2.8. – Hasičský záchranný sbor chemického závodu Unipetrolu v Litvínově rozšířil svůj vozový park o dvě nová vozidla značky Scania pro hašení vodou a pěnou. Celková investice dosáhla výše 18,5 milionu Kč. V současné době tak mají podnikoví hasiči k dispozici tři zásahová vozidla pro zásah vodou a pěnou, a tři kombinované hasicí automobily, ve kterých je navíc k dispozici i prášek.
Silniční doprava
1.8. – Ministerstvo dopravy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podaly kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) v kauze mýtného. Brání se tak rozsudku Krajského soudu v Brně, který v červenci vyhověl žalobě společnosti Kapsch a zakázal uplatňovat smlouvu mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll a Sky Toll na provoz mýtného systému od letošního prosince. Stěžující strany chtějí, aby kasační stížnost měla odkladný účinek, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Ke stížnosti se následně přidal i CzechToll. Podle Kapsche jde však jen o zdržování celého dění kolem mýta.
1.8. – Řidiči, kteří ode dneška překročí povolenou dvacetikilometrovou rychlost na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže na silnici I/52, mohou očekávat pokutu. Podle ředitele brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Davida Fialy je od středy úsekové měření zkalibrované a pohořelický úřad může řidiče pokutovat. Hlavním účelem je ochránit most před výraznějším poškozením, který způsobují hlavně rychleji jedoucí kamiony, řekl David Fiala.
1.8. – Svaz měst a obcí ČR poslal ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi dopis kvůli plánu na zavedení mýta na 900 kilometrech silnic I. třídy. Obce s plánem nesouhlasí. V dopise chtějí, aby stát, než bude mýtné zavedeno, stanovil kompenzace za zničené objížďky nebo zpřísnil pokuty. Uvedl to předseda svazu František Lukl. Zpoplatnění silnic I. tříd podle obcí vyžene tranzitní dopravu na silnice měst a obcí, což by znamenalo horší bezpečnost a zničené silnice.
1.8. – Stát chce zvýhodnit provozovatele nízkoemisních vozidel při platbě dálničních poplatků. Úleva při placení dálničních známek, která je součástí návrhu novely zákona o pozemních komunikacích, by měla platit pro vozidla na stlačený zemní plyn (CNG) a elektromobily. Zvýhodnění se však netýká všech nízkoemisních vozů, pro vozy na zkapalněný ropný plyn (LPG) platit nebude. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Odpůrcům návrhu se to nelíbí, podle nich není návrh technologicky neutrální. Návrh novely již v polovině července schválili poslanci, nyní ji bude řešit Senát.
1.8. – Za prvních šest měsíců letošního roku bylo při srážkách s vlakem na železničních přejezdech evidováno 84 nehod, meziročně o 14 více (+20 %), při kterých bylo 5 osob usmrceno, meziročně o 3 méně (-38 %), 6 těžce zraněno, meziročně o 1 méně (-14 %) a 22 lehce zraněno, meziročně o 1 méně (-4 %). Včera o tom informoval BESIP.
31.7. – Společnost Continental v Brandýse nad Labem, která vyrábí elektroniku pro přední světové automobilky, modernizovala a rozšířila své laboratoře pro testování produktů a jejich komponentů. Vzniklo tak rozsáhlé špičkově vybavené pracoviště, jehož kapacita umožňuje využití i ze strany externích zájemců. V brandýských laboratořích tak mohou testovat výrobky a materiály firmy z autoprůmyslu, strojírenství, elektrotechniky, optiky, ale třeba i maloobchodu.
30.7. – Vláda musí udělat více pro to, aby pomohla podnikům připravit se na brexit bez dohody. Včera na to upozornila britská Asociace silniční nákladní dopravy (RHA). Volání asociace přichází poté, co Konfederace britského průmyslu (CBI) zveřejnila svou analýzu k „no deal brexitu“, která uvádí, že pro mnoho malých společností jsou opatření na včasnou přípravu pro toto řešení nereálná.
29.7. – Smluvní státy Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (Dohoda ADR) se na svém zasedání v Ženevě dohodly, že slovo „evropská“ bude z názvu dohody vyškrtnuto. Od roku 2021 má název dohody znít „Dohoda o mezinárodní přepravě nebezpečných věcí na silnici“. Sdělilo to tiskové oddělení Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů.
29.7. – Společnost Kapsch podala další žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), tentokrát pro jeho nečinnost. Podle firmy úřad ignoruje soudní rozhodnutí, které mu přikazovalo znovu prozkoumat námitky rakouského podniku proti podmínkám mýtného tendru. Informoval o tom informoval mluvčí Kapsche David Šimoník. Úřad už minulý týden ve svém prohlášení jakékoliv nerespektování soudu odmítl s tím, že se při svém postupu řídí zákonem.