19.5. – Historické město, nádherné pláže a významný přístav. To vše nabízí Dubrovník, který je často považován za nejkrásnější město v Chorvatsku. Cesta na jih Dalmácie se letos zjednoduší díky nové lince společnosti Croatia Airlines, která bude létat z Prahy do Dubrovníku každý čtvrtek až do poloviny října. Kromě toho každý týden nabídne také dva lety do Splitu.
Letecká doprava
17.5. - Mezinárodní logistický provider Dachser uzavřel dohodu o joint venture s japonskou logistickou společnosti Nishi-Nippon Railroad. Společnost Dachser Japan K.K. otevře svoji první pobočku v Tokiu na konci roku 2023. Dachser tak posílí svoji pozici na trhu s třetí největší ekonomikou na světě.
15.5. - Výrobci letadel nestíhají vyrábět, aerolinky ale i tak nová letadla nedokážou přestat kupovat. Airbus a Boeing se stále potýkají s problémy v odvětví, které jim brání dodat letadla prodaná ještě před pandemií. Díky oživení letecké dopravy teď navíc získávají nové zakázky, jejichž hodnota se pohybuje v miliardách dolarů. Dodávky těchto strojů ale výrobci dokážou uspokojit až po roce 2030, uvedla agentura Reuters.
9.5. - Irské aerolinky Ryanair si objednaly až 300 letadel Boeing 737 MAX 10. Polovina z nich má pevný harmonogram dodání, na druhou polovinu si firma vzala opci. Ryanair to dnes uvedl ve zprávě pro regulační úřady. Jde o jednu z největších zakázek na nákup letadel. Celková katalogová cena činí více než 40 miliard dolarů (854 miliard Kč), aerolinky ale běžně dostávají velké množstevní slevy.
8.5. – Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu, chybí mu asi 80 pracovníků. Po covidové krizi je těžké získat pracovníky zpět, řekl ředitel letiště Jiří Pos. V tiskové zprávě Letiště Praha uvedlo, že očekává silnou letní sezonu. Odhaduje, že za červenec a srpen odbaví přes tři miliony cestujících.
7.5. – Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM i konkurenční IAG, která je vlastníkem aerolinek British Airways, registrují silnou poptávku po cestování v letní sezoně, a to navzdory přetrvávající vysoké inflaci a nejistým ekonomickým podmínkám. IAG nicméně varovala, že stávky a problémy s nedostatkem personálu by mohly vést k výpadkům na letištích.
28.4. – Společnost Letiště Praha vykázala za loňský rok čistý zisk 283 milionů korun, když v roce 2021 firma skončila téměř v miliardové ztrátě kvůli pandemii covid-19. Oproti roku 2019 je však loňský výsledek stále nižší o zhruba 2,7 miliardy Kč. Hrubý provozní zisk (EBITDA) mělo letiště loni 2,2 miliardy korun, což je o dvě miliardy více než v předešlém roce.
25.4. – Začátek roku 2023 byl poznamenán globálními geopolitickými problémy a vysokou inflací. Současně s tím došlo po letech 2021 a 2022 k normalizaci dodavatelských řetězců. Přestože poptávka po přepravních službách podle očekávání poklesla, skupina Kuehne+Nagel dosáhla dobrých hospodářských výsledků. Srovnání se stejným obdobím loňska ovlivnila specifická tržní situace související s koronavirem. V kontextu normalizovaného tržního prostředí a ve srovnání s předpandemickým obdobím však dosáhla skupina Kuehne+Nagel v prvním čtvrtletí roku 2023 rekordních výsledků.
24.4. – Portál dál rozšiřuje své služby. Uživatelé tam najdou přehledně všechny informace o jimi vlastněných leteckých osvědčeních a registracích, a to i v případě dronů. Přes Portál dopravy lze nově také podávat žádosti na Letecký rejstřík ČR. Jedná se o další krok ke kompletní digitalizaci dopravních agend.
20.4. - Celosvětová kapacita leteckých společností bude letos nižší, než se očekávalo, a zůstane omezená nejméně do roku 2025. Na konferenci v Dublinu to včera řekl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh. Problém přičetl potížím s dodávkami nových letadel a nedostatku náhradních dílů. Informovala o tom agentura Reuters.