redingová – spravedlnost a právo; místopředsedkyně Evropské komise l Olli Rehn – hospodářství a měna l Maroš Šefčovič – místopředseda Evropské komise pro meziinstitucionální vztahy a správu l Algirdas Šemeta – daně a celní unie, audit a boj proti podvodům l Antonio Tajani – průmysl a podnikání; místopředseda Evropské komise l Androulla Vassiliouová – vzdělání, kultura, mnohojazyčnost a mládež Životopisy navržených členů Evropské komise na adrese http://ec.europa.eu/…n_designate_ 2009–2014/index_en.htm

n

spinner