11.10. – Vrchní soud v Praze potvrdil podmíněné tresty šesti obžalovaným v případu zmanipulování dvou tendrů vypsaných Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Oproti rozsudku pražského městského soudu jim ale navíc uložil peněžité tresty. Nejpřísnější, dvouletou podmínku soud potvrdil inženýrovi staveb SŽDC a předsedovi hodnotící komise Pavlu Sukovi. Podle odvolacího soudu navíc má zaplatit pokutu 75 000 korun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. V případu byla obžalována i projektová firma SUDOP Praha, tu soudy osvobodily.
Infrastruktura
9.10. – Po zprovoznění modernizované dálnice D1, která je na nejvýše položeném úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem průjezdná bez omezení už od července, začal svému účelu sloužit i první ze čtyř plánovaných ekoduktů. Nový, 88 metrů široký přechod pro zvěř na 95. kilometru otevřeli specialisté Skanska v těchto dnech, místo ale čeká ještě finální výsadba keřů a instalace fotopastí pro monitorování pohybu zvěře.
8.10. – Green Deal, Fit for 55, strategie mobility, programy financování, jako je fond EU pro obnovu RFF – v Evropském roce železnic je cesta alespoň politicky průchodná pro intenzivnější využívání železnice. Infrastruktura se však stává limitujícím faktorem, jak bylo ukázáno na společném železničním kongresu Spolkové asociace pro správu materiálů, nákupu a logistiky (BME) a Sdružení německých dopravních společností (VDV) 6. října v Essenu. Zástupci železnic se obávají nedokončené správy staveniště a pomalého rozšiřování sítí. Zdvojnásobení výkonu provozu do roku 2030 není vzhledem k časově náročnému plánování infrastruktury reálné.
7.10. – Nejvýznamnější dopravní stavba metropole oslavila v září šest let svého provozu. Za tuto dobu projelo alespoň jedním z tunelů více než 205 milionů vozidel, což je v průměru 93,5 tisíce vozidel v pracovní den. Nejvíce vozidel v časovém úseku 24 hodin projelo tunelovým komplexem Blanka 3. srpna 2016, a to 117,65 tisíce vozidel. Nejméně pak 22. března 2020, pouhých 28,18 tisíce vozidel, kdy v rámci protiepidemických opatření došlo k výraznému útlumu dopravy a pohybu obyvatel v rámci hlavního města Prahy i celé ČR.
4.10. - Pražský magistrát vykoupí u Běchovic od soukromých vlastníků pozemky nutné pro vybudování tzv. zeleného pásu podél plánovaného úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnici. Město vykoupí zhruba 116 496 metrů čtverečních a zaplatí za ně asi 109,5 milionu korun. Dnešní rozhodnutí radních ČTK sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr. Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
30.9. - Příprava obchvatu Kladna pokročila, středočeský krajský úřad vydal potřebné stanovisko k vlivu na životní prostředí. Přibližně v polovině příštího roku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bude obchvat stavět, požádá o územní rozhodnutí, uvedl v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace ŘSD. Nová silnice odvede tranzitní dopravu z několika obcí v okolí Kladna a zároveň bude sloužit jako propojení dálnic D6 a D7. Zahájení stavby ŘSD předpokládá v roce 2025 a dokončení o tři roky později.
28.9. - Aktualizovanou dokumentaci pro územní řízení stavby železniční trati mezi Prahou a Berounem zhotoví firma SUDOP Praha. Nabídla cenu 90,3 milionu korun. Původně předpokládaná hodnota zakázky byla přibližně o 30 milionů korun vyšší. Vítěze tendru vybrala Správa železnic (SŽ), která o tom informovala ČTK. Nová trať povede z velké části tunelem.
28.9. - Omezení na dálnici D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října. Už dnes je dálnice průjezdná téměř v celé šířce, omezení se týkají místy jen odstavného pruhu či krajnice. ČTK to oznámil mluvčí státního Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl. Rozsáhlá modernizace 160 kilometrů dlouhého úseku mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna začala v roce 2013. Opravy měly původně skončit v roce 2018.
27.9. - V prestižní celostátní soutěži Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku získal Metrostav Infrastructure hned tři významná ocení v různých kategoriích. Slavnostní vyhlášení se konalo ve středu 22. září ve večerních hodinách v Betlémské kapli.
23.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výkup pozemků pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem. První parcely už stát vlastní. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit na začátku roku 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun. ČTK to dnes sdělil Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD.