​Česká ekonomika i nadále roste, firmy vidí budoucnost optimisticky

​Česká ekonomika i nadále roste, firmy vidí budoucnost optimisticky

Aktuální makroekonomická čísla ukazují, že česká ekonomika roste. Podle makroekonomické predikce českého ministerstva financí z dubna letošního roku vykázala ekonomika za celý loňský rok nárůst o 2,4 procenta, reálný HDP se meziročně zvýšil o dvě procenta. To je samozřejmě potěšující zpráva pro všechny, nejen dopravce, speditéry a logistiky.

Když se na čísla podíváme detailněji, zjistíme, že hlavním růstovým faktorem v roce 2016 byla spotřeba domácností, která oproti roku 2015 vzrostla o 2,9 procenta. Růst spotřeby byl podpořen dynamikou zaměstnanosti i mezd a v neposlední řadě po většinu roku i velmi nízkou inflací. K růstu ekonomiky podle analytiků výrazně přispěl i vývoj zahraničního obchodu. Jeho příspěvek ve výši 1,1 procentního bodu byl téměř rovnoměrně rozdělen mezi zlepšení bilance zboží a bilance služeb. Nižší dynamika zahraničního ochodu v globálním měřítku i v rámci EU přitom vedla ke zpomalení meziročního reálného růstu vývozu zboží a služeb ze 7,7 procenta v roce 2015 na loňských 4,3 procenta. Výraznější snížení tempa růstu z 8,2 na 3,2 procenta však zaznamenal dovoz, a to zejména vlivem poklesu dovozně náročných investic.

Naopak velmi potěšující jsou čísla týkající se německého exportu, který v loňském roce dosáhl hodnoty 1,21 bilionu €, což je již třetí rok za sebou rekordní číslo. Meziročně vzrostl o 1,2 procenta. „Růst německého exportu je pozitivní signál i dovnitř české ekonomiky. Řada českých podniků přes Německo vyváží i do třetích zemí. Například export do Číny přes Německo je vyšší než přímý tuzemský export,“ uvedl ředitel německého zastoupení CzechTrade v Düsseldorfu Adam Jareš a dodal: „Aktuálním příkladem je tradiční český výrobce pneumatického a příklepného nářadí, firma PERMON z Křivoklátu, která jedná s německým distributorem o exportu do Saúdské Arábie, Koreje a Uzbekistánu.“ Také český export do Německa se loni meziročně zvýšil o tři procenta, když k našemu severnímu sousedovi zamířilo zboží za 1,29 bilionu Kč, což představuje 32 procent českého vývozu. Například agentura CzechTrade v loňském roce podpořila při vývozu na německý trh 259 tuzemských firem.

Příznivý ekonomický vývoj má přímý pozitivní vliv i na dopravce, přepravce a logistické společnosti. Za loňský rok většinou hlásí dobré hospodářské výsledky a plánují nové investice. A prognózy jsou optimistické i do budoucna. Predikce růstu reálného HDP v letech 2017 a 2018 se téměř nemění, pro letošní i příští rok počítá ministerstvo financí s růstem ekonomiky o 2,5 procenta ročně. České firmy z oblasti dopravy a logistiky může do určité míry ovlivnit ukončení kurzového závazku ČNB a většího kolísání kurzu koruny vůči euru, ale zatím se nic dramatického neděje.

Optimisticky hledí do budoucna také finanční ředitelé českých firem. Vyplynulo to z nedávného průzkumu společnosti Deloitte, když více než polovina dotazovaných finančních ředitelů firem v České republice odhaduje růst HDP mezi 1,5 až 2,5 procenta. Nadále plynou obavy z nízké nezaměstnanosti a nedostatku kvalifikovaných pracujících. Právě růst mezd považuje 95 % finančních ředitelů za jeden z nejvyšších výdajů, který v roce 2017 podnikání ovlivní. I proto chtějí redukovat náklady na výrobu, nikoliv na pracovní sílu. „Letošní průzkum ukázal, že 80 % finančních ředitelů považuje za důležité téma zajištění dostatku kvalifikovaných zaměstnanců. S rostoucí poptávkou po práci pak souvisí i tlak na růst mezd. Zdrojem inflace by se měly stát také stoupající nájmy a ceny nemovitostí,“ připomněl Martin Tesař, partner auditního oddělení ve společnosti Deloitte.

Pohled do budoucna je tedy pro české firmy nejen z oblasti dopravy a logistiky snad až na některé výjimečné situace veskrze pozitivní a zajímavé budou i názory a argumenty, které zaznějí na toto téma v diskusích v rámci blížícího se veletrhu transport logistic 2017 v Mnichově.

Martina Vampulová

spinner