Ing. Jiří Řehola (MPO) pro DN

Na liberalizovaný trh může vstoupit každý provozovatel poštovních služeb

Na liberalizovaný trh může vstoupit každý provozovatel
poštovních služeb

Od ledna příštího roku začne platit novela zákona o poštovních službách a poštovní trh České republiky vkročí do plně liberalizovaného prostředí. Co dokončení liberalizace přinese, o tom jsme hovořili s ředitelem odboru poštovních služeb a služeb informační společnosti Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Ing. Jiřím Řeholou.

Proč vznikla novela zákona o poštovních službách?

„Podle tzv. třetí poštovní směrnice Evropské unie 2008/6/ES musí být do konce letošního roku dokončena v členských zemích liberalizace poš-tovního trhu. Přenos evropské směrnice do právního řádu České republiky se provádí novelou tzv. poštovního zákona. Novelu zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu a zákon prošel v letošním roce legislativním procesem. Platit začne od ledna příštího roku. Novela zákona není ,zákonem o České poště‘, jak se lidé někdy domnívají. Jejím cílem je úprava pravidel plně liberalizovaného poštovního trhu. Je ovšem samozřejmé, že tato pravidla činnost dominantního hráče na tomto trhu, tj. České pošty, ovlivní. Pro úplnost dodávám, že odpovědným resortem za Českou poš-tu není ministerstvo průmyslu a obchodu, ale ministerstvo vnitra, které vykonává funkci zakladatele České pošty podle zákona o státním podniku.“

V řadě členských zemí EU již liberalizace poštovního trhu proběhla…

„Česká republika využila možnosti, kterou evropská směrnice obsahuje, a odložila dokončení liberalizace do konce letošního roku. Většina členských států Evropské unie však svůj poštovní trh musela liberalizovat již do konce roku 2010. Sousední Slovensko nevyužilo dvouletý odklad celý a otevřelo svůj poštovní trh konkurenci již od letošního ledna.“

Co tento zákon na českém poštovním trhu změní?

„V České republice skončí monopol národního operátora České pošty v posledním dosud neliberalizovaném segmentu poštovních služeb – listovních zásilkách do 50 g nebo s cenou do 18 Kč. České poště jako držiteli poštovní licence zůstane minimálně do roku 2017 povinnost zajišťovat a poskytovat základní poš-tovní služby ve stanovené kvalitě na celém území ČR a za dostupné ceny. Konkrétně se jedná o zásilky do dvou kilogramů, balíky do 10 kilogramů, doporučené zásilky a zásilky s udanou cenou. U všech těchto zásilek musí být garantováno jejich podání a dodání každý pracovní den. V České republice podobně jako v některých dalších zemích patří mezi základní poštovní služby navíc i poštovní poukazy.“

Jakým způsobem bude držiteli licence nahrazována případná ztráta?

„Základní poštovní služby bude pošta povinna poskytovat stejně jako dosud za nákladově orientované ceny, proto by jí ztráta vzniknout neměla. Pouze v případě, že nákladově orientovaná cena některé ze základních poštovních služeb nebude považována nezávislým regulačním úřadem, kterým je Český telekomunikační úřad, za cenově dostupnou, a bude ji proto regulovat, mohou vzniknout z daného rozdílu tzv. čisté náklady. Pokud tyto čisté náklady budou představovat pro Českou poš-tu nespravedlivou finanční zátěž, uhradí se jí prostřednictvím zvláštního účtu, do kterého budou zpětně přispívat všichni provozovatelé poš-tovních služeb s ročními výnosy za poštovní služby většími než 10 milionů Kč, každý podle svého tržního podílu. Aby nedocházelo k diskriminaci, bude na zvláštní účet přispívat i Česká pošta.“

Neměla by být případná ztráta z poskytování základních poštovních služeb hrazena spíše ze státního rozpočtu?

„Evropská poštovní směrnice v případě nemožnosti poskytovat základ-ní poštovní služby za nákladově orientované ceny stanovuje dva základní mechanismy na úhradu čistých nákladů. Vedle vytvoření vyrovnávacího fondu z příspěvků provozovatelů poš-tovních služeb počítá také s úhradou ze státního rozpočtu. S ohledem na nepříznivou ekonomickou situaci a stav veřejných rozpočtů vláda zvolila na úhradu případných čistých nákladů vyrovnávací fond. Tento mechanismus byl zvolen ve většině členských států Evropské unie.“

Co přinese nový zákon firmám, které v oboru poštovních a balíkových služeb podnikají?

„Po dokončení liberalizace může vstoupit na uvolněný segment poštovních služeb každý provozovatel poštovních služeb. Další změnou je to, že se nově soustředí působnost orgánů státní správy, které se dosud podílejí na regulaci poštovních služeb, do jednoho úřadu, kterým je Český telekomunikační úřad. Provozovatelé poštovních služeb se budou registrovat na ČTÚ a pouze s tímto úřadem budou v oblasti poštovních služeb v případě potřeby komunikovat. Přinese jim to snížení administrativní zátěže.“

Nový poštovní zákon přinese podnikatelům také přístup k využívání poštovní infrastruktury…

„Za významnou změnu z hlediska zkvalitnění poštovních služeb a podpory rozvoje konkurence lze bezpochyby považovat uvolnění přístupu k prvkům poštovní infrastruktury. V zákoně je nově stanovena povinnost pro držitele poštovní licence, tedy pro Českou poštu, aby na smluvním základě a za úplatu sdílela některé služby a vybrané prvky své poš-tovní infrastruktury. Jedná se například o poštovní schrány, poštovní přihrádky na poštách, službu dosílky a vracení zásilek a podobně.“

Zvýší liberalizace cenu poštovních služeb?

„V zemích, které svůj poštovní trh již plně liberalizovaly, k žádným cenovým otřesům nedošlo. Naopak působení tržních mechanismů má obecně vliv na zvyšování kvality poskytovaných služeb. Vzhledem k tomu, že Česká pošta bude mít povinnost poskytovat základní poštovní služby ales-poň po dobu pěti let, tedy do konce roku 2017, nelze očekávat žádné významné dopady ani v ČR. V roce 2017 dojde k přezkumu situace na trhu poštovních služeb a v případě potřeby bude vyhlášeno výběrové řízení na zajištění poskytování některých nebo všech základních poštovních služeb i na další období.“

Pavel Toman

spinner