Dopravní politika

​Průzkum SP ČR: I přes krizi firmy neztrácejí optimismus, čekají ale na očkování

26.2. – Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku. Kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to lednový průzkum Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR), kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl. Nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství.

​Evropská kosmická agentura hledá kosmonauty

22.2. – Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje výběrové řízení na pozice nových astronautů, hlásit se mohou i čeští kandidáti. Stovky dalších pozic v rámci ESA se budou vypisovat v nejbližších letech v rámci generační obměny. Pro české zájemce se tak otevírají dveře do prestižních odvětví s vysokou přidanou hodnotou.

Německo prodloužilo omezení cest z oblastí s mutacemi

17.2. – Německá vláda do 3. března prodloužila nařízení, které dopravcům zakazuje do Německa přepravovat cestující ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru. Za takovou oblast považuje Německo od neděle i Českou republiku. O prodloužení zákazu, jehož platnost byla původně omezena do 17. února, požádal ministr zdravotnictví Jens Spahn.

​Španělsko snížilo minimální věk řidiče těžkých nákladních vozidel na 18 let

4.2. – Španělsko učinilo krok, který má zvýšit atraktivitu povolání u nové generace řidičů. Nedávný nový španělský zákon snižuje minimální věk pro řízení těžkých komerčních vozidel na 18 let a pro vozidla dopravy osob v mezinárodní dopravě na 21 let – s možností snížit ji v budoucnu na 18 let.

Ing. Ladislav Němec, ministerstvo dopravy: Všechny smlouvy o veřejných službách zůstávají v platnosti

V důsledku opatření přijímaných s pandemií koronaviru dochází ve veřejné dopravě k poklesům přepravních výkonů a k ještě výraznějším propadům v tržbách. O vyjádření k možné podpoře dopravců či k případným úpravám smluv jsme požádali náměstka ministra dopravy Ing. Ladislava Němce.

S jakými ekonomickými dopady pro oblast zajišťování dopravní obslužnosti za rok 2020 počítáte?

Vzhledem k tomu, že konec roku není účetně uzavřen, nelze ztráty dopravců v osobní dopravě přesně vyčíslit. S ohledem na masivní propad poptávky po přepravě jak na jaře, tak i na podzim tohoto roku však lze předběžně předpokládat, že celkové výpadky tržeb budou dosahovat řádu miliard korun, a to jak v dálkové železniční dopravě, tak i v dopravě objednávané kraji a obcemi.

​Jiří Kladiva: Začátek roku 2021 v dopravě

​Jiří Kladiva: Začátek roku 2021 v dopravě Premium

S počátkem roku 2021 pohlédněme na některé počiny dopravních institucí světového významu v hlavních dopravních oborech.

V silniční dopravě přichází Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) s varovným zjištěním, že ve vládních finančních záchranných balících obor silniční dopravy chybí a že bez cílených akcí zkolabuje. IRU zdůrazňuje, že ztráty na úseku přepravy zboží a osob překročily celosvětově za rok 2020 jeden trilion USD. Velmi vysoká rizika ztrát a insolvencí údajně povedou v sektoru k hromadným bankrotům. 

PRÁVĚ VYŠLO V TIŠTĚNÝCH DN

Zákaz cel neznamená obchodování bez celních formalit (Plk. Mgr. Lubomír Doskočil, GŘ cel, pro DN)

21.1. - Dopravní noviny uspořádaly na přelomu roku společně se Svazem spedice a logistiky (SSL) on-line seminář k problematice Brexitu. Jedním z hlavních před­nášejících byl Plk. Mgr. Lubomír Doskočil Generálního ředitelství cel, zástupce ředitelky odboru 21 – Celního a vedoucí oddělení 212 – Původu zboží, celní hodnoty a celní nomenklatury. Po přijetí dohody redakci poskytl redakci článek upřesňující detaily dohody.

​USA kvůli sporu o výrobu letadel zvyšují cla na zboží z Evropské unie

1.1. – Spojené státy se rozhodly zvýšit cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí letadel a vín z Francie a Německa. Oznámil to úřad amerického obchodního zmocněnce. Rozhodnutí je dalším krokem v dlouholetém sporu mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel, napsala agentura Reuters. Evropská komise uvedla, že tento krok narušil rozhovory o řešení sporu. Zároveň vyjádřila naději, že se jí podaří najít rychlé řešení s novým prezidentem USA Joem Bidenem.

​Rok 2021 v dopravě by mohl být rokem obnovy, míní experti

31.12. – Rok 2021 by pro dopravu měl být rokem obnovy z letošní krize, míní ekonomičtí analytici. Rozhodující ovšem bude další vývoj koronavirové pandemie. Odborníci vesměs věří ve zlepšení situace, což by podle nich posílilo poptávku po cestování i navýšilo zakázky dopravců. Přesný vývoj je však nejistý. K největším změnám v oboru bude patřit transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) či plné fungování dálničních známek nebo jednotné jízdenky.

​Svaz průmyslu a dopravy uvítal dosažení dohody o brexitu

27.12. – Obchod mezi Evropskou unií a Velkou Británií bude probíhat od 1. ledna 2021 v drtivé většině případů bez celních poplatků a kvót. I po brexitu budou mít firmy na obou stranách zaručené srovnatelné podmínky bez nekalé konkurence. Obchodování s Velkou Británií ale bude i přes uzavřenou smlouvu komplikovanější než dosud.

spinner