19.3. - Ceny Emirates SkyCargo se vrátily do České republiky a na speciálním večeru v pražském Jazz Docku byly oceněny nejlepší cargo agenti spolupracující s leteckou společností Emirates.
Letecká doprava
16.3. - Letiště Praha bude mít od 18. července 2023 přímé spojení s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej. Přímá linka z letiště Taoyuan International Airport na Letiště Václava Havla Praha bude provozováno dvakrát týdně (středa a neděle na odletu z Prahy) a China Airlines na trať z Tchaj-peje do Prahy nasadí letadlo A350–900.
13.3. – Na letištích v Berlíně, Hamburku a Hannoveru začaly jednodenní výstražné stávky, kvůli kterým dnes musely být zrušeny stovky letů. Informuje o tom agentura DPA, podle níž se protest jen v německé metropoli dotkne kolem 27 000 cestujících. Odbory Verdi vyzvaly ke stávce i zaměstnance na letišti v Brémách.
12.3. – Německý odborový svaz Verdi včera vyzval k výstražným stávkám, které se mají konat v pondělí na několika letištích. Informovala o tom agentura DPA. Cestující v Berlíně, Hamburku, Hannoveru a Brémách se musí připravit na delší čekací doby, a dokonce i na rušení letů, upozornili odboráři.
11.3. – Zákazníci letecké nákladní dopravy společnosti Dachser mohou nově využít rezervaci letů nazvanou „Udržitelné palivo“. S využitím udržitelného leteckého paliva „Sustainable Aviation Fuel – SAF“ lze letecké nákladní zásilky přepravovat s o 30 procent nižšími emisemi skleníkových plynů. Tato nová služba je dostupná zákazníkům mezinárodní logistické společnosti Dachser na všech letových trasách po celém světě od 1. března.
9.3. – Letecký dopravce China Airlines se chystá zahájit pravidelnou osobní leteckou linku, která spojí Tchaj-pej s Prahou. Přímé letecké spojení by mělo být zavedeno ve druhé polovině července a nabídne dva lety týdně. „Podporujeme zavádění přímých linek do světových destinací a právě avizované zahájení pravidelných letů z Tchaj-peje může významně pomoct rozšiřování vzájemné obchodní spolupráce, ale i rozvoji cestovního ruchu,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.
Leden bývá obvykle měsícem bez významnějších událostí v dopravním odvětví, pomineme‑li obvyklé problémy, které přináší v našich zeměpisných šířkách počasí. A přesto jeden moment stojí za povšimnutí – je jím poměrně agresívní pronikání největších kontejnerových rejdařů do zcela jiného segmentu dálkové dopravy = do airfreightu.
8.3. – Americké ministerstvo spravedlnosti včera podalo žalobu, jejímž prostřednictvím chce zamezit tomu, aby letecká společnost JetBlue Airways převzala svého rivala Spirit Airlines. Transakce v hodnotě 3,8 miliardy dolarů (84,8 miliardy Kč) podle resortu omezí přístup k leteckému cestování mnoha lidem, kteří si dávají pozor na své výdaje, píše v tiskové zprávě. Žaloba podaná u soudu v Bostonu uvádí, že JetBlue plánuje odstranit deset až 15 procent sedadel z každého letadla společnosti Spirit.
5.3. – Skupina leteckých společností z Evropy a ze Spojených států žaluje nizozemskou vládu za její rozhodnutí omezit kvůli škodlivým emisím provoz na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu, jednom z největších v Evropě. Ve společném sdělení uvedly, že hladinu emisí i hluku jsou schopny snížit, aniž by musely omezovat spoje.
2.3. – Cestující skupiny IAG, která je vlastníkem pěti aerolinek včetně British Airways a Iberia, a konkurenčního easyJetu si dosud nevyzvedli cestovní poukázky v hodnotě přibližně 724 milionů eur (16,9 miliardy Kč), které jim letecké společnosti jako náhradu vystavily od začátku pandemie. Informoval o tom včera zpravodajský server BBC. Praxe vydávání poukazů vyvolala kritiku, protože mnoho lidí chtělo místo toho vrátit peníze v hotovosti. Společnosti British Airlines i EasyJet několikrát platnost svých poukazů prodloužily.