ČR/Německo

Václav Klaus navštívil přístav Hamburk

Václav Klaus navštívil přístav Hamburk

Prezident Václav Klaus se během své návštěvy Hamburku v první polovině června zapsal do Zlaté knihy města. Při své první návštěvě nejdůležitějšího „českého“ přístavu po šestnácti letech zdůraznil dobré hospodářské vztahy mezi Českou republikou a Hamburkem. „Hamburský přístav je náš přístav, dalo by se říct,“ uvedl Václav Klaus v narážce na to, že Česká republika má na základě Versailleské smlouvy z roku 1929 v přístavu pronajatu plochu o rozloze téměř 30 tisíc m2.

„Věřím, že existuje velké a silné propojení mezi našimi oběma zeměmi, ale také mezi oběma městy, Prahou a Hamburkem, která již dlouhou dobu spojuje partnerství měst,“ řekla při příležitosti jeho návštěvy náměstkyně primátora města Hamburk Dorothee Stapelfeldtová. Dvacáté výročí navázání partnerství si loni obě města připomněla sérií více než šedesáti akcí (viz DN 27/10).

V hamburské Hospodářské komoře Václav Klaus během návštěvy otevřel německo-české hospodářské fórum Hospodářství České republiky na vzestupu. Předseda Hospodářské komory Fritz Melsheimer na něm na českého prezidenta apeloval, aby u spolkové vlády při každé vhodné příležitosti zdůrazňoval zvláštní význam vodní dopravy po Labi pro bilaterální vztahy.

ČR má s Hamburkem bohaté vztahy

„Labe spojuje naše město s vaší zemí,“ řekl Fritz Melsheimer a poukázal na to, že převážnou část nákladní dopravy mezi Hamburkem a Českou republikou přesto zajišťuje železnice. Z hlediska Unie komor Labe – Odra, která sdružuje 32 českých, německých a polských průmyslových a obchodních komor, nabízí doprava říčními loděmi „obrovské výhody vzhledem k nákladům a trvání“ (viz DN 13/11).

Fritz Melsheimer na akci dále zdůraznil úzké vazby a intenzivní hospodářské vztahy Hamburku s Českou republikou. Hansovní město podle něj „velkou měrou“ profituje z rozšíření Evropské unie na východ v roce 2004. Mezi novými členy je Česká republika jako obchodní partner pro Hamburk za Polskem na druhém místě. V České republice působí nebo investuje více než 500 hamburských fi­rem.

V prvním čtvrtletí překlad vzrostl o 9,8 procenta

V prvním čtvrtletí se v Hamburku přeložilo meziročně o 18,2 procenta více kontejnerů, celkem 2,1 milionu TEU. Přístav tak v tomto ukazateli překonal jak Rotterdam (10,1 procenta), tak Antverpy (7,9 procenta) a vrátil se k dřívějšímu podílu na severoevropském trhu překladu pro kontejnerovou dopravu. „Příčiny vidíme v (…) v mimořádně silném nárůstu kontejnerové dopravy z/do Asie a oblastí Baltského moře. V prvních třech měsících letošního roku bylo v Hamburku přeloženo v exportu i importu v asijské zámořské relaci 1,3 milionu kontejnerů (+15,7 procenta),“ uvedla při květnové prezentaci statistických údajů za první čtvrtletí roku členka představenstva Hafen Hamburg Marketing Claudia Rollerová.

Rostoucí množství kontejnerů v přístavu Hamburk nakládají a vykládají ve zvýšené míře obří kontejnerové lodě. Letos přístav očekává více než 900 kontejnerových lodí s délkou přes 330 a šířkou přes 45 metrů. „Úprava řečiště na dolním a vnějším Labi je pro Hamburk a další rozvoj a zaměstnanost v přístavu velmi důležitá a měla by být uskutečněna v nejbližší době,“ řekla v této souvislosti Claudia Rollerová.

(spa)

spinner