GasNet rozvíjí LNG pro nákladní dopravu, otevírá další stanice

GasNet rozvíjí LNG pro nákladní dopravu, otevírá další stanice

Největší český distributor plynu, skupina GasNet, aktuálně zprovoznil u hlavního města v blízkosti české páteřní dálnice D1 svou pátou plnicí stanici pro kamiony s motorem na zkapalněný zemní plyn (LNG). GasNet stanici postavil přímo u dálničního exitu 12 a novou plničku najdou řidiči v logistickém areálu Prologis v Říčanech-Jažlovicích. Je otevřena non-stop pro všechny typy LNG tahačů. GasNet jako český lídr v LNG pro kamionovou dopravu tak pokračuje v rozvoji této nízkoemisní technologie v Česku.

V okolí Prahy jde už o druhou plnicí stanici GasNetu. Společnost svou infrastrukturní síť LNG buduje v tranzitně důležitých směrech. Tankovat LNG je kromě Jažlovic možné ještě v Klecanech u Prahy (D8), Mladé Boleslavi (D10), v Nýřanech (D5) a Kaplici (budoucí D3).

Stanice v Říčanech-Jažlovicích je klasickou kamennou pumpou, která dovoluje čerpat zkapalněný plyn všem dnes provozovaným typům LNG vozů, ať už jde o tahače nebo autobusy. Navíc v Klecanech u Prahy GasNet přestavuje svou mobilní plničku na stacionární stanici, podobnou jako v Jažlovicích, a připravuje otevření další stanice v Hradci Králové.

Kromě rozšiřování sítě plnicích stanic pracují v GasNetu i na zlepšování pohodlí pro řidiče a logistické firmy. Už teď je možné na všech plnicích stanicích platit také bankovními platebními kartami nebo tankovacími a palivovými kartami Eurowag a DKV, které dobře znají i provozovatelé dieselových nákladních vozů.

LNG jako řešení emisních povolenek

České republice se zatím nedaří plnit v nákladní silniční dopravě emisní cíle směřující ke klimatické neutralitě v roce 2050. Evropa proto dál rozšiřuje počet odvětví zatížených emisními povolenkami.

Podle dat Evropské agentury pro životní prostředí stouply emise v silniční dopravě v letech 2013 až 2019 o osm procent. Od roku 2027 se proto nově budou týkat emisní povolenky i silniční dopravy (ETS2). V praxi to bude znamenat, že si dopravci sice nebudou muset sami povolenku kupovat, ale připlatí si za každý litr nafty. Nákup povolenky totiž promítnou do konečných cen výrobci paliv. Řešením je právě větší využití zkapalněného zemního plynu.

„Zátěž emisních povolenek bude v případě zkapalněného zemního plynu nižší než u naftových motorů. LNG tak přinese dopravním a logistickým společnostem z dlouhodobého hlediska i finanční výhody. Ještě výraznější úsporu potom nabízí zkapalněný biometan označovaný zkratkou bioLNG,“ říká Filip Dostál, vedoucí Business Developmentu v GasNetu.

U emisních povolenek se počítá se startovací cenou 45 eur za tunu CO2. Při této ceně vychází navýšení nákladů u naftového motoru zhruba na 1,10Kč za kilometr. U bioLNG je to pouze 0,30Kč za kilometr, částka se navíc může ještě snižovat.

Připraveni na bioLNG

„LNG motor vypouští oproti naftovému motoru o 70% méně oxidů dusíku. Vypuštěné množství CO2 je pak nižší o 20%.

Jen loni pomohlo LNG od GasNetu ušetřit 2 485 tun emisí CO2. Navíc při spalování LNG se neuvolňují pevné částice, čímž se významně zlepšuje kvalita ovzduší v nejbližším okolí. Nemluvě o tom, že LNG motor je ve srovnání s dieselem o devět decibelů tišší,“ vysvětluje Filip Dostál z GasNetu.

Zkapalněný biometan (bioLNG) má oproti dieselu emisní stopu nižší dokonce o 95%. Logistické firmy proto vidí v nákupu LNG tahačů i příležitost, jak svým zákazníkům nabízet udržitelnou, „zelenou“ službu, a tím i plnit jejich závazky v oblasti ESG a udržitelnosti.

„Naše infrastruktura je na bioLNG připravena. Co funguje na zkapalněný zemní plyn, funguje i na zkapalněný biometan. Takový plyn jde navíc vyrobit přímo v Česku ze zbytků potravin a bioodpadu,“ doplňuje Filip Dostál z GasNetu.

V nákladní dopravě přechází na obnovitelné bioLNG masivně například Dánsko, Švédsko či Nizozemí. V Evropě je už téměř 700 LNG stanic a jejich počet dál rychle roste.

Do roku 2030 by mohl biometan nahradit 10 až 15% tuzemské spotřeby zemního plynu pro potřeby vytápění i silniční dopravy. V tuzemsku je přes 550 bioplynových stanic, které mohou vyrábět biometan. (PR)

Více najdete na LNG.cz.

Foto: GasNet

spinner