26. května 2016
26.5. – Společnost DHL Group se přibližuje době, kdy se roboti stanou důležitou součástí světa logistiky. Firma představila novou zprávu o trendech s názvem Robotics in Logistics (Robotika v logistice), která ukazuje, jak využití robotů ovlivní dodavatelské řetězce. Robotické technologie se budou možná již brzy podílet v logistickém prostředí na vychystávání, balení a přepravě zboží.
Roboti pracují v mnoha průmyslových odvětvích, ale logistiku dosud neovlivnili kvůli složitosti pracovních činností, které zahrnují manipulaci s velmi různorodými předměty v nekonečném množství kombinací, v blízkosti lidí a na omezeném prostoru. Současné výzkumy ukazují, že v 80 procentech logistických provozů se v současnosti pracuje stále manuálně. „V poslední době se však technika začíná dostávat na úroveň, na níž již bude schopna uspokojit poptávku po flexibilních a nízkonákladových robotech využitelných pro práci v logistice,“ uvedl Matthias Heutger, viceprezident divize DHL Customer Solutions & Innovation, zodpovědný za strategii, marketing a inovace.
Zpráva zdůrazňuje, že vývoj nové generace robotů, kteří dokážou rozumět, pohybovat se, reagovat na své prostředí a vykonávat precizní úkony společně s lidmi, je urychlován intenzivním růstem elektronického obchodu s vysokým podílem lidské práce a trendem klesajícího počtu a stárnutí zaměstnanců. V důsledku toho podporují investice vlád, investorů do rizikových podniků a velkých maloobchodníků v několika zemích novou vlnu výzkumu, která má významný vliv na vývoj robotů slučitelných s logistikou. Kromě USA, Číny, Ruska a Japonska má v této oblasti silné postavení také Evropa. V rámci programu SPARC Evropské komise bude EU investovat 700 milionů € do výzkumu robotické technologie a konsorcium 180 evropských společností přislíbilo dalších 2,1 miliardy € do roku 2020.
„I když jde v logistice vývoj rychle dopředu, k zavádění novinek nedochází tak pružně, jak bychom si představovali. Čárové kódy se například používají zhruba 50 let, a i přesto, že existuje řada novinek, jejich využití stále převládá. V případě robotů by však jejich uvedení do praxe mohl výrazně urychlit aktuální nedostatek pracovních sil, se kterým se logistika potýká. Navíc manipulace se zbožím bude rychlejší a ekonomičtější, což bude významným argumentem i pro naše zákazníky,“ doplnil Petr Polák, IT Delivery Manager DHL Supply Chain v České republice.
Společnost DPDHL Group již zahájila testy, které mají poskytnout odpověď, jakou roli by mohla robotizace sehrát v logistice. Společnost zkouší spolupracující roboty ve vybraných skladovacích provozech s cílem nalézt řešení pro transformaci dodavatelských řetězců. Rychlost technického pokroku rychle roste a téměř každý den se objevují nová vylepšení a průlomová řešení. Vyhlídky pro robotiku jsou velmi vzrušující a svět logistiky bude mít prospěch z budoucího vývoje robotické technologie. Přehled výsledků z testování byl představen na první akci Robotics Day, která se uskutečnila v dubnu v Inovačním centru DHL v Německu, kde se sešli přední výzkumníci v oblasti robotiky. Na akci, která hledala odpověď na otázku, jak by mohli lidé a vyspělí roboti pracovat vedle sebe, byly vystaveny také konkrétní nejmodernější exponáty předních společností v oblasti robotiky.
Zpráva o trendech Robotics in Logistics obsahuje poznatky a nejnovější informace od předních akademických pracovníků a odborníků z oblasti vyspělé robotiky a byla sestavena v rámci programu Logistics Trend Radar, v němž se DHL snaží identifikovat trendy a technologie pro využití v logistickém průmyslu. Zpráva je k dispozici na internetové adrese www.dhl.com/robots.
(tj)