​Pražské hlavní nádraží má opravené historické zastřešení nástupišť

​Pražské hlavní nádraží má opravené historické zastřešení nástupišť

3.10. - Památkové chráněná střecha nad nástupišti hlavního nádraží v Praze je jako nová. Poprvé po sto letech prošla velkou rekonstrukcí, která zajistila nové prosklení, obnovu poškozených spojů nebo antikorozní nátěr. Oprava dalších částí hlavního nádraží bude v příštích letech pokračovat.

Za celou dobu existence haly proběhla prakticky pouze jedna větší oprava v 70. letech minulého století, která se zaměřila pouze na odstranění starého laku z ocelové konstrukce, výměnu vadných oken a drobnější opravy.

„Nyní, po více než sto letech, jsme kompletně vyměnili plechové zastřešení, veškeré skleněné části, opravili a repasovali nosnou konstrukci, některé části jsme znovu vyrobili, lávky, rámy, zábradlí a dali střeše antikorozní nátěr. Kromě opravy historické památky jsme zvýšili bezpečnost a komfort cestujících. Ti už během oprav pocítili, že se nástupiště výrazně prosvětlují,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Hala byla postavena na počátku 20. století v té době patřila v Evropě ke zcela unikátním stavbám. A to nejen díky svým rozměrům přibližně 227 krát 76 metrů a výšce 18 metrů. Ocelová dvojlodní hala je nedílnou součástí památkově chráněného komplexu staveb pražského hlavního nádraží. Její oblouková konstrukce se klene nad 1. až 4. nástupištěm.

Stavba zahrnovala rekonstrukci odvodnění haly, rekonstrukci a dostavbu lávek včetně zábradlí, nové prosklení světlíků, bočních stěn a čel haly a přístřešku Fantovy budovy. Byla provedena také obnova protikorozní ochrany nosné konstrukce, nahrazení střešního pláště novým, revize spojů a obnova poškozených nýtů.

Hlavní část oprav spočívala ve výměně skleněných tabulí na střeše haly. Byly zanesené jak kouřem z parních lokomotiv, které na nádrží v minulosti jezdily, tak i ocelovými částečkami, které se uvolňují z kolejí a kol při brzdění vlaku. Zachovalé nosníky ocelové konstrukce byly natřeny ochranným lakem a postaveny byly rovněž nové troleje pro elektrické lokomotivy.

„Nečistoty ze skleněných ploch bude muset SŽDC odstraňovat pravidelně,“ potvrdil náměstek generálního ředitele SŽDC zodpovědný za modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb. Podle něj by mohlo současné zastřešení bez větších oprav sloužit další desetiletí. Původně měly být stavební práce hotové letos v květnu. Posun termínu ale podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové s nečekanými vícepracemi nesouvisí, jde na vrub loňským výlukám v železniční dopravě v nedalekých vinohradských tunelech. Přestože hlavní část oprav je už hotová, některé práce ještě budou pokračovat.

Podle SŽDC je ještě potřeba dodělat ochranné prvky proti hnízdění holubů. Musí se vytmelit spoje ve střeše, kterými stále prosakuje voda. Definitivně hotovo by podle Nejezchleba mělo být příští rok v květnu. Žádná z těchto prací by ale neměla mít dopad na provoz nádraží. Celková hodnota opravy příjezdové haly pražského nádraží se včetně projektové části vyšplhala na 690 milionů korun. Z Evropských peněz pak SŽDC na rekonstrukci čerpala příspěvek zhruba 480 milionů.

Oprava hlavního nádraží v Praze však ještě nekončí. V srpnu Správa železniční dopravní cesty vybrala zhotovitele projektové dokumentace na opravu historické fasády a střechy Fantovy budovy, v současné době probíhají práce na první dílčí etapě, která zahrnuje stavebně technický průzkum.

Do konce letošního roku také probíhá studie interiéru budovy nádraží, která změní svou tvář během roku 2019 a předpokládané ukončení je do konce roku 2022. Zároveň správce kolejí chystá do roku 2023 propojení hlavního nádraží s náměstím Winstona Churchilla.

(tj)

spinner