21.5. - Cestující v Lovosicích mohou využívat výtahy na všechna nástupiště, která se nacházejí v úrovni moderních vlaků. Zrekonstruovaný podchod navíc spojuje části města na obou stranách stanice. Stavbaři se nyní zaměří na nádražní budovu, kterou čeká celková obnova. Správa železnic vynaloží na zmíněné stavební úpravy celkem 680 milionů korun.
Železniční doprava
21.5. - České dráhy v pondělí oficiálně zahájily stavbu nové opravárenské haly ve Středisku údržby v Chebu. Moderní středisko údržby se bude starat o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a RegioShark. Jedná se o další krok ve strategii opravárenství národního dopravce, která se zaměřuje na modernizaci servisního zázemí a zvýšení kvality servisu kolejových vozidel.
21.5. - Management board a dozorčí rada koncernu Siemens schválily prodej společnosti Innomotics, která je předním světovým výrobcem elektromotorů a velkých pohonů, firmě KPS Capital Partners (dále jen „KPS“). Obě strany již podepsaly příslušnou smlouvu. Kupní cena (hodnota podniku) činí 3,5 miliardy EUR. Prodej by měl být dokončen v první polovině fiskálního roku 2025 a podléhá obvyklým schvalovacím procesům v oblasti zahraničních investic a kontroly fúzí.
21.5. - Správa železnic plánuje ještě letos odstartovat druhou část rekonstrukce interiéru ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží. Důležitou podmínkou k samotnému zahájení stavby je právě vypsané výběrové řízení na zhotovitele prací. Jeho vítěz provede obnovu zbývající části historického objektu, mimo jiné prostor, které nyní využívá Drážní úřad nebo Policie České republiky. Nejvyšší přípustná nabídková cena je 570 milionů korun.
20.5. - Zkapacitnění klíčové kolejové infrastruktury by mělo být vrcholnou prioritou České republiky. A to spolu s elektrifikací železniční sítě a výstavbou vysokorychlostních tratí. Bez toho narazí rozvoj železniční dopravy v Česku brzy na výrazné a nepřekonatelné limity. To může nepříznivě ovlivnit nejen dopravu, ale i celou ekonomiku.
18.5. - Plán reorganizace společnosti Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), které jsou v insolvenci, věřitel nestihne předložit do konce května. Jan Kysela, který ho připravuje, požádal Krajský soud v Českých Budějovicích o prodloužení lhůty k podání plánu o 120 dnů. Žádost má ČTK k dispozici. JHMD stále nemá osvědčení o bezpečnosti od Drážního úřadu, bez níž vlaky nesmí na koleje. Úřad vydá závěr posuzování žádosti o vydání osvědčení příští týden, řekla jeho mluvčí Pavlína Straková. Jak bude znít, neuvedla. Jan Kysela ale stále věří, že by vlaky mohly v červnu jezdit.
17.5. - Setkání s veřejností k technickému návrhu plánované vysokorychlostní trati (VRT) v úseku Velká Bíteš – Brno se konají na zhruba desítce míst v regionu. První veřejné setkání proběhlo na přelomu dubna a května v Říčanech u Brna, poslední se plánuje v Brně na konci června. Organizátorem je investor projektu Správa železnic, technické dotazy veřejnosti zodpovídá tým projektantů ze společnosti AFRY CZ. Ta připravuje návrh trati a mj. dokumentaci pro potřebná povolení.
17.5. - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah (ČD), a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná ratingová agentura ocenila především silné postavení společnosti na českém železničním trhu a zdravou finanční kondici celé skupiny, a to i v současném období rekordních investic do obnovy vozidlového parku. České dráhy mají za sebou rok rekordních hospodářských výsledků. Skupina České dráhy hospodařila v uplynulém roce se ziskem více než 3,8 miliardy korun.
17.5. - Projekt modernizace trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem úspěšně pokračuje, už rok a čtvrt prochází rekonstrukcí úsek mezi Bubny a Výstavištěm. Práce běží rychlým tempem, výrazně pokročila výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, stejně jako navazujících estakád. Ty nahradí jak přejezd v Bubenské ulici, tak i železniční náspy, které dosud rozdělovaly velkou část Holešovic.
16.5. - Český železniční průmysl patří k celosvětové špičce a je také jedním z lídrů inovací a výzkumu v České republice. Firmy sdružené v Asociaci českého železničního průmyslu (ACRI) plánují letos realizovat investice do inovací ve výši více 5 miliard korun. Naprostá většina z nich má vlastní vývojovou a výzkumnou základnu a investice směřují nejen do inovací produktového portfolia, ale také do dekarbonizace výroby, budování vlastní energetické nezávislosti, do informačních systémů nebo kyberbezpečnosti. Inovace jim pomáhají posilovat také obchodní pozici na mezinárodních trzích.