23. října 2003
Společnost United Parcel Services (UPS) vstoupila na český trh v roce 1992 a od roku 1999 na něm působí samostatně jako dceřiná firma mateřské společnosti. Podle jejího country managera Petra Zháňala je UPS jedinou kurýrní společností, která garantuje doručení dokumentů do všech významných měst v Evropě a USA do 10:30 následujícího dne; v případě, že by tento termín nesplnila, vrátí zákazníkovi celou částku za přepravu. Nově tuto službu nabízí i ve většině měst v České republice.
Historie společnosti UPS sahá do roku 1907, kdy tehdy ani ne dvacetiletý Jim Casey založil v Seattlu Americkou kurýrní společnost (The American Messenger Company). Od skromných začátků, kdy se jako poslíček střídal s Claudem Ryanem a první zaměstnanci doručovali zásilky pěšky nebo na bicyklu, společnost rychle expandovala (včetně fúzí a akvizic). V roce 1919 se poprvé objevuje název UPS a firma dále rozšiřuje svou působnost na území celých Spojených států amerických a zkvalitňuje svou technickou základnu – mimo jiné zakládá i vlastní leteckou sekci.
V roce 1975 začíná podnikat také v Kanadě a o rok později vstupuje na evropský
kontinent – působí ve Spolkové republice Německo. V osmdesátých letech po deregulaci v americkém leteckém sektoru UPS formuje svou vlastní leteckou síť, která vytvořila potřebnou základnu pro expresní služby s dodávkou do druhého dne. V roce 1994 již UPS poskytuje záruku vrácení peněz u mezinárodních zásilek v 64 zemích Severní a Jižní Ameriky, Asie, Afriky, Evropy a Středního východu.
V současnosti UPS působí ve více než 200 zemích a teritoriích, kde má k dispozici 88 tisíc vozidel a 265 vlastních a 315 pronajatých letadel. Denně přepraví na 13,7 miliónu zásilek pro 7,9 miliónu zákazníků. Patří k největším zaměstnavatelům jak v USA, tak na světě – celkem má na 360 tisíc pracovníků.
Celkový obrat UPS v loňském roce dosáhl 31,3 miliardy USD.
Informační technologie
Společnost United Parcel Service je podle některých zdrojů největším uživatelem informačních technologií na světě. Jen s jejich pomocí je schopna denně třídit a distribuovat obrovské množství zásilek, operativně komunikovat se zákazníky a informovat je o každém pohybu jejich zboží. Jako příklad může sloužit hub – sběrné středisko – v Kolíně nad Rýnem, kam se soustřeďují zásilky pro oblast Skandinávie, Ruska a většiny evropských zemí včetně České republiky. „Jedná se o letiště, které UPS zakoupila a plně přizpůsobila svým potřebám. Jeho provoz je zcela automatizovaný – lidská ruka se zásilek nedotkne. Třídicí kapacita hubu je nyní 65 tisíc balíků za hodinu a zhruba za rok by se měla zdvojnásobit na 130 tisíc,“ uvedl Petr Zháňal.
UPS v České republice
„V České republice jsme začínali prakticky od nuly a museli jsme si teprve vytvářet vztahy se zákazníky. Dnes již mohu říci, že i když jsme na český trh vstoupili jako poslední z velkých hráčů, podařilo se nám vytvořit si dobrou pozici. Náš vstup byl dostatečně dynamický a partneři brzy poznali, jaké služby jim nabízíme. Naši pozici posílila i skutečnost, že jsme provedli celosvětově strategické akvizice – získali jsme spediční firmu Fritz a společnost UNIDATA, která se posléze přejmenovala na UPS SCS (Supply Chains Solutions). Díky tomu dnes můžeme nabídnout skutečně komplexní služby – od naší hlavní specializace, kterou nadále zůstává kurýrní přeprava zásilek, přes logistická řešení a skladování až po různé logistické služby s přidanou hodnotou.
Klienti v České republice tak dnes mají k dispozici stejné produkty a v téže kvalitě jako kdekoli jinde na světě,“ řekl dále Petr Zháňal.
Již od počátku svého působení v České republice nabízí UPS službu Express Envelope, při níž je množství dokumentů omezeno pouze kapacitou obálky. Zákazník si může dále vybrat ze služeb UPS
Express (expresní doručení urgentních dokumentů a zásilek po celém světě), UPS Expedited (rychlé doručení zásilek do vybraných míst v zahraničí) a UPS Standard (vztahuje se na Evropu, doručení je o něco pomalejší). U všech těchto služeb UPS garantuje dohodnuté časy, v případě jejich překročení má zákazník nárok na vrácení peněz.
Moderní informační technologie, kterých UPS využívá, umožňují zákazníkovi sledovat prostřednictvím internetu nebo mobilního telefonu v každém okamžiku cestu jeho zásilky (tzv. Tracking and Tracing). Ke kvalitě monitorování pohybu zásilek přispívá i malý přenosný počítač DIAD, jímž jsou od loňského října vybaveni i řidiči v České republice. Jedná se v podstatě o elektronický systém, který nahradil do té doby používané desky se záznamovými přepravními listy. Získaná data se dvakrát denně prostřednictvím telefonní linky přenášejí do systému UPS a zákazníci je mají okamžitě k dispozici na internetu.
Další nabídka a novinky
Svým zákazníkům UPS nabízí zdarma také software WorldshipTM, který nejenže snižuje nároky na administrativu spojenou s odesláním zásilky, ale také ji zpřehledňuje. S jeho pomocí lze snadno vytvářet například letecké nákladové listy, faktury nebo vést databázi klientů. Program lze nastavit i tak, že po každém vyřízení zásilky jsou automaticky odeslány e-maily hlavním aktérům – například vlastnímu účetnímu oddělení nebo příjemci.
Novinkou letošního roku je WorldEase – smluvní služba, která vybraným zákazníkům umožňuje zasílat zásilky prostřednictvím služeb Express, Expedited a Standard více příjemcům na různých místech, s jediným celním odbavením v jediném celním úřadu v místě doručení. „Tento produkt nahrazuje konsolidované zásilky, při nichž se všechny zásilky zabalily do jedné bedny, která se dopravila na jedno místo určení, odkud zásilky teprve putovaly ke klientům – nebylo tedy možné definovat čas doručení, viditelnost konkrétní zásilky byla nulová a nebyly ani průhledné ceny, neboť na přepravě se podílelo více článků. WorldEase pracuje tak, že tato ,bedna‘ se vytvoří pouze datově a zásilky se pohybují fyzicky samostatně. Jsou tedy viditelné a náklady lze přesně propočítat. Výhodou je i skutečnost, že zásilky mohou být vycleny na mateřskou firmu nebo partnera odesilatele, který je fyzicky vůbec nemusí obdržet; například Evropská unie má sice jednotnou celní zónu, ale nikoli daňovou. Tuto službu nabízíme do více než padesáti zemí – do celé Evropské unie, USA, Kanady a některých zemí v tichomořské oblasti,“ vysvětlil Petr Zháňal.
Další novinkou UPS je Exchange Collect. Tuto službu společnost vytvořila pro mezinárodní elektronický obchod a jejím smyslem je eliminovat rizika s ním spojená. UPS prostřednictvím své bankovní skupiny UPS Capital vstupuje mezi prodávajícího a kupujícího, jejichž kontakt se redukuje pouze na objednávku konkrétního zboží. V okamžiku, kdy prodávající předá zboží UPS, je informována UPS Capital a kupující na ni převede peníze. UPS pak doručí zásilku a teprve poté předá peníze prodejci. Vše je tudíž pod kontrolou a naprosto korektní. „Překvapivé je to, že o tuto službu mají zájem i velké renomované firmy, když třeba vstupují na nový trh – zřejmě se nového prostředí ještě obávají, a tak volí tuto bezpečnější cestu obchodování,“ uvedl k tomu Petr Zháňal.
Příprava pracovníků
„V naší společnosti máme tréninky prakticky na cokoli a troufám si říci, že náš kurýr je nejlépe připravený profesionál, s jakým se lze na silnicích setkat – a to jak co se týče řízení vozidla, tak jednání s klientem. Jejich tréninky včetně následných testů se neustále opakují, neboť jen tak lze dosáhnout potřebnou úroveň,“ řekl Petr Zháňal.
„Teď trochu odbočím, ale rád bych se zmínil o našem kurýrovi Liboru Petříčkovi. Ten před měsícem a půl na Pardubicku zpozoroval dopravní nehodu a jako jediný z projíždějících řidičů zastavil, poskytl zraněným první pomoc a přivolal pohotovost – podle záchranářů jim zřejmě zachránil život. Tento čin bych rád i touto cestou ocenil,“ dodal Petr Zháňal.
Milan Frydryšek
Deset zajímavostí o UPS
1. UPS má k dispozici 88 tisíc vozidel ve více než 200 zemích a teritoriích, která denně v souhrnu ujedou vzdálenost odpovídající dvaceti cestám na Měsíc a zpět.
2. Dnes běžně používaný termín Tracking and Tracing (dohledávání a sledování) pochází od UPS. Dokumenty, jimiž zákazník prokazoval doručení zásilky, se původně kopírovaly ručně s pomocí kopírovacího papíru (tracing paper) a pracovníci, kteří kopírování prováděli, byli nazýváni pátrači (tracer).
3. Také systém Hub and Spokes (středisko a spojnice, doslova náboj a loukotě kola), nyní v oboru distribuce zásilek naprosto běžný, vznikl u UPS. Zásilky jsou před distribucí do provozních středisek dopravovány do strategicky umístěného distribučního centra.
4. Stejně jako letadel, vlaků, nákladních vozidel a bicyklů využívá UPS i tříkolek ťuk-ťuk v Bangkoku, člunů na kanálech v Benátkách či mul ve Velkém kaňonu.
5. UPS je největším uživatelem celulárních technologií na světě.
6. UPS denně přepraví zboží v hodnotě 5,5 procenta hrubého domácího produktu Spojených států amerických.
7. Letecké linky UPS patří k deseti největším na světě.
8. Prostřednictvím svých mezinárodních služeb může UPS oslovit více než čtyři miliardy
lidí, tedy dvakrát více, než lze dosáhnout pomocí kterékoli z telefonních sítí.
9. UPS denně doručuje 13,3 miliónu zásilek – informace o nich jsou uloženy v DB-2, největší databázi na světě. UPS má 15 sálových počítačů, které jsou schopny zpracovat pět
miliard bitů za sekundu.
10. Jack Frye, pilot, který letěl s letadlem, jež si UPS pronajala pro své letecké služby jako první, se později stal prezidentem TWA.