25.9. – Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypíše v říjnu veřejnou zakázku na dodavatele projektu a stavby opravy Libeňského mostu. Část přes vodu bude opravena a na libeňském břehu bude vystavěn tzv. inundační most. Náklady na opravu samotného soumostí se vyšplhají na zhruba dvě miliardy korun a další peníze si vyžádají úpravy okolí. První práce by mohly začít v roce 2022. Novinářům to řekli primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a ředitel TSK Jozef Sinčák. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován.
Infrastruktura
22.9. – V úterý začala fungovat část obchvatu Slaného a tím i celý obchvat v délce 12,85 km. Je to o 2 měsíce dříve proti původnímu plánu. Pouze v místě napojení obchvatu na stávající silnici I/16 u Velvar se jezdít v úseku cca 80 metrů 2 provizorními jízdními pruhy. Kompletní napojení v celé šířce vozovky není možné realizovat bez svedení dopravy z vybudované provizorní komunikace právě novou část obchvatu. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
17.9. – Během prvního pololetí letošního roku odhalil nový mýtný systém celkem 135 tisíc mýtných incidentů (porušení pravidel ze strany dopravců). Nejčastějším prohřeškem řidičů je chybně nastavený počet náprav, jízda nezaregistrovaného vozidla či nedostatečný kredit v případě režimu předplaceného mýta. V pracovních dnech zkontroluje nový mýtný systém až 250 tisíc nákladních vozidel a autobusů za den.
17.9. – Na vybraných úsecích dálnice D0 u Jesenice a Modletic probíhala výstavba úsekového měření rychlosti. Systémy již úspěšně prošly zkušebním provozem a z technického ani administrativního hlediska již nic nebrání jejich užívání v rámci ostrého provozu. Uvedl to Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).
15.9. – Mnozí cestující pozoruhodnou sedmidenní opravu 56,6 kilometrů kolejí a 26 výhybek v úseku Beroun – Kařízek ani nezaregistrují. Od 16. do 23. září ji na této vytížené trati bude společnost Swietelsky Rail CZ provádět výhradně při nočních výlukách. Zhruba od půl osmé večer do půl šesté ráno. Dopad na osobní železniční dopravu bude proto minimální.
12.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo v pátek 11. září výstavbu dálnice D7 u Loun. V rámci stavby dojde ke zkapacitnění stávající dopravně a bezpečnostně již nevyhovující dvoupruhové silnice I/7 na dálnici D7.
12.9. – Realizací přechodné úpravy provozu začíná v sobotu 12. 9. od 15.00 hodin oprava povrchu na dálnici D0 (vnější Pražský okruh). Samotné práce na vozovce mezi Cholupickým tunelem a tunelem Slivence budou zahájeny v pondělí.
7.9. – Správa železnic vyhlásila první architektonickou a urbanistickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice v ČR. Svou koncepci by měl získat terminál na východním okraji Prahy poblíž Nehvizd, který bude součástí připravovaného úseku z Prahy Běchovic do Poříčan. Vedle samotného nádraží by soutěž měla zahrnovat i přestup na regionální autobusy, záchytné parkoviště a napojení na dálnici D11. Vítězný návrh bude známý na začátku příštího roku. Terminál bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první část by se měla začít stavět v roce 2025.
7.9. – Zprovoznění dálničního obchvatu Českých Budějovic v úseku Úsilné – Staré Hodějovice se odkládá o další rok. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) původně avizovaný termín v roce 2022 už dřív prodloužilo o jeden rok, nyní počítá se zahájením provozu v roce 2024. Napsala to pondělní jihočeská příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Za odklady jsou problémy u kilometrového tunelu Pohůrka, u kterého museli stavbaři kvůli agresivní spodní vodě změnit technologii stavby.
6.9. – Od neděle 6. září končí na dálnici D1 několik dopravních omezení. Po rekonstrukci se plně otevře úsek u Prahy mezi druhým a 12. kilometrem, stavbaři pro letošní rok přeruší i práce na dalších třech úsecích dálnice. Další uzavírky budou končit postupně během podzimu.