12.11. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl příští rok hospodařit s 86,3 miliardy Kč, přičemž 20,8 miliardy dostane z programů Evropské unie. Návrh rozpočtu fondu minulý týden doporučil Sněmovně schválit hospodářský výbor hlasy všech přítomných členů. V porovnání s rozpočtem schváleným na letošek má mít fond na výdaje o 13,8 miliardy korun víc.
Infrastruktura
6.11. – Oprava 43 mostů a 318 úseků silnic druhé a třetí třídy v hodnotě přesahující 3,7 miliardy Kč čeká Středočeský kraj v následujících dvou letech. Středočeští krajští radní schválili plán zahájení dopravních staveb. Informovala o tom Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
5.11. – Pražský magistrát vykoupí od soukromého vlastníka pozemek nutný pro stavbu Radlické radiály. Za pozemek o rozloze 12 883 metrů čtverečních zaplatí 21,7 milionu Kč. Vyplývá to z dokumentu, který by zítra měli projednávat pražští radní. Zhruba 5,5 kilometru dlouhá radiála má navazovat na Rozvadovskou spojku a propojovat vnější a vnitřní okruh. V plánu je pět mimoúrovňových křižovatek a tři tunely, polovina trasy má vést pod zemí.
5.11. – Ministerstvo dopravy chce zavedením lhůt a kaucí pro odvolání zrychlit povolování dopravních staveb. Kauce za podání odvolání mají začínat na 25 000 Kč. Dopravní stavby by také nově mohly být umístěny a povoleny v jediném řízení, a to na základě méně podrobné dokumentace. Rychlejší přípravu a povolování dopravních staveb má za cíl návrh novely zákona, který ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Uvedlo to v tiskové zprávě.
5.11. – Jihočeský kraj se dohodl se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) na spolupráci při rozvoji dopravní infrastruktury a provozu na železnici. Mezi cíle patří železniční koridor Praha – České Budějovice s napojením na rakouské hranice, modernizace trati České Budějovice – Plzeň včetně elektrizace úseku Písek – Písek město nebo nový železniční most přes Vltavu u Červené nad Vltavou na trati Tábor – Písek. Oznámily to jihočeská hejtmanka Ivana Stráská a mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.
1.11. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Litevské dráhy uzavřely dohodu s přístavem Hamburk týkající se Metransu. Litevské dráhy a přístav Hamburk podepsaly dohodu, která obsahuje záměr, aby dceřiný intermodální podnik HHLA Metrans podporoval a zlepšoval přeshraniční tok zboží. Zatímco námořní doprava mezi Hamburkem a Litvou se loni zvýšila o 7,8 % a dosáhla rekordu v obratu 128 000 TEU, nová dohoda má posílit zapojení do rozvojového projektu Rail Baltica a do dopravního koridoru Východ – západ. Rail Baltica má plánován provoz z Varšavy přes Kaunas a Rigu do Tallinu – s trajektem či tunelem do Helsinek – za podpory členských států EU Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Finska. Metrans hodlá využívat drážní koridor Rail Baltica ve spojení na nový baltský terminál v Estonsku a jeho současnou síť. Nákladní doprava Litevských drah v současnosti nabízí spojení s Běloruskem, Ruskem, Ukrajinou, Litvou, Polskem, Kazachstánem, Čínou, Tureckem, Německem, Skandinávií a Itálií přes intermodální terminály ve Vilniusu, Kausasu a Šeštokai – kde se loží kontejnery a návěsy, vydávají celní doklady a poskytuje skladování kontejnerů. Je naděje, že spolupráce s přístavem Hamburk a se společností Metrans otevře nové příležitosti pro litevské hospodářství, jež vyžaduje rychlou, efektivní a ekologicky přátelskou nákladní přepravu po dopravním koridoru ve směru východ-západ.
1.11. – Vláda včera schválila obměnu správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které skončí čtyři její členové včetně předsedy Vladimíra Novotného. Toho v čele rady nahradil děkan Fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který včera projednala vláda. Správní rada SŽDC schvaluje zásadní činnosti státní organizace včetně její koncepce, hospodaření nebo organizační struktury.
30.10. – Česko bude v letech 2019 až 2025 čerpat na modernizaci železnic úvěr ve výši 11,5 miliardy Kč od Evropské investiční banky (EIB). Peníze chce stát investovat do rozšíření osmi úseků železničních koridorů. Skutečná výše vyčerpaných peněz se bude odvíjet od reálných nákladů na stavby. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který bude zítra schvalovat vláda. Dalších 11,5 miliardy Kč poskytne na projekt stát a necelou miliardu budou tvořit peníze z evropských fondů.
30.10. – Nejvíce Brňanů, kteří hlasovali v anketě o název nového nádraží, by chtělo, aby se jmenovalo Brno – Šalingrad. Z 1859 lidí, kteří využili internetovou anketu, dalo hlas Šalingradu 837. Dalších pět lidí hlasovalo pomocí tištěného lístku, vítěz tak získal ještě o hlas víc. Na druhém místě skončil současný název Brno hlavní nádraží s 698 internetovými hlasy. Na třetím místě skončilo s odstupem Nádraží Járy Cimrmana se 166 hlasy, ostatní názvy nedostaly ani 100 hlasů, vyplývá z výsledků na webu.
25.10. – Samořiditelná vozidla, informační systémy na dálnicích a automatizované systémy v Rakousku či Švýcarsku. Taková vizionářská témata nabídl minulý týden 26. ročník Silniční konference, kterou uspořádala Česká silniční společnost. Největší a nejvýznamnější akce v oboru silniční infrastruktury se po 11 letech vrátila do Ostravy. V Clarion Congress Hotelu přivítala přes 800 odborníků a v nedaleké Vítkovice Aréně představila společně s více než 90 firmami na ploše 1600 metrů čtverečních nejrozsáhlejší výstavu ve své historii. Na programu konference bylo na 50 přednášek.