20.10. - Ministerstvo dopravy se domluvilo s Ministerstvem vnitra na toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Ministerstvo navíc navrhuje prodloužení platnosti řidičských průkazů do 31. 3. 2021.
Dopravní politika
Zatímco se šíří druhá vlna pandemie, je jen otázkou času, než se začneme ptát na ekonomické dopady. Budou se opět prognózy hrubého domácího produktu a nezaměstnanosti posouvat k horším číslům? Možná. Nicméně každý krizový okamžik je také příležitostí. Příležitostí poučit se pro příště. Příležitostí vidět svět z jiného pohledu. Příležitostí začít dělat věci jinak.
Skončilo období prázdnin a dovolených a také mezinárodní instituce opět nabraly dech a ujaly se svých úloh. Zmíním tři ukázky z produkce Evropské komise EU.
12.10. – Více než půl roku od vypuknutí epidemie koronaviru v České republice platí, že firmám brání v návratu k předkrizovým úrovním výroby nedostatek zakázek. Ve srovnání s prvním pololetím ubývá podniků, kterým se zakázky v nadcházejících dvou měsících propadnou o více než 40 %. Roste ovšem podíl firem, které mají zakázky meziročně nižší o 1 až 20 %. Navzdory menšímu objemu zakázek a horšímu očekávanému hospodářskému výsledku většina podniků nechce propouštět zaměstnance. Firmy naopak budou lidi postrádat, 85 % respondentů uvádí, že jim budou na podzim a v zimě chybět pracovníci kvůli koronaviru a zavedeným preventivním opatřením. Zjistil to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 121 podniků.
6.10. – Svaz průmyslu a dopravy ČR poprvé v historii uspořádal svůj tradiční sněm virtuálně a vysílal ho živě na internetu. Členové Svazu průmyslu tak ani v době epidemie koronaviru nepřišli o možnost diskutovat se zástupci vlády o aktuálních ekonomických problémech a výzvách. Zástupci největšího zaměstnavatelského svazu v Česku připomněli premiérovi Andreji Babišovi deset hlavních oblastí, v nichž by vláda měla udělat maximum pro obnovu dlouhodobého růstu po koronavirové krizi. Tradiční debata zástupců zaměstnavatelů s vládou byla vysílána on-line. Stovky špičkových podnikatelů a manažerů nejvýznamnějších firem se do debaty zapojily elektronicky přes speciální webové rozhraní.
Nelze říci, že by naše komentáře překypovaly chválou nad národní a mezinárodní situací v dopravě a logistice. Nedávno bylo dokonce třeba zahrát na dosti smutnou notu, když se ukázalo, že česká doprava s velkou tradicí nebyla schopna zajistit opravdu kvalitní vedení svého resortu a bylo třeba svěřit jeho řízení ministru průmyslu.
Stát by měl v současné době podpořit především firmy, které do státního rozpočtu a na zdravotním a sociálním pojištění platí nejvíce, což jsou v naší zemi jednoznačně firmy ze zpracovatelského průmyslu. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Ing. Jaroslav Hanák.
16.9. – Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility (ETM) zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Řekli to včera náměstek primátora Adam Scheinherr a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.
Ve světové dopravě a logistice dochází k vážným varováním: poskytovatelé služeb v těchto sektorech musí být připraveni na zvýšení ochrany svých dodavatelských řetězců před významným nárůstem krádeží zásilek, tak jak dochází mezinárodně k postupnému omezování koronavirové infekce. Obyvatelstvo mnoha zemí bývalo od března vyzýváno zdržovat se doma, aby se zastavilo šíření nemoci Covid –19. A této příležitosti využívají zloději carga, aby se dostávali snáze do zbožových skladů a do naložených nákladních vozidel.