6.7. – Skandinávská letecká společnost SAS požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli a varovala, že stávka pilotů ovlivňuje její finanční situaci a likviditu. Podání žádosti má urychlit transformaci aerolinek, které budou po celou dobu konkurzního řízení nadále poskytovat veškeré služby zákazníkům, i když stávka pilotů zahájená v pondělí ovlivňuje její letový řád, uvedla společnost.
Letecká doprava
5.7. – Mzdová jednání mezi skandinávskou leteckou společností SAS a jejími piloty včera ztroskotala. Piloti tak vstupují do stávky, která podle vedení ohrožuje budoucnost aerolinek a přispívá k chaosu v cestování po celé Evropě v době, kdy začíná období letních dovolených. Je to první stávka ve velkých aerolinkách v době, kdy se toto odvětví snaží využít plného oživení cestovního ruchu po pandemii nemoci covid-19, uvedla agentura Reuters.
4.7. – Čínské letecké společnosti si od evropského výrobce letecké techniky Airbus objednaly téměř 300 letadel, jejichž hodnota podle katalogových cen přesahuje 37 miliard dolarů (zhruba 880 miliard Kč). Jde o největší objednávku letadel ze strany čínských aerolinek od začátku pandemie covidu-19, informovaly dnes tiskové agentury, které se odvolávají na sdělení jednotlivých aerolinek. Zakázky podléhají schválení akcionářů.
2.7. – Jihočeši by mohli do dvou až tří let létat z letiště v Plané u Českých Budějovic na dovolenou do zahraničí. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba. Kraj jedná se státem o tom, že by se na řízení letiště podílelo Řízení letového provozu, čímž by kraji, jedinému akcionáři letiště, klesly náklady. Kraj dává letišti ročně provozní dotaci kolem 80 milionů korun.
29.6. – Reorganizace Českých aerolinií skončila. Insolvenční soud vzal na vědomí splnění podstatných částí reorganizačního plánu podniku. Šlo především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Vyplývá to z informací insolvenčního rejstříku.
27.6. – Problémy s nedostatkem personálu na letištích, s nimiž se po zrušení proticovidových opatření se začátkem letní sezony potýká řada evropských měst, bude německá vláda asi řešit dočasným najmutím zahraničních pracovníků. Podle včerejších zpráv místních médií by mohlo personál na německých letištích od července posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka.
26.6. – Takhle si obnovu po pandemii covidu-19 nepředstavovali – léto bude pro cestovní kanceláře a agentury obtížné. Fronty na evropských letištích se prodlužují a nutí přední aerolinky rušit lety po stovkách. Další výpadky způsobily přeplněné letové plány, které se vzhledem k nedostatku letištního personálu sestavovaly příliš ambiciózně. Společně s plánovanými stávkami zaměstnanců i pilotů vše nasvědčuje tomu, že začátek léta bude bouřlivý. Píše to francouzský list Le Monde.
26.6. – Dopravní spojení mezi Českem a Bruselem by během nadcházejícího předsednictví Česka v Radě EU nemělo způsobovat větší problémy. Řekl to ministr dopravy Martin Kupka. Celkově by mělo kvůli předsednictví cestovat během následujícího pololetí na trase Praha-Brusel kolem 80 000 lidí. Podle Kupky budou delegace kromě pravidelných spojů využívat letecké speciály nebo jiné než letecké formy dopravy.
25.6.- OMV je novým strategickým dodavatelem leteckého paliva pro Letiště Praha. Na základě vyhraného výběrového řízení se OMV stala jednou z pěti společností, které provozují na letišti zařízení pro skladování leteckých pohonných hmot a manipulaci s nimi. Letecké společnosti mohou v Praze čerpat speciální letecké palivo OMV Jet A-1, které je výsledkem více než 30letého vývoje.
24.6. – Novým majoritním akcionářem společnosti Aero Vodochody je maďarská společnost SI 13 Aero Zrt, ve které je většinovým vlastníkem Zsolt Hernádi. Podíl v Aeru odkoupil od maďarského podnikatele Kristófa Szalaye-Bobrovniczkého. Menšinový podíl patří nadále českému Omnipolu. Uvedl to manažer Aera Vodochody Lukáš Hora.