​Studie: Každá druhá stavební firma má omezené finance na údržbu mostů a dálnic

​Studie: Každá druhá stavební firma má omezené finance na údržbu mostů a dálnic

11.10.- Každá druhá stavební společnost nemá dostatek peněz od investorů na údržbu betonových objektů jako jsou silnice, dálnice, mosty, domy nebo vodní přehrady. Sanace přitom kromě obnovy estetického vzhledu zajišťují také bezpečnost, funkčnost a dlouhou životnost betonových prvků. Zároveň také snižují náklady na jejich budoucí údržbu a opravy. Podle studie analytické společnosti CEEC Research zpracované na vzorku 112 největších českých stavebních firem, se sanacemi častěji zabývají čtyři procenta společností. Přímo se na tuto oblast specializují tři procenta stavebních firem.

"Za stav stavby odpovídá podle zákona majitel. Zdá se, že ne každý si je plně vědom, jaká rizika na sebe bere, jestliže se o svůj majetek nestará," uvedl Robert Špalek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Stavby by podle něj měly kontrolovány alespoň jednou za deset let.

Sanace může zahrnovat opravu trhlin, nános ochranných povlaků či výměnu poškozených částí konstrukce. Jedná se o soubor opatření zaměřených na odstranění poškození, zvýšení pevnosti a zajištění dlouhodobé odolnosti betonu vůči vlivům prostředí.

Důvody investorů pro provádění sanace betonu zahrnují podle studie ze 38 procent havarijní stav, z 28 procent prodloužení trvanlivosti, z 12 procent estetické hledisko a z osmi procent zvýšení bezpečnosti. Dalším důvodem může být zvýšení statické únosnosti z důvodu přístavby.

Podle aktuálních údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR a ministerstva dopravy ČR je v České republice 5228 mostů o délce 274 kilometrů na dálnicích a silnicích první třídy. Z toho 28 procent je aktuálně ve stavu, kdy je nutná rekonstrukce nebo úplná obnova. Na silnicích druhé a třetí třídy je celkem 12.670 mostů o délce 165 kilometrů, z toho 51 procent potřebuje rekonstrukci.

Velmi často se přitom s problémy spojenými se sanacemi potýká pouze malá část dotázaných. Polovina dotázaných stavebních společností se s problémy potýká občas a 40 procent zřídka.

Průměrná doba sanace závisí na rozsahu poškození, typu konstrukce, použitých materiálů, dostupnosti zdrojů a pracovní síly, povětrnostních podmínek a regulačních požadavků. Podle výrazné většiny stavebních firem sanace betonových konstrukcí trvá méně než měsíc, nebo v rozmezí mezi měsícem až čtvrt rokem. Jedna desetina dotázaných stavebních společností má zkušenost s průměrnou dobou sanací od tří měsíců výše.

CEEC Research je analytickou a výzkumnou společností založenou v roce 2005 a zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Její studie využívá v současné době více než 17 000 společností.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner