České aerolinie

Piloti ČSA přijali zkrácení volna a zmrazení mezd

Piloti ČSA přijali zkrácení volna a zmrazení mezd

Piloti Českých aerolinií budou mít v příštím roce kratší garantované volno a jejich mzdy budou zmraženy na letošní úrovni. Odborové sdružení pilotů ČSA (CZALPA) se na tom v polovině listopadu dohodlo s vedením národního dopravce, kolektivní smlouvu ještě musejí obě strany podepsat. Oznámil to prezident CZALPA Stanislav Fiala.

Původně odboráři prodloužení pracovní doby odmítali, ale při vyjednávání je vyměnili za garanci zaměstnanosti pro služebně nejstarší piloty. Zhruba 250 pilotům ČSA se tak v příštím roce zkrátí délka garantovaného volna ze 120 na 103 dnů za rok. Prodloužení pracovní doby je podle Stanislava Fialy reakcí na současný stav společnosti, která od roku 2008 nebyla v zisku a také letos počítá se ztrátovým hospodařením. Zkrácení volna piloti považují za výhodnější než krácení mezd, které jim rovněž hrozilo. Změnou k lepšímu je pro ně v aktuální kolektivní dohodě opětovné zavedení seniority, kterou společnost zrušila jako reakci na stávky pilotů na konci loňského roku.

Druhý pokus o privatizaci

Vláda na začátku listopadu schválila druhé kolo hledání strategického partnera pro ČSA a jejich mateřská společnost Český Aeroholding obe-slala 50 největších světových dopravců s výzvou k podání nabídek. Chyběl mezi nimi ovšem domácí Travel Service, který se při prvním pokusu o prodej ČSA dostal jako jediný do druhého kola řízení. V současné době začíná proces výběru privatizačního poradce a samotný prodej ztrátového dopravce by se měl uskutečnit do dubna příštího roku. O ČSA se podle informací zpravodajského serveru Česká pozice zajímají čtyři velké letecké společnosti – vedle Air France-KLM, které o ČSA projevily zájem už při prvním pokusu o prodej před třemi lety, jde o Turkish Airlines, Etihad Airways z Abú Zabí a Korean Air. Právě jejich zájem je podle serveru důvodem, proč vláda Petra Nečase zahájila druhý pokus o privatizaci ČSA.

Zájemci o vstup do ČSA se oznámí v prosinci

„Ministerstvo financí zveřejní seznam zájemců na začátku prosince a do té doby žádné spekulace komentovat nebude,“ řekl k tomu Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí. Michaela Lagronová z Českého Aeroholdingu uvedla, že společnost s potenciálními zájemci o prodej jedná už druhým rokem, ale zatím žádný z leteckých dopravců závazný zájem o majetkovou účast o ČSA neprojevil. Podle generálního ředitele Českého Aeroholdingu Miroslava Dvořáka je dokonce stále velmi vysoké i riziko, že se pro České aerolinie žádný strategický partner opět nenajde. „Trh s akvizicemi leteckých společností je na bodu mrazu a většina menších aerolinií v Evropě je na prodej,“ řekl v polovině listopadu v České televizi.

(čtk)

spinner