23. srpna 2023, čtk
23.8. - Zájem o cestování s nízkonákladovými dopravci v posledních letech u českých zákazníků roste. Může za to úpadek českého dopravce ČSA nebo nová základna Eurowings na pražském letišti, a s tím spojená větší nabídka přímých nízkonákladových spojů. Vyplývá to z vyjádření prodejců letenek. Ceny letenek se zvýšily zejména na dálkových trasách.
Podle dat portálu Letuška.cz podíl prodaných letenek nízkonákladových dopravců vzrostl ze 17 procent v roce 2019 na letošních 32 procent. "Nárůst podílu odpovídá cestujícím, kteří dříve využívali spojů národního dopravce ČSA. Low-costy tak nezabraly až tak tržní podíl klasickým aerolinkám, ale víceméně vyplnily prostor, který uvolnily na trhu ČSA," řekl ředitel Letuška.cz Josef Trejbal.
To však podle něj nevytváří soustavný tlak na snížení cen letenek. "Trh, který postrádá silného národního dopravce, jenž by tlačil ceny letenek dolů, nemá sám od sebe výraznou motivaci k jejich snižování," dodal Trejbal. Rostoucí konkurence a silnější letové řády by podle něj mohly ceny snížit.
Společnost Student Agency Travel také pozoruje vyšší zájem o letenky nízkonákladových dopravců. Manažerka prodeje letenek Lenka Kašická za vzestupem vidí novou základnu Eurowings v Praze, která se otevřela na podzim 2021.
Z dat Student Agency Travel vyplývá, že průměrné ceny letenek se oproti roku 2019 zvýšily nejvýrazněji u dálkových letů. Například cena letenek do Dubaje vzrostla z téměř 12 000 korun v roce 2019 na letošních 16 200 korun, do Tokia letenky stály 15 640 korun, letos už skoro 30 000 korun. Z krátkých letů průměrná cena vzrostla například u letenek do španělské Malagy, z 3143 korun se více než zdvojnásobila na 6477 korun.
Za podobnou cenu jako v roce 2019 se létá například do Londýna, průměrně za 3600 korun. Oproti předcovidovému roku jde o navýšení ceny o asi 300 korun. V podstatě stejně stojí průměrně letenka do Paříže, zhruba 4000 Kč.
Zákazníci portálu kiwi.com zaplatili za krátké lety do 1500 kilometrů v průměru o 25 procent více než loni. Na středních a dlouhých letech se zdražilo o téměř 20 procent.
"Míra růstu cen se ale zásadně liší podle destinací, velkou roli hraje obliba destinace a kapacity dopravců. Průměrné ceny letů do Spojeného království tak například meziročně vzrostly o zhruba 60 procent, zatímco ceny letů do Chorvatska, kde se významně zvýšila nabídka i kapacity právě nízkonákladových dopravců, meziročně vzrostly pouze o čtyři procenta," uvedla společnost ve vyjádření.
Podle prodejců se oproti předpandemickým dobám změnily také některé návyky cestujících. Například podle portálu Letuška.cz je v letadlech méně jednotlivců a více cestují dvojice či trojice. Podle kiwi.com je nyní více mladých cestovatelů, kteří si volí letenky s delším přestupem, aby mohli krátce navštívit více míst.
(čtk)
Ilustrační foto: Pixabay