30. srpna 2013
PRAHA (30.8.) – Na pražském letišti bylo slavnostně podepsáno memorandum o partnerské spolupráci mezi Českým aeroholdingem, jeho dceřinou společností Letiště Praha a společností Incheon International Airport Corporation, která provozuje hlavní mezinárodní letiště v jihokorejském Inčchonu (Incheon International Airport). Dohoda se týká především úzké spolupráce v oblasti rozvoje nových spojení mezi Prahou a Soulem, sdílení informací a zkušeností či společných marketingových aktivit.
Partnerství mezi oběma letišti bude založeno na společném zájmu o rozšiřování pravidelného leteckého spojení mezi Českou republikou a Korejskou republikou, dále na využívání příležitostí vycházejících z rozvoje technologií a celosvětových trendů. Strany se dohodly na společné marketingové spolupráci a podpoře či sdílení zkušeností v mnoha oblastech, od rozvoje služeb a produktů pro cestující, přes provozní bezpečnost, až po rozvoj infrastruktury letišť. Ze vzájemné dohody o spolupráci vyplývá i to, že experti obou stran se budou pravidelně setkávat a vyměňovat si zkušenosti.
„Soulské letiště Inčchon je hodnoceno jako nejlepší na světě. Takto jej v posledních sedmi letech označil například mezinárodní výbor sdružující letiště – Airport Council international,“ uvedl Miroslav Dvořák, generální ředitel a předseda představenstva Českého aeroholdingu. „Česká politická reprezentace považuje letiště za strategické aktivum a podporuje jeho spolupráci s největšími lídry v oboru na světě,“ řekl Michal Mejstřík, předseda dozorčí rady Českého aeroholdingu. „Je pro nás čest mít možnost úzce spolupracovat se špičkou v oboru, získávat důležité informace a čerpat z bohatých zkušeností od společnosti, která provozuje letiště, jímž jen za loňský rok prošlo 39 milionů cestujících,“ dodal Jiří Pos, ředitel a předseda představenstva Letiště Praha.
Podpis memoranda je zatím pouze začátkem budoucí spolupráce. Nevyplývají z něj žádné finanční závazky jedné straně vůči druhé a jede spíš o pravidelná setkávání a předávání zkušeností v různých oblastech, uvedla mluvčí Aeroholdingu Michaela Lagronová. Zároveň připustila, že pravděpodobně budou zkušenosti předávat zkušenosti korejští experti z letiště, které ročně odbaví na 39 milionů cestujících a pravidelně se umisťuje na předních příčkách anket a soutěží o nejlepší letiště. „Jsou tady ale věci, které můžeme předat my jim. Například jsme poměrně efektivní v odstraňování sněhu a odmrazování v zimních obdobích," doplnila Lagronová. To je podle ní vidět i v posledních letech, kdy se kvůli náporu sněhu mnohdy zavírala i velká evropská letiště, nicméně provoz v Praze kvůli tomu přerušen nebyl.
V letecké dopravě spolupracují České aerolinie s Korean Air, které mají základnu právě na letišti v Soulu a které letos na jaře koupily minoritní podíl v tuzemském národním dopravci. Vstup korejského partnera do ČSA a dnešní podpis memoranda spolu ale podle Lagronové přímo nesouvisí. Orientace české strany na klientelu cestující z jihovýchodní Asie právě přes Soul ale jistou roli hrát mohla. Od vstupu Koreanu do ČSA jsou například informační cedule pro cestující na prvním terminálu kromě angličtiny a ruštiny rovněž v korejštině.