Americký regulátor si ponechá dohled nad kvalitou letadel Boeing 787 Dreamliner

Americký regulátor si ponechá dohled nad kvalitou letadel Boeing 787 Dreamliner

16.2. - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) si ponechá kontrolu nad kvalitou letounů Boeing 787 Dreamliner před jejich dodáním. Regulátor o tom včera informoval v prohlášení. Dodávky letounu americký výrobce Boeing zastavil loni v květnu; kvůli problémům ve výrobě už předtím stály pět měsíců. Poprvé byly přerušeny, když úřad FAA začal důkladněji prověřovat výrobní vady těchto strojů.

Přerušení dodávek odstřihlo Boeing od důležitého zdroje hotovosti a zkomplikovalo plány jeho zákazníků. S postupem času bude mít čím dále více zákazníků na základě smluvních podmínek možnost využít prodlevy v dodávkách ke zrušení či úpravě kontraktů. Boeing vyrobil přes 110 těchto strojů, které jsou z velké části zhotoveny z uhlíkových vláken místo obvyklého hliníku. Než se problémy vyřeší, nemůže je dodat.

FAA trvá na tom, že kontrolu každého letounu před dodáním provedou jeho vlastní bezpečnostní inspektoři. To naznačuje, že úřad výrobním procesům Boeingu nedůvěřuje, napsala agentura Bloomberg.

"Respektujeme roli FAA jako regulačního orgánu a během jeho podrobných a přísných procesů budeme nadále transparentně spolupracovat," uvedla společnost.

Minulý měsíc Boeing spolu s výsledky hospodaření zveřejnil, že v souvislosti s opravami a kontrolami letadel 787 Dreamliner a kompenzacemi zákazníkům očekává celkové náklady 5,5 miliardy dolarů (bezmála 118 miliard Kč). Uvedl, že tak přijde o zisk z těchto strojů.

Boeing se v posledních letech potýká s různými problémy, mezi které patří například dřívější odstávka letadel 737 MAX po dvou tragických nehodách či negativní dopad koronavirové krize na poptávku po letecké dopravě. Tradičním konkurentem Boeingu je evropský výrobce letecké techniky Airbus.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner