28.4. – Polské aerolinky LOT jednají s americkou společností Boeing o možnosti dočasné úpravy svých osobních letadel 787 Dreamliner na nákladní stroje. Chtěly by tak zmírnit ztráty, které jim působí koronavirová krize.
Letecká doprava
28.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na interní zprávu, jež Guillaum Faury v pátek adresoval 135 000 zaměstnanců. Airbus na žádost o komentář odpověděl, že interní komunikaci nekomentuje.
26.4. – Americký výrobce letecké techniky Boeing odstoupil od dlouho vyjednávané dohody, na jejímž základě měl za 4,2 miliardy USD (105 miliard Kč) převzít divizi komerčních letadel brazilské společnosti Embraer. Transakce měla změnit rozložení sil na globálním trhu s letadly a připravit Boeing na další konkurenční boj s jeho úhlavním rivalem – evropsk-ou strojírenskou skupinou Airbus. Věc ale s největší pravděpodobní teď skončí u soudu.
26.4. – Obnovení provozu pražského letiště bude závislé především na zájmu cestujících a leteckých společností o znovuzavedení přerušených linek. Dopravci nyní obnovení spojů neplánují. Uvolnění cest do zahraničí, které ve čtvrtek umožnila vláda, je tak zatím pouze prvním krokem k posílení provozu. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Letiště má nyní pouze dvě pravidelné osobní linky.
25.4. – Aerolinky Air France dostanou s podporou francouzské vlády úvěrový balíček sedm miliard EUR (190,6 miliard Kč), aby tak přestály koronavirovou krizi. Tři miliardy jim půjčí stát, který bude ručit až za 90 procent zbylých úvěrů od šesti bank. Oznámil to včera ministr financí Bruno Le Maire. Nizozemská část skupiny, aerolinky KLM, pak obdrží od tamní vlády dvě až čtyři miliardy EUR, uvedl nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra.
25.4. – Evropská komise chystá pravidla, podle nichž by měly aerolinky upravit letové podmínky v době bezprostředně po uvolnění koronavirových restrikcí. Patřit by mezi ně mohlo povinné nošení roušek nebo dodržování určité vzdálenosti mezi cestujícími, oznámila tento týden eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Některé letecké společnosti, které kvůli pandemii očekávají už tak zásadní propad tržeb, jsou kritické například vůči možnosti, že by část sedadel zůstala povinně neobsazená.
23.4. – Letecké společnosti musejí od prvního okamžiku zákazníkům jasně ukazovat cenu letenky včetně daně z přidané hodnoty i všech povinných poplatků. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, na který se obrátila italská justice kvůli praktikám společnosti Ryanair. Všechny nevolitelné složky ceny letenek musejí podle soudu aerolinky uvádět již od prvního kroku rezervace.
23.4. – Letecká společnost Air France-KLM vyjednává o záchranném balíčku ve výši deset miliard EUR (276,2 miliardy Kč). Francouzská vláda se za úvěry Air France zaručí minimálně z 90 procent. Informovala o tom včera agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Zástupci francouzsko-nizozemských aerolinek a francouzského ministerstva financí se k věci odmítli vyjádřit.
22.4. – Americká letecká společnost United Airlines si zajistila asi miliardu USD (přes 25 miliard Kč) vydáním 39,25 milionu akcií. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Stala se tak prvním velkým leteckým dopravcem v USA, který si za současné situace takto obstaral peníze. Světové aerolinky jsou od začátku pandemie pod velkým tlakem – kvůli drastickému poklesu poptávky a leteckým omezením musejí jejich stroje zůstat na zemi a některé už i propouštějí.*
22.4. – Letecká společnost Emirates v důsledku pandemie COVID-19 nadále posiluje preventivní opatření na letišti v Dubaji a palubách letadel. Veškerý palubní a pozemní personál, který se dostane do přímého kontaktu s cestujícími, má nyní k dispozici další ochranné pomůcky. Kromě již zavedených ochranných masek a rukavic je personál také nově vybaven jednorázovým ochranným oděvem a obličejovým štítem.