12. února 2019, Jiří Kladiva
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
SUMMIT EVROPSKÉ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI: TEISS AMSTERODAM
ELA informuje členy o akci, která proběhne letos 12. a 13. února. Budou zde představeny paralelní proudy zaměřené na kulturu a vzdělání a dále na hrozby a rizika; uskuteční se tak dvě konference v jedné. TEISS Amsterodam dále zorganizuje workshopy a odborné diskuse u kulatého stolu. Více než 200 profesionálů z oblasti kyberbezpečnosti a informačních technologií přijde informovat o posledních hrozbách a nejlepších zkušenostech při realizaci organizačních změn.
Řada různorodých témat
Například v rámci bloku „Změna zvyků k ochraně vaší organizace před kyberkriminalitou“ půjde o témata „Počet hrozeb v kyberbezpečnosti, jež hrozí světu“ či „Jakou roli hraje věda o chování v kyberbezpečnosti?“ V části nazvané „Spolehlivost, spolupráce, jednoduchost“ se budou probírat témata „Co činí spolupráci efektivní?“ a „Jaké jsou výzvy k efektivnější spolupráci?“. Blok „Povědomí o bezpečnostních inovacích“ pak bude věnován tématům „Jak se dovídáte o technikách narušování?“ a „Přímá angažovanost prodávajících subjektů v bezpečnostních opatřeních“.
Nebude chybět ani blok nazvaný „Jsem bezpečnostním rizikem v našem dodavatelském řetězci?“, v němž budou přiblíženy případové studie „Alternativní přístup k odkrývání rizik v dodavatelském řetězci“, „Jak pracovat v dodavatelském řetězci na zlepšení bezpečnostních informací?“ a „Odhalování největších bezpečnostních rizik s třetími stranami“.
SPEDICE
Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA SVĚTOVÝ KONGRES FIATA 2019 BUDE V JIŽNÍ AFRICE
Proběhne ve dnech 1. až 5. října v Kapském Městě a setkají se na něm globální lídři. Připravuje se obsáhlý program a dojde na setkání s vedoucími manažery oboru při prezentacích inovací. Těšit se tak lze na řadu kvalitních diskusí.
Kapské Město je jedním z nejkrásnějších měst světa. Je známé svým přístavem i přirozenou polohou v květinovém regionu Cape se Stolovou horou.
Téma Světového kongresu FIATA 2019 zní „Kde se setkávají technika a logistika“ a jeho program bude zaměřen zejména na novu techniku a inovace a způsoby, které ovlivňují logistiku a sektor spedice ve světě.
SILNIČNÍ DOPRAVA
Mezinárodní unie silniční dopravy – IRU NOVÁ PARTNERSTVÍ K NOVÉMU ROKU
IRU uvítala tři nové členy do své rostoucí sítě. Jsou to Španělská konfederace dopravy zboží po silnici (CETM), Federace zaměstnavatelů v silniční dopravě (ALT) ve Finsku a Turecká společnost TOBB UND.
CETM, založená v roce 1977, hájí všeobecné zájmy národní silniční nákladní dopravy a logistického sektoru a zastupuje více než 30 000 přidružených podniků. V rámci silné evropské přítomnosti má rovněž delegaci v Bruselu, jejímž úkolem je angažovat se v dopravních iniciativách týkajících se Evropské unie.
ALT obdobně reprezentuje a brání zájmy národních dopravních podniků ve Finsku a pracuje na uzavírání národních kolektivních dohod se sektorem silniční dopravy. Účastní se legislativních prací na různých záležitostech pracovního trhu a sociálních věcí ovlivňujících obor silniční dopravy jak na domácí, tak i na evropské úrovni.
TOBB UND založená v roce 2012 je joint venture Unií komor, Komoditních burz Turecka (TOBB) a Mezinárodní asociace dopravců (UND). Se servisními body po Evropě má partnerství TOBB UND přes 1060 klientů s téměř 176 000 vozidly. Poskytuje efektivní řešení národním a mezinárodním dopravním podnikům s cílem minimalizovat jejich náklady, usnadňovat obchod a dopravu a zvyšovat produktivitu a kvalitu v obchodě.
Noví tři členové se tak spolu se stávajícími asociacemi sdruženými v IRU budou spolupodílet na formování budoucnosti silniční dopravy.
ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA
Společenstvo evropských železnic – CER
UDĚLENÍ EVROPSKÉ DRÁŽNÍ CENY 2019
Ceremonie organizovaná CER a UNIFE (Asociace drážního průmyslu) proběhla v Bruselu letos 20. ledna. Cena byla slavnostně udělena paní Catherine Trautmannové, evropské koordinátorce projektu koridoru TEN-T Severní moře – Balt, nedávné europoslankyni a bývalé starostce francouzského města Štrasburku.
Ve funkci místopředsedkyně výboru pro průmysl, výzkum a energii Evropského parlamentu Catherine Trautmannová vždy výrazně podporovala evropský drážní sektor. Činila tak i jako starostka Štrasburku, když se zasloužila o rozhodnutí obnovit zde tramvajovou síť a inaugurovala její první linku v roce 1994. Od října 2014 pokračovala v podpoře drážního sektoru jako evropská koordinátorka zmíněného koridoru Severní moře – Balt. Je známa svou silnou podporou projektu východoevropského TGV ve Francii, důraznou podporou projektu EU Shift2Rail a zcela nedávno rozhodující rolí ve prospěch projektu Rail Baltica.
LETECKÁ DOPRAVA
Mezinárodní asociace letecké dopravy – IATA
POPTÁVKA PO DOPRAVĚ LETECKÉHO ZBOŽÍ KONCEM ROKU 2018
Ženevská složka IATA zpracovala údaje o světovém trhu leteckého zboží, podle nichž poptávka měřená v tunokilometrech v listopadu roku 2018 prakticky odpovídala stejnému období v roce 2017. Bylo to nejpomalejší tempo růstu znamenané od března 2016. Kapacita zboží měřená v disponibilních tunokilometrech se loni v listopadu zvýšila o 4,3 procenta. Byl to devátý měsíc v řadě, kdy kapacita rostla rychleji než poptávka.
Zatímco mezinárodní e-obchod pokračoval ve svém růstu, celková poptávka byla vystavena značnému protivětru. Musela čelit příznakům oslabení světových hospodářských aktivit, zúžení v knihách exportních příkazů ve všech hlavních exportních zemích (s výjimkou USA) a také slábnoucí důvěře spotřebitelů ve srovnání s velmi vysokou úrovní na počátku roku 2018.
„Normálně je čtvrté čtvrtletí pro letecké cargo špičkovou sezonou, takže stagnující růst v listopadu je velkým zklamáním. Zatímco náš výhled počítá s 3,7procentním růstem poptávky v roce 2019, zvyšuje se riziko poklesu. Obchodní napjatá situace je důvodem k velkým starostem. Potřebujeme, aby se vlády zaměřily na umožnění růstu obchodu, nikoliv na zabarikádování svých hranic cestou represivních tarifů,“ řekl Alexandre de Juniac, generální ředitel IATA.
Regionální výsledky
Tři ze šesti světových regionů hlásily v listopadu 2018 růst poptávky z roku na rok – Severní Amerika, Střední východ a Latinská Amerika. Avšak Asie, Pacifik, Evropa a Afrika zaznamenaly pokles.
Aerolinky v regionu Asie/Pacifik pocítily v listopadu 2018 pokles poptávky po leteckém zboží o 2,3 procenta ve srovnání se stejným obdobím v roce 2017. Stalo se tak poprvé od května roku 2016. Slabší výrobní podmínky pro exportéry a kratší dodavatelské časy zejména v Číně měly na poptávku dopad. Kapacita se zvýšila o 3,1 procenta.
Aerolinky v Severní Americe mají nejrychlejší růst ze všech regionů se zvýšením poptávky o 3,1 procenta ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce. Kapacita se zvýšila o 6,3 procenta. Síla hospodářství USA a spotřebitelské výdaje pomohly v posledním roce podpořit poptávku po leteckém cargu ve prospěch tamních dopravců.
Evropské aerolinky zaznamenaly loni v listopadu v meziročním srovnání zkušenost s poklesem poptávky po zboží o 0,2 procenta. Kapacita se zvýšila o 3,1 procenta.
Slabší výrobní podmínky pro exportéry a kratší dodavatelské časy v Německu, jednom z klíčových exportních trhů, se rovněž podepsaly na poptávce.
Aerolinky Středního východu v listopadu expandovaly oproti stejnému období v roce 2017 s objemy zboží o 1,7 procenta a kapacita se zvýšila o 7,8 procenta.
Sezonně jištěná poptávka po mezinárodním air cargu vykazuje za posledních šest měsíců vzestupný trend; podpořená je silnějším obchodem do/z Evropy a Asie.
Aerolinky z Latinské Ameriky hlásily loni v listopadu v meziročním srovnání růst poptávky po zboží o 3,1 procenta a nárůst kapacit o 2 procenta. Avšak v relacích do a z klíčových trhů byly patrné znaky oslabení, zejména mezi Jižní Amerikou a Evropou.
Afričtí dopravci pocítili loni v listopadu ve srovnání se stejným obdobím v roce 2017 pokles poptávky o 7,8 procenta. Bylo to poosmé za devět měsíců, kdy poptávka klesala. Kapacita se snížila o 7,4 procenta. Poptávka na všech klíčových trzích do a z Afriky zůstává slabá. Sezonně jištěné mezinárodní zbožové objemy jsou o 7 procent nižší, než byl jejich vrchol v polovině roku 2017, avšak stále jsou o 28 procent vyšší než jejich nejnižší úroveň koncem roku 2015.
NÁMOŘNÍ DOPRAVA
Baltská mezinárodní námořní rada – BIMCO
SEMINÁŘ V JAPONSKU O ZÁSADNÍCH VLIVECH NA NÁMOŘNÍ SEKTOR
Členové BIMCO v Japonsku jsou zváni na seminář v Tokiu, jenž se bude konat 26. února. Jde o velkou příležitost získat aktuální informace o zásadních vlivech dopadajících v současnosti na námořní sektor, jako jsou například výzvy týkající se výhledově nových klauzulí o obsahu síry v palivu podle rozhodnutí IMO pro rok 2020, dále námořního trhu a o podpoře členům BIMCO v jejich smluvních záležitostech. Pozornost bude věnována budoucímu autonomnímu řízení lodí a digitalizaci, ale i vymáhání dluhů. V neposlední řadě půjde o dopady obchodní války o suché hromadné zboží, situaci v tankerech a v kontejnerové plavbě, a to v podání vedoucího analytika BIMCO Petera Sanda. Úvodní vystoupení na semináři bude patřit prezidentu BIMCO Anastasiosu Papagiannopoulosovi. Přehled o celosvětovém členství a činnostech organizace podá její generální sekretář a výkonný ředitel Angus Frew.
Jiří KladivaFoto: Wikimedia Commons