25.2. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Insolvenční řízení vůči Railrunner Europe. Úřední soud Hamburk zahájil hlavní insolvenční řízení o majetku podniku Railrunner Europe GmbH. Insolvenční správkyní byla jmenována právní zástupkyně Susanne Riedemannová z Hamburku. Požadavky se mají předkládat do 28. března. Shromáždění věřitelů má proběhnout 30. dubna. Railrunner požádal 18. ledna o vyhlášení platební neschopnosti. Gerhard Oswald se bezprostředně potom stáhl z vedení firmy, když se obával konfliktu zájmů ve spojitosti s jeho poradenskou společností Gomultimodal GmbH. Právní zástupkyně Riedemannová podle zprávy v odborném tisku nechala prověřit, zda poskytovatel bimodálního systému, který naposledy fungoval mezi Braunschweigem a Bratislavou v konvenční kombinované dopravě, může znovu pokračovat v provozu. Následná jednání insolvenční správkyně se zúčastněnými stranami však zůstala bez výsledku. Podle toho by se měla rentabilita nabídky výrazně zlepšit. ČD Cargo a Drážní společnost Potsdam (EGP) odmítly slevy z cen v požadovaném rozsahu.
Silniční doprava
20.2. – Provozovatelé vozidel by mohli v budoucnu opět platit šestitisícový poplatek za kontrolní převažování automobilů na silnicích, pokud se zjistí, že jejich vozidlo bylo přetížené. Ve Sněmovně to navrhla poslankyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová v pozměňovacím návrhu k poslanecké novele, která mění pravidla likvidace autovraků. Hlavně krajům to má pomoci kompenzovat náklady. Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia její návrh odmítá. Poukazuje například na to, že by šlo o dva tresty za jeden přestupek.
19.2. – Do Evropského parlamentu míří návrh, který by od výrobců aut požadoval jako povinnou součást výbavy inteligentní asistenční systém přizpůsobení rychlosti, a to od roku 2022. Odborníci i politici si od něj slibují výrazné snížení nehodovosti a také zmírnění důsledků nehod. Výbor pro vnitřní trh Evropského parlamentu bude o návrhu hlasovat ve čtvrtek, uvedlo včera v tiskové zprávě Centrum dopravního výzkumu, které zároveň citovalo zprávu Evropské rady bezpečnosti dopravy (ERBD).
18.2. – Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného po Evropě. Firmy se navíc nebudou muset registrovat do různých národních systémů, což zefektivní výběr silničních poplatků. Novinku pocítí i sami řidiči autobusů a kamionů, kterým zmizí z čelního skla velké množství nechvalně známých „krabiček“, které jim mnohdy komplikují výhled.
18.2. – Dačická společnost THK Rhythm Automotive Czech, která dodává díly pro automobilový průmysl, měla loni podle předběžných výsledků tržby 4,6 miliardy Kč. Meziročně klesly zhruba o deset procent. Letos firma plánuje tržby 5,3 až 5,4 miliardy Kč a rekordní investice přes 400 milionů Kč. Souvisí i s chystaným projektem pro Renault-Nissan, kde by roční objem zakázek měl být za 30 milionů EUR (asi 768 milionů Kč). Řekl to finanční ředitel firmy Ladislav Černý.
17.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Svaz varuje před poplatky za vykládku na letišti Frankfurt. Velmi ostrý spor vznikl mezi leteckými speditéry a službou odbavení leteckého zboží Frankfurt Cargo Services (FCS). Jde o poplatky za vykládku exportního zboží, vyhlášené ve výši 3,3 centu za kilogram. Neplatí se za zboží vykládané samotnými řidiči. Německý svaz spedice a logistiky DSLV je přesvědčen, že bez odpovídající dohody s příslušným speditérem je takové účtování poplatků za vykládku nelegální, protože zákonné předpisy vykládkovou povinnost speditérovi nepředepisují. Proto musí být poplatek za vykládku mezi subjektem odbavování zboží a speditérem dohodnut. Svaz doporučuje, aby vlastní a od spolupracujících podniků nasazený jízdní personál pracovní podklady o odbavení nepodepisoval při vlastní vykládce a použití vykládkového zařízení, když o tom není smluvní prohlášení. Lze však očekávat že takový způsob jednání povede k diskusím a může vést ke zpožděním na rampách. Pro případy, že řidič pracovní podklady v zájmu urychlení podepíše, měl by dotyčný podnik sdělit odbavující firmě, že jízdní personál není k uzavírání takových ujednání zmocněn. Při odepření příjmu by měl dotyčný letecký speditér podle DSLV informovat najatého dopravce, že smluvní dodání letecké zásilky ztroskotalo. Současně by měl speditér informovat svého příkazce o překážce v přepravě podle paragrafu 419 BGB. V zájmu vyhnutí se problému na rampě radí DSLV, aby se dotyční letečtí speditéři a FCS informovali o různých právních pozicích tak, aby se následné náklady udržely co nejníže.
13.2. – ČESMAD BOHEMIA apeluje na Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby se aktivně angažovalo v případu ve Francii uvězněného českého řidiče Jiřího Sagana.
Společnost Daimler Trucks investuje v nadcházejících letech 500 milionů EUR do vývoje rozsáhle automatizovaných nákladních vozidel (úroveň 4 podle SAE). Daimler Trucks kromě toho vytvoří v rámci této investice více než 200 nových pracovních míst. Noví specializovaní pracovníci připraví techniku rozsáhle automatizovaných nákladních vozidel k uvedení na trh, s nímž se počítá již během příštího desetiletí.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
SUMMIT EVROPSKÉ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI: TEISS AMSTERODAM
ELA informuje členy o akci, která proběhne letos 12. a 13. února. Budou zde představeny paralelní proudy zaměřené na kulturu a vzdělání a dále na hrozby a rizika; uskuteční se tak dvě konference v jedné. TEISS Amsterodam dále zorganizuje workshopy a odborné diskuse u kulatého stolu. Více než 200 profesionálů z oblasti kyberbezpečnosti a informačních technologií přijde informovat o posledních hrozbách a nejlepších zkušenostech při realizaci organizačních změn.
Společnost Iveco Czech Republic, a. a., vyrobila v loňském roce 4286 autobusů, což je o několik desítek více než v roce 2017. Získala rovněž ocenění pro druhého nejlepšího zaměstnavatele v Pardubickém kraji a zaměstnancům byly vyplaceny sjednané odměny.