20.4. – Za letošní první čtvrtletí odbavilo Letiště Václava Havla 3,057 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o 12,4 procenta. Oznámila to mluvčí letiště Marika Janoušková. Čtvrtletní navýšení potvrzuje letošní předpokládaný růst počtu cestujících kolem deseti procent, dodala.
Letecká doprava
18.4. – Dceřiná společnost Českého aeroholdingu, Czech Airlines Technics (CSAT), která poskytuje služby v oblasti údržby a oprav letadel, prošla jako první nezávislá organizace v Evropě úspěšným certifikačním procesem a obdržela od čínského Úřadu pro civilní letectví (Civil Aviation Administration of China) oprávnění na traťovou údržbu letadel čínských aerolinek. Hlavní výhodou je, že zaměstnanci mohou nyní potvrdit, že je letadlo po údržbě schopné provozu bez nutné přítomnosti technika letecké společnosti.
17.4. – Letiště Václava Havla Praha se od 1. května stane nekuřáckým letištěm. Od začátku příštího měsíce nebude možné kouřit ve všech interiérových prostorech a zároveň bude ukončen provoz dosavadních kuřáckých koutků v tranzitním prostoru. Letiště Praha jde tímto rozhodnutím vstříc modernímu trendu a zároveň reaguje na zpětnou vazbu od cestujících. Cestujícím kuřákům budou nadále k dispozici vyhrazená místa před vstupy do budov.
17.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Saudská Arábie usiluje o přístup k úmluvě TIR. Tamní rada ministrů schválila přístup k Úmluvě OSN TIR, aby podpořila zlepšení regionální integrace. Kolem 30 procent světového obchodu směřuje přes Rudé moře a Saudská Arábie je v tomto směru aktivní prostřednictvím Kooperační rady Arabského zálivu a působením na Středním východě. Umožňuje jí to její geografické i ekonomické postavení. Kromě toho existuje návaznost na Saudskou vizi 2030 – strategii přeměnit zemi v logistickou křižovatku pro Asii, Evropu a Afriku. Rozhodnutí přistoupit k systému TIR má pomoci zlepšit a profesionalizovat silniční a přeshraniční dopravu. Ve spojitosti se světovou konferencí IRU 2018 v letošním roce v Ománu se uvádí, že IRU bude usilovat o vstup dalších arabských zemí do globální sítě TIR. Ve hře bude také utváření nových intermodálních koridorů propojujících Afriku, Asii a Evropu přes země začleněné do Kooperační rady Arabského zálivu. Dvoustranný obchod mezi arabskými zeměmi je v současnosti na nízké úrovni (dosahuje pouze 10 až 15 %) a zavedení systému TIR by mělo výrazně podpořit zlepšení regionální hospodářské a obchodní integrace.
17.4. – Letiště Karlovy Vary plánuje rozšíření a případně prodloužení přistávací dráhy. Umožnilo by to rozšířit možnosti přistání i větších letadel. Stále ale není vyjasněno, z jakých prostředků by investice mohla být financována. Letiště patří Karlovarskému kraji, náklady uvažované stavby by šly do stovek milionů Kč. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové by peníze bylo možné získat z dotačního programu Restart či Státního fondu dopravní infrastruktury.
13.4. – Nákladní divize společnosti Emirates, Emirates SkyCargo, představila nové nákladní řešení pro rychlou přepravu letadlových dílů po celém světě. Nese název Emirates AOG. Je navrženo tak, aby reagovalo na potřeby leteckých společností, které chtějí odstavená letadla rychlým dodáním potřebných součástek opravit a dostat zpět do provozu. Hlavním cílem Emirates AOG je přeprava dílů nejrychlejším možným leteckým spojením, aniž by došlo k poškození kvality během manipulace se zásilkou.
13.4. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Tříměsíční intervalové stávky francouzských železničářů. Od 3. dubna stávkují po tři měsíce až do 28. června, aby vyjádřili svůj protest proti plánované reformě francouzské dráhy SNCF. Pracovní boj je pojat tak, že po dvou dnech stávky následují tři dny pracovní. Tím chtějí odbory účinně narušovat drážní provoz, avšak současně chtějí držet v mezích hněv cestujících, jakož i své mzdové ztráty. V dotazovacích akcích 63 % Francouzů neprojevilo porozumění pro odpor proti reformě. Posledním popudem k tvrdým bojovým akcím byly závěry ministerské rady ze 14. března. Tím bylo zřejmé, že vláda chce prosadit drážní reformu v případě potřeby dekretem. Měl by jej projednávat parlament, kde se neočekává zásadní problém při schvalování, a to s ohledem na hlasovací většinu vládní koalice. Zásadní elementy drážní reformy má přinést návrh zákona včetně otevření francouzského drážního trhu konkurenci a k tomu změnu organizace, managementu a právní formy státní dráhy SNCF. Cílem má být, aby SNCF byla efektivnější a tím byla fit pro soutěž se soukromými konkurenčními podniky
13.4. – Itálie obdržela tři vyjádření zájmu o koupi insolventních domácích aerolinek Alitalia. Oznámilo to italské ministerstvo průmyslu. Žádné bližší detaily o zájemcích neuvedlo, pouze dodalo, že jedna nabídka zahrnuje konkrétní postupy ohledně budoucnosti tras a zaměstnanců. Podle médií jsou mezi zájemci letecké společnosti easyJet, Lufthansa a Wizz Air.
10.4. – Letiště Brno letos investuje do větší bezpečnosti provozu a do stavebních úprav 40 milionů Kč. Za deset milionů už slouží na letišti nové hasičské auto i s novým zázemím pro hasiče, 20 milionů Kč půjde na větší kapacitu pasové kontroly, na nové rentgeny a detektory a dalších deset milionů do stavebních úprav. Na tiskové konferenci to včera uvedli hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina, který je zároveň spolumajitelem skupiny Accolade, jež má letiště od kraje v nájmu.
9.4. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Přístav Antverpy bude zásobovat lodě elektrickým proudem ze břehu. Přístav se rozhodl umožňovat zásobení proudem ze země i námořním lodím. Přístavní správa podepsala v tomto smyslu dvě prohlášení o záměru. Jedno se zástupci soukromých firem v přístavu a druhé s „technickými partnery“, mezi nimi s firmami ABB a Siemens. „Již zakrátko budeme schopni zásobovat proudem ze země vnitrozemské lodě,“ řekl šéf přístavu Jacques Vandermeirer. Nyní chce druhý největší evropský přístav připravit potřebné instalace i pro námořní lodě. Zásobování proudem ze břehu umožňuje, aby oceánští obři v přístavu své turbíny vypínali. To omezuje emise CO2 a NOx, které způsobují velké ekologické problémy v přístavních městech. Jacques Vandermeier zdůraznil, že takový projekt může fungovat jen za spolupráce přístavů, technických partnerů, kontejnerových terminálů a rejdařů. Přitom nezbytné investice vyčíslil na 8 až 12 milionů € a přístav je připraven na převzetí části nákladů.