Nárůst počtu cestujících hlásí letiště v Praze i ve Vídni

Nárůst počtu cestujících hlásí letiště v Praze i ve Vídni

17.1. - Pražské Letiště Václava Havla loni zvýšilo počet odbavených cestujících o 17,9 procenta na rekordních 15,415 milionu lidí. Nejúspěšnějším měsícem byl červenec s 1,7 milionu pasažérů. Počet vzletů a přistání letadel stoupl o osm procent na 148 283 pohybů. Rekordní počet cestujících hlásí za loňský rok také nedaleké letiště ve Vídni, a to navzdory krachu německého dopravce Air Berlin a jeho dceřiné rakouské společnosti Niki. Vídeňské letiště loni odbavilo 24,4 milionu pasažérů, což představuje nárůst o 4,5 procenta oproti předchozímu roku.

Za růstem počtu odbavených osob v Praze stojí příchod nových dopravců, otevírání nových linek a navyšování kapacit na linkách stávajících. V průměru prošlo letištěm 42 233 cestujících denně. Ve srovnání s pěti předchozími lety je loňský nárůst počtu odbavených cestujících dvouciferný.

„Nárůst počtu odbavených cestujících za rok 2017 je vynikající a převyšuje celoevropský průměr. V rámci srovnání s evropskými výsledky, které máme v tuto chvíli k dispozici zatím pouze za období leden - listopad 2017, dosáhlo Letiště Václava Havla Praha v těchto sledovaných měsících 18,4procentního nárůstu v počtu odbavených cestujících, zatímco celoevropský růst činil 8,7 procenta,“ uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř.

Obecně je podle Václava Řehoře nárůst ovlivněn větší ochotou lidí za cestování utrácet na straně jedné a zvyšující se cenovou dostupností létání na straně druhé. V roce 2017 bylo z Letiště Václava Havla Praha navázáno letecké spojení do celkem 16 nových destinací. V dalších dvou případech byly otevřeny linky sice do stávajících destinací, ale na nová letiště Londýn/City a Londýn/Southend.

2017: 69 dopravců pravidelně létalo do 163 destinací

Celkem v roce 2017 operovalo své lety z Letiště Václava Havla Praha 69 pravidelných dopravců, kteří létali do 163 destinací. Nejvíce cestujících směřovalo z Prahy do evropských měst a dále pak do Afriky, která zaznamenala více než 66procentní meziroční nárůst, což bylo způsobeno zejména zvýšeným zájmem o cesty do dovolenkových destinací na severu kontinentu.

Nejčastěji byla využívaná letecká spojení do Velké Británie, kde bylo až 15 destinací a počet odbavených narostl o zhruba sedm procent. Následovala Itálie s růstem o téměř 30 procent a Německo.

Nejvytíženější destinací byl tradičně Londýn, kam v loňském roce poprvé směřovaly z Prahy lety na všech šest mezinárodních letišť. Následují Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Skutečným skokanem v počtu odbavených cestujících byl v meziročním srovnání Milán Bergámo, následuje Hurghada, Moskva, Řím Ciampino a Marsa Alam.

Rekordy ve Varšavě i Vídni

Rekordy hlásí i letiště v okolních zemích. Počet pasažérů letiště ve Varšavě loni stoupl o pětinu na 15,5 milionu. Vzdušný přístav ve Vídni odbavil 24,4 milionu cestujících. Největší nárůst loni zaznamenala rakouská letecká společnost Austrian Airlines, která ve Vídni přepravila o 1,4 milionu pasažérů více. Německé nízkonákladové aerolinky Eurowings pak zvýšily počet přepravených cestujících téměř o milion.

V letošním roce by tento trend měl pokračovat, letiště očekává alespoň tříprocentní nárůst počtu přepravených cestujících. Pokud se v případu krachu aerolinek Niki najde přijatelné řešení, mohlo by jich podle předsedy představenstva letiště ve Vídni Juliana Jägera být ještě více.

Na rozdíl od počtu přepravených pasažérů počet letů klesl, a to o 0,8 procenta. Pokračuje tak trend, kdy jsou nasazována větší letadla, která jsou více zaplněna. V posledních deseti letech se počet sedadel v letadle zvýšil o třicet procent a počet pasažérů o padesát procent.

Dařilo se také oběma zahraničním pobočkám vídeňského letiště - tedy letišti na Maltě a letišti v Košicích na východě Slovenska. Na Maltě odbavili šest milionů pasažérů, což je meziročně o 17,5 procenta více, v Košicích se počet pasažérů zvýšil po dlouhé době na 500 tisíc, což je nárůst o 13,8 procenta proti předchozímu roku, uvedl Julian Jäger.

(čtk, mna)

spinner