7. února 2014
Za 12 měsíců loňského roku využilo vzdušný prostor nad ČR celkem 700 260 letadel, což je ve srovnání s rokem předchozím o 195 méně. Výjimkou však byla letní letová sezona, která významně překonala předchozí provozní rekordy. Podle informací mluvčího státního podniku Řízení letového provozu ČR (ŘLP ČR) Richarda Klímy hlásí mírně nižší počet odbavených letadel letiště v Praze, Brně i Ostravě.
Letecký provoz v ČR byl již tradičně nejsilnější v červenci, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo své služby 74 716 pohybům a překonalo tak své dosavadní historické maximum z roku 2011 (73 tisíc pohybů). Nejsilnějším provozním dnem byl pátek 28. června 2013 s 2381 pohyby letadel. Při průměrné kapacitě jednoho letadla kolem 150 pasažérů tak bylo v průběhu jednoho dne přepraveno v českém vzdušném prostoru téměř 350 tisíc cestujících.
Zpoždění letadel je na minimálních hodnotách
„Dosažené výsledky jsou důkazem, že český vzdušný prostor je pro letecké dopravce atraktivní. Naše služby jsou dlouhodobě poskytovány s nejvyšší mírou bezpečnosti a v požadované kapacitě, což v roce 2013 ocenila i Evropská komise ve své pravidelné hodnotící zprávě o výkonnosti poskytovatelů služeb řízení letového provozu,“ komentoval provozní výsledky generální ředitel ŘLP ČR Jan Klas. Mezi důležité indikátory kvality a kapacity poskytovaných služeb patří hodnota průměrného zpoždění na jeden provedený let, která se loni pohybovala na úrovni 0,06 minuty, tedy výrazně pod úrovní stanovenou pro český vzdušný prostor Evropskou komisí (0,16 minuty na jeden let).
Největším zákazníkem zůstává Lufthansa
Z hlediska ekonomického je důležitou pozitivní skutečností, že v meziročním srovnání dochází v českém vzdušném prostoru k nárůstu tzv. přeletových jednotek o 2,7 procenta. Pokračuje tedy trend nárůstu počtu proletěných kilometrů a zvyšuje se i maximální vzletová hmotnost letadel, které se na českém nebi objevují, a to zejména v nejvyšších letových hladinách. Největším zákazníkem podniku je i nadále Lufthansa, následuje společnost Emirates a v poslední době se skokově zvyšuje i podíl společnosti Turkish Airlines.
Mírnější pokles provozu oproti předchozím rokům zaznamenalo Letiště Václava Havla Praha. Celkový počet pohybů (startů a přistání) činil 127 881, což bylo meziročně o 2,8 procenta méně. V letních měsících se ale objem provozu držel průměrně o čtyři procenta výše než v roce 2012. Největším zákazníkem ŘLP ČR na letišti Praha jsou České aerolinie, následované společností Travel Service a Lufthansa. Pokud jde o regionální letiště, kterým poskytuje služby ŘLP ČR, zaznamenalo Brno meziroční pokles pohybů letadel o 8,1 procenta a Ostrava o 4,1 procenta. Naopak Karlovy Vary hlásí mírný nárůst pohybů letadel, konkrétně o 2,8 procenta.
Vývoj dynamiky provozu na těchto letištích se však v jednotlivých letních měsících významně lišil a výsledně byl ovlivněn především charterovým provozem v období vrcholící turistické sezony. Poplatky za poskytované letové provozní služby v českém vzdušném prostoru a na letištích Praha, Brno, Ostrava a Karlovy Vary udržuje ŘLP ČR od roku 2009 na stejné úrovni. Aktuální cena za přeletovou jednotku ve vzdušném prostoru ČR činí 1198 Kč, cena za přibližovací služby na výše uvedených letištích je 131 Kč za jednu tunu maximální vzletové hmotnosti.
Tomáš Johánek