19.5. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Z belgické nákladní dráhy „B logistics“ se stala „Lineas“ Se změnou jména končí dřívější nákladní společnosti belgických drah poslední spojení ke státnímu koncernu SNCB. Nemění se jen jméno, tvrdí předseda představenstva Geert Pauwels. Lineas má být zcela novou společností s budoucností.
Kombinovaná doprava
16.5. – RŽD Logistic a její dceřiná společnost Far East Land Bridge (FELB) ve spolupráci s podnikem TransContainer od prvního květnového týdne zdvojnásobily počet tranzitních kontejnerových vlaků vypravovaných přes rusko-mongolský hraniční uzel Nauški. Týdně partneři nasadí dva vlaky. Trasa začíná v čínském Čchang-ša a vede dále přes území Mongolska, Ruské federace, Bělorusko a Polsko do severoněmeckého Hamburku.
7.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarské spolkové dráhy (SBB) a Svaz silniční nákladní dopravy (ASTAG) chtějí silnici a koleje účinněji propojit a posílit „kombinovanou mobilitu“. Cílem je zvýšit přednost švýcarského hospodářství se silným oborem nákladní dopravy a nalézat nové možnosti nasazení pro logistiku zítřka.
28.4. – Lodí, vlakem i kamionem: nové multimodální přepravní spojení od DB Schenker mezi Rakouskem a Finskem uspoří při přepravě zboží až čtvrtinu emisí. Celosvětově působící prodejce nábytkářských doplňků Blum díky novému spojení ušetřil v ovzduší už více než 100 tun CO2.
SILNIČNÍ DOPRAVA – V Německu se schyluje k žalobě proti dlouhým silničním soupravám. Drážní lobby „Aliance pro železnici“ jakož i „Německá pomoc životnímu prostředí“ hodlají žalovat pravidla povolování dlouhých nákladních vozidel (20,25 m) a zastavit tak nasazování těchto vozidel na německých silnicích.
NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Námořní dopravci charterují velké tonáže. Ještě před novým uspořádáním námořních aliancí v kontejnerové plavbě jistí si nyní liniová rejdařství intenzivněji velké lodě. Na charterovém trhu jsou nyní hlavně poptávány nákladní lodě o kapacitách od 8 000 TEU výše. Za moderní lodě o 9 000 TEU nabízejí dopravci rovných 15 000 USD/den – o několik tisíc dolarů více než na počátku roku. Aby si zajistili kapacity, musí si námořní linky zadávat lodě se stále větším předstihem. Narůstající aktivity přikládají experti tomu, že dopravci v rámci nových aliancí by měli mít od dubna více jistoty v plánování než dříve.
29.3. – Společnost UPS oznámila rozšíření nabídky kombinovaných služeb UPS Preferred pro kusovou (LCL) a kontejnerovou přepravu (FCL) mezi Evropou a Čínou o šest dalších stanic. Jejich navýšení nabídne zákazníkovi, který přepravuje zboží na nejrušnějších světových obchodních trasách, více možností, jak snížit náklady na dodavatelské řetězce a sladit přepravní náklady s dobou přepravy.
23.3. – Stavba případného železničního terminálu v Praze Malešicích bude potřebovat další posudky. Magistrát požaduje například hlukovou a dopravní studii či posouzení vlivu na krajinný ráz. Vyplývá to z dokumentů uveřejněných na portálu posudků vlivu na životní prostředí EIA. Předpokládá se, že terminál denně odbaví až tři vlakové soupravy, 900 kontejnerů a 125 kamionů. Podle úřadu by měl být ale nejdřív dokončen městský silniční okruh.
13.3. – Rakouská železniční skupina Rail Cargo Group rozšiřuje své aktivity na slovinském trhu. Poté, co složka Rail Cargo Logistics – Austria navýšila podíl ve slovinské společnosti Intereuropa-FLG z 50 na 74 procent a stala se většinovým vlastníkem, následoval další krok: přejmenování. Nově podnik vystupuje pod hlavičkou Rail Cargo Logistics d.o.o.
Rakouský operátor kombinované dopravy Rail Cargo Operator – CSKD působí od loňského ledna po nedobrovolném vystěhování z Nákladového nádraží Žižkov v mělnickém kontejnerovém terminálu. Přesto ale stále usiluje o vybudování vlastního terminálu v pražských Malešicích, jehož příprava se stále protahuje. Nejen na to jsme se zeptali jednatele společnosti RCO-CSKD Gerharda Kratochwila.