6.3. – Počet letadel Boeing 737 MAX zpět v provozu už přesáhl stovku. Informovala o tom agentura Bloomberg. Provoz těchto strojů byl před dvěma lety v celém světě zastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Novou certifikaci letadlu dosud udělili mimo jiné regulátoři ve Spojených státech, Evropské unii, Británii, Brazílii, Kanadě, Austrálii či ve Spojených arabských emirátech.
Letecká doprava
5.3. – Německé aerolinky Lufthansa vykázaly za loňský rok kvůli dopadům pandemie covidu-19 rekordní ztrátu 6,7 miliardy EUR (175,5 miliardy Kč). V roce 2019 měly zisk 1,2 miliardy EUR. Šéf podniku Carsten Spohr předpokládá, že letos bude mít letecká společnost provozní ztrátu nižší. Nabídka letů podle něj tento rok dosáhne 40 až 50 procent úrovně z roku 2019. Předchozí prognóza přitom počítala s 60 procenty. Společnost letos opět nevyplatí dividendu.
4.3. – Globální letecká nákladní doprava se v lednu vrátila na úrovně z období před pandemií covidu-19, propad v osobní dopravě se však prohloubil. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
4.3. – Česká přepravní společnost VCHD Cargo se stala schváleným dopravcem v segmentu leteckých zásilek. Pro svoje zákazníky se statutem schváleného agenta přepravuje zásilky v bezpečném režimu nejen na česká, ale i další evropská letiště. V souvislosti s touto novou službou v oblasti pozemních přeprav vyškolila 30 zaměstnanců.
3.3. – Letiště Václava Havla Praha přebírá od března 2021 pod svou správu provoz asistenčních služeb pro cestující s omezenou schopností pohybu a orientace (PRM – Passenger with Reduced Mobility) a přepážku odbavení nadrozměrných zavazadel. Tyto služby doposud zajišťoval externí dodavatel, společnost MaidPro Service. Ve všech případech služby fungují pro cestující ve stejném režimu. Cílem Letiště Praha je zvýšit kvalitu těchto služeb a mít možnost flexibilněji reagovat na případné změny.
2.3. – Italská letecká společnost Alitalia by po restrukturalizaci měla mít 45 letadel, kolem 4500 zaměstnanců a získá státní pomoc přes jednu miliardu EUR (26,1 miliardy Kč), což je méně než polovina původně avizované částky. Uvedl to italský list La Repubblica.
3.3. – „V březnu roku 2020 zasadil COVID-19 tvrdou ránu civilnímu letectví, která historicky nemá obdoby. Žádný válečný konflikt od II. světové války, žádný výbuch sopky, ani žádná politická, finanční či ropná krize nezasáhla letectví tak, jako tento neviditelný zabiják. V tisku se dlouhodobě objevují neradostné zprávy o propadu civilního letového provozu v českém vzdušném prostoru o více než dvě třetiny ve srovnání s rokem 2019,“ uvedl v úvodu komentáře k situaci v letecké dopravě Ing. Jan Klas, generální ředitel Ředitelství letového provozu ČR, s. p. Jeho vyjádření přinášíme v přinášíme v původním znění.
2.3. – Americká letecká společnost United Airlines Holdings si objednala dalších 25 letadel Boeing 737 MAX, která v listopadu získala ve Spojených státech povolení k obnovení provozu. Společnost dále uvedla, že se v rámci příprav na oživení poptávky rovněž dohodla na urychlení dodávek dříve objednaných letadel.
1.3. – Pasažéři, kteří odlétají z londýnského letiště Heathrow, musí napříště počítat s novým poplatkem 8,9 GBP (kolem 270 Kč). Letiště, které má za sebou kvůli pandemii covidu-19 ztrátový rok a propad v počtu pasažérů, chce s jeho pomocí pokrýt náklady za služby, například za odbavení. Poplatek schválil britský Úřad pro civilní letectví (CAA).
27.2. – České aerolinie (ČSA) podaly včera u Městského soudu v Praze návrh na reorganizaci podle insolvenčního zákona. Návrh na reorganizaci byl podán z důvodu ukončení mimořádného moratoria a po vyčerpání všech možných řešení složité finanční situace způsobené celosvětovou krizí odvětví letecké dopravy v důsledku šíření nemoci COVID–19. Cílem reorganizace je záchrana společnosti a volba co nejvýhodnějšího řešení pro věřitele.