19. dubna 2024, čtk
19.4. - Dopravci v prvním čtvrtletí za mýtné na českých silnicích zaplatili 4,01 miliardy korun, meziročně o 8,6 procenta více. V samotném březnu stát na mýtném vybral 1,49 miliardy Kč, což byl v meziročním srovnání růst o 9,5 procenta. Na výběr mýtného měly vliv zejména Velikonoce a nová emisní složka mýta zavedená od března, uvedla v dnešní tiskové zprávě společnost CzechToll, který mýtný systém spravuje.
"O 4,5 procenta na 97,8 milionu se naopak meziročně snížil počet mýtných transakcí, které satelitní systém zaznamenal," sdělil mluvčí CzechToll Miroslav Beneš.
Kvůli letošnímu termínu Velikonoc měl březen pouze 20 pracovních dní, tedy o tři méně než loňský, k růstu výběru mýtného tak přispělo zavedení čtvrté složky mýtných poplatků, které zohledňuje produkci emisí oxidu uhličitého. "Zavedení poplatku za CO2 způsobilo růst výběru o 14,07 procenta oproti výběru, který by byl realizován bez této nové složky poplatků," uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Podle CzechToll by kvůli velikonočním svátkům a bez navýšení mýtného jeho výběr v březnu meziročně klesl.
Stát mýtné o emisní poplatek navyšoval od 1. března, mýtné se tím zvýšilo o zhruba 15 procent. Na celkovém výběru mýtného se podle CzechToll toto navýšení podílelo přibližně 12 procenty. Změna vychází z evropské směrnice. Podle Martina Kupky vybrané peníze pomůžou s investicemi do dopravní infrastruktury. "Jen v letošním roce otevřeme 118 kilometrů dálnic a zahájíme dalších 115 kilometrů staveb nových dálnic," řekl.
Vozidla s datem první registrace před 1. červencem 2019 byla od března automaticky zařazená do základní emisní třídy jedna s nejvyššími poplatky a nemají nárok na zařazení do vyšší emisní třídy s nižšími poplatky. Dopravcům s ostatními vozidly doporučuje CzechToll zkontrolovat nárok na zařazení do vyšší emisní třídy na webu věnovaném změnám. "Na základě oprávněných žádostí bylo zařazeno ke konci března do vyšší emisní třídy CO2 s nižšími poplatky 12 665 vozidel," dodal generální ředitel CzechToll Petr Chvátal.
Na konci března bylo podle mluvčího Miroslava Beneše v systému elektronického mýtného zaregistrováno 843 000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 665 000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 650 000 kusů palubních jednotek. Petr Chvátal přitom odhaduje výši mýtného vybraného v letošním roce na zhruba 17 miliard korun, řekl v březnu ČTK.
Dopravci loni za mýtné na dálnicích a silnicích v Česku zaplatili 14,914 miliardy Kč, což bylo meziročně o 0,41 procenta více. Roční příjem státu z mýtného činí podle ministerstva dopravy kolem 14 miliard korun, zvýšení mýtného od března by mohlo státu přinést až dvě miliardy korun navíc.
(čtk)
Foto: lan