20.4. - Leasingová společnost Dubai Aerospace Enterprise (DAE) si objednala 15 letadel 737 MAX 8 od amerického výrobce Boeing. Katalogová hodnota objednávky činí 1,8 miliardy USD (36,6 miliardy Kč), oznámil dnes Boeing. Konečná cena zakázky obvykle bývá výrazně nižší. Výrobci při větších objednávkách poskytují značné slevy.
Letecká doprava
19.4. – Šéf maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizzair József Váradi už nespoléhá na to, že se letecká doprava v létě zotaví. Protipandemická opatření přetrvávají a očkování proti covidu-19 podle něj vázne. Uvedla to agentura Bloomberg. Nejasný výhled ohrožuje plánované zvýšení kapacity, upozornil mimo jiné József Váradi. Jeho pohled se liší od optimističtějších plánů konkurenčních leteckých společností easyJet a Ryanair.
18.4. – Společnost Emirates ve čtvrtek odstartovala zkušební provoz cestovního pasu IATA (Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu), mobilní aplikace, která má pasažérům usnadnit bezpečnou organizaci svých cest, a to v souladu se všemi vládními nařízeními souvisejícími s testováním na COVID-19 či vakcinací.
17.4. – Americká letecká společnost Delta Air Lines v letošním prvním čtvrtletí prodělala 1,2 miliardy dolarů (26 miliard Kč). Předpověděla však, že se ještě letos vrátí k zisku, pokud bude pokračovat oživování letecké dopravy z útlumu, který způsobila pandemie nemoci covid-19.
15.4. – Letecká společnost Smartwings nově nabídne klientům s původní letenkou ČSA vystavenou na let Smartwings, jejichž let byl v důsledku pandemie koronaviru zrušen, možnost získat voucher na budoucí lety provozované leteckou společností Smartwings. Klienti, kteří dosud nevyužili původní letenku ČSA na nový let, se mohou obrátit na Smartwings a požádat o vystavení voucheru ve stejné hodnotě, v jaké byla zakoupena původní letenka ČSA. Tento voucher lze použít k nákupu nové letenky na jakýkoli pravidelný let provozovaný leteckou společností Smartwings.
14.4. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair prohrály u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie covidu-19 konkurenčním leteckým společnostem. Tentokrát šlo o pomoc, kterou vlády Švédska, Dánska a Finska poskytly švédské letecké společnosti SAS a finským aerolinkám Finnair. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, je podle Tribunálu Evropské unie v souladu s unijními pravidly a není diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky.
14.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) pokutou 500 000 korun za chybné zadávání veřejných zakázek. Pokutu uložil formou příkazu, ŘLP proti němu nepodalo odpor, a pokuta je tak pravomocná. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
13.4. – Společnost UPS plánuje nakoupit elektrické letouny s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL) společnosti Beta Technologies (BETA). UPS společně se svou dceřinou firmou UPS Flight Forward tak chce rozšířit své letecké přepravní služby na menších a středních trzích.
11.4. – Francouzské Národní shromáždění v prvním čtení schválilo zákaz vnitrostátních letů, které lze nahradit cestou vlakem kratší než dvě a půl hodiny. Zákon by se dotkl zejména spojů mezi Paříží a Nantes, Lyonem a Bordeaux. Výjimku by měly lety, na které navazuje další spoj. Zákaz je součástí klimatického zákona, hlasování předcházela velmi živá diskuse, píše list Le Monde.
10.4. – Americký výrobce letadel Boeing požádal 16 svých zákazníků, aby kvůli možnému problému s elektřinou dočasně odstavili z provozu některé verze letadla 737 MAX, dokud je nepřekontroluje a případně neopraví. Podle Boeingu je závada výrobním problémem a týká se jen konkrétní skupiny letadel, nikoliv celé flotily. Závada přichází jen několik měsíců poté, co tento model získal povolení vrátit se po téměř dvouleté vynucené přestávce do vzduchu.