16.5. – RŽD Logistic a její dceřiná společnost Far East Land Bridge (FELB) ve spolupráci s podnikem TransContainer od prvního květnového týdne zdvojnásobily počet tranzitních kontejnerových vlaků vypravovaných přes rusko-mongolský hraniční uzel Nauški. Týdně partneři nasadí dva vlaky. Trasa začíná v čínském Čchang-ša a vede dále přes území Mongolska, Ruské federace, Bělorusko a Polsko do severoněmeckého Hamburku.
Kombinovaná doprava
7.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarské spolkové dráhy (SBB) a Svaz silniční nákladní dopravy (ASTAG) chtějí silnici a koleje účinněji propojit a posílit „kombinovanou mobilitu“. Cílem je zvýšit přednost švýcarského hospodářství se silným oborem nákladní dopravy a nalézat nové možnosti nasazení pro logistiku zítřka.
28.4. – Lodí, vlakem i kamionem: nové multimodální přepravní spojení od DB Schenker mezi Rakouskem a Finskem uspoří při přepravě zboží až čtvrtinu emisí. Celosvětově působící prodejce nábytkářských doplňků Blum díky novému spojení ušetřil v ovzduší už více než 100 tun CO2.
SILNIČNÍ DOPRAVA – V Německu se schyluje k žalobě proti dlouhým silničním soupravám. Drážní lobby „Aliance pro železnici“ jakož i „Německá pomoc životnímu prostředí“ hodlají žalovat pravidla povolování dlouhých nákladních vozidel (20,25 m) a zastavit tak nasazování těchto vozidel na německých silnicích.
NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Námořní dopravci charterují velké tonáže. Ještě před novým uspořádáním námořních aliancí v kontejnerové plavbě jistí si nyní liniová rejdařství intenzivněji velké lodě. Na charterovém trhu jsou nyní hlavně poptávány nákladní lodě o kapacitách od 8 000 TEU výše. Za moderní lodě o 9 000 TEU nabízejí dopravci rovných 15 000 USD/den – o několik tisíc dolarů více než na počátku roku. Aby si zajistili kapacity, musí si námořní linky zadávat lodě se stále větším předstihem. Narůstající aktivity přikládají experti tomu, že dopravci v rámci nových aliancí by měli mít od dubna více jistoty v plánování než dříve.
29.3. – Společnost UPS oznámila rozšíření nabídky kombinovaných služeb UPS Preferred pro kusovou (LCL) a kontejnerovou přepravu (FCL) mezi Evropou a Čínou o šest dalších stanic. Jejich navýšení nabídne zákazníkovi, který přepravuje zboží na nejrušnějších světových obchodních trasách, více možností, jak snížit náklady na dodavatelské řetězce a sladit přepravní náklady s dobou přepravy.
23.3. – Stavba případného železničního terminálu v Praze Malešicích bude potřebovat další posudky. Magistrát požaduje například hlukovou a dopravní studii či posouzení vlivu na krajinný ráz. Vyplývá to z dokumentů uveřejněných na portálu posudků vlivu na životní prostředí EIA. Předpokládá se, že terminál denně odbaví až tři vlakové soupravy, 900 kontejnerů a 125 kamionů. Podle úřadu by měl být ale nejdřív dokončen městský silniční okruh.
13.3. – Rakouská železniční skupina Rail Cargo Group rozšiřuje své aktivity na slovinském trhu. Poté, co složka Rail Cargo Logistics – Austria navýšila podíl ve slovinské společnosti Intereuropa-FLG z 50 na 74 procent a stala se většinovým vlastníkem, následoval další krok: přejmenování. Nově podnik vystupuje pod hlavičkou Rail Cargo Logistics d.o.o.
Rakouský operátor kombinované dopravy Rail Cargo Operator – CSKD působí od loňského ledna po nedobrovolném vystěhování z Nákladového nádraží Žižkov v mělnickém kontejnerovém terminálu. Přesto ale stále usiluje o vybudování vlastního terminálu v pražských Malešicích, jehož příprava se stále protahuje. Nejen na to jsme se zeptali jednatele společnosti RCO-CSKD Gerharda Kratochwila.
V kontejnerovém terminálu Mělník se během letošního roku vybudují tři nové koleje i další zpevněné plochy pro manipulaci s kontejnery. Současné prostory totiž pro oba operátory, kteří zde působí, tedy Maersk a Rail Cargo Operator-CSKD, již nestačí. Majitel terminálu, společnost České pří-stavy, chystá rozsáhlé investice i do zdejšího přístavu. Terminál kombinované dopravy České přístavy rozvíjejí úspěšně již 15 let. Krátce předtím v tomto místě zkrachoval společný podnik Eurokai Hamburk, Ekotransu Moravia a českého státu Eurokai Mělník.