22. listopadu 2024, (pav)
22.11. - Jaké technologické inovace zavádějí firmy v logistice a skladování, aby zvládly rostoucí tlak na efektivitu, nebo jaké uplatnění má v těchto oblastech umělá inteligence? Nejen na tyto otázky nabízí odpovědi nová studie Trendy v české logistice 2025. Pro spolek SKLAD ji realizovala výzkumná společnost IPSOS. V rámci dotazníkových šetření a hloubkových rozhovorů se o své názory podělilo 205 logistických manažerů z různých segmentů. Studie navazuje na úspěšné verze z roku 2022 a 2020.
Logistika v České republice je na prahu nové éry
Rozhovory s experty a dotazníková šetření ukázaly, že český logistický sektor stojí před klíčovými rozhodnutími a změnami, které mohou zásadně ovlivnit jeho budoucí směřování. Firmy v České republice čelí rostoucím výzvám, které zahrnují nedostatek pracovních sil, tlak na růst mezd, potřebu přechodu k automatizovaným procesům a evropské regulační politice. Tyto faktory nutí společnosti přehodnotit své strategie a investice, aby na současném trhu uspěly.
Klíčem k udržení konkurenceschopnosti je automatizace logistiky. Do pěti let očekává 99 % oslovených firem alespoň částečnou automatizaci, úplnou automatizaci skladu vidí ve stejném časovém období až 76 %. V současné době firmy nejčastěji zavádějí autonomní manipulační techniku (AGV, AMR) a vychystávací nebo mobilní třídicí roboty. Vybavit pracovníky novými technologiemi má v plánu 63 % oslovených. Čtvrtina firem chce automatizovat ve stávajících skladových prostorech. O stavbě nového automatizovaného skladu „na zelené louce“ uvažuje 12 % oslovených firem. Pokud jsou firmy ochotny během následujících tří let investovat do automatizace, nejčastěji udávají, že částkou nižší než 50 milionů korun.
Kromě automatizace se chce 70 % dotazovaných zaměřit v nejbližší době na bezpečnost práce. Zavést do jednoho roku WMS plánuje 56 % respondentů, 47 % zajímá analýza skladu a jeho optimalizace. Nové skladové prostory chce najít 44 % a ostrahu se chystá řešit 35 % oslovených firem.
Nejvýraznějšími trendy jsou AI, datová analýza a udržitelnost
Současná situace v české logistice ukazuje, že turbulentní doba nadále akceleruje. Logistika se dynamicky vyvíjí s důrazem na efektivitu, udržitelnost a adaptaci na nové výzvy. „Velký potenciál pro logistiku a skladování má podle odborníků umělá inteligence (AI). Její aplikace je zatím spíše v počátcích a dnes se využívá především v oblasti optimalizace procesů, predikce poptávky a zpracování dat, kde pomáhá firmám lépe plánovat a rozhodovat se na základě přesnějších informací. Ke zlepšení efektivity a přesnosti operací vede digitalizace dat. V datech mají firmy svůj poklad,“ poukázala na nejčastěji zmiňované směry vývoje Petra Troblová, výkonná manažerka, SKLAD.
Dalšími tématy jsou zelená logistika, kdy se firmy díky rostoucím ekologickým požadavkům zaměřují na snižování uhlíkové stopy a energetické náročnosti svých provozů. Udržitelnost se stává novým požadovaným standardem. Firmy se nejvíce zaměřují na ekologické odstraňování odpadu a optimalizované používání zdrojů a kapacit. V kontextu rostoucího e-commerce se stává stále důležitější součástí logistického řetězce Last Mile Delivery. Hledají se cesty, jak optimalizovat a udržet náklady na poslední úsek doručení k zákazníkovi.
„Firmy pokračují v hledání úspor, zejména v oblasti energy managementu, ale také v optimalizaci pohybu zboží a lidských zdrojů ve skladu. Posunem oproti předchozím rokům je zvýšený tlak na rychlé zavedení automatizace a větší očekávání od návratnosti investic, což odráží rostoucí potřebu přizpůsobit se dynamickým změnám na trhu a zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost,“ uzavřela výsledky studie Barbara Hrabalová, vedoucí divize Ipsos Actify ve společnosti IPSOS.
Zajímají vás detailnější informace a konkrétní čísla? Celou studii najdete na www.sklad.cz/trendy2025.
(pav)
Foto: SKLAD