​Exportéři: Podmínky pro vývoz z České republiky jsou stále dobré

​Exportéři: Podmínky pro vývoz z České republiky jsou stále dobré

10.10. - Mírný pokles exportního sebevědomí, ale zároveň optimistická očekávání na další období. To jsou hlavní trendy, které odhalily letošní výsledky Exportního výzkumu DHL, jehož výsledky zveřejnili zástupci DHL Express minulý týden v pátek.

Index dlouhodobého exportního sebevědomí se již tři roky po sobě pohybuje kolem hodnoty 40 bodů, přičemž naposledy zaznamenal mírný pokles. Ten je pochopitelný vzhledem k předchozímu roku, který byl pro českou ekonomiku rekordní. Od posledního měření v roce 2015 proto výrazně ubylo exportérů, kteří si myslí, že jim objem exportu v posledních 12 měsících vzrostl. Adekvátně tomu přibylo firem, jejichž objem exportu se meziročně nezměnil nebo dokonce poklesl.

Za posledních 12 měsíců také přibylo exportérů, kteří si myslí, že se podmínky pro export firem z České republiky změnily k horšímu. Nicméně čtyři pětiny vývozců stále považují podmínky pro export za stejné jako před 12 měsíci. Mírný nárůst pesimismu je vyvažován 11 procenty exportérů, kteří očekávají zlepšení podmínek. Největší část (68 %) si myslí, že bude stagnovat. „Je nutné si uvědomit, že loňský rok byl pro českou ekonomiku a exportéry skutečně rekordní, a tak je určitý pokles v jejich očekávání zcela pochopitelný. Dobrou zprávou je, že nepřevládají negativní vyhlídky českých vývozců, jen došlo ke zmírnění jejich vysoce pozitivních odhadů a nyní zaujímají v otázce dalšího vývoje spíše neutrální postoj,“ uvedl Luděk Drnec, obchodní ředitel DHL Express pro Českou republiku a střední Evropu.

Již tři roky po sobě (rokem 2013 počínaje) klesá počet firem, které exportují do Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu. Výraznější meziroční pokles v zastoupení českých exportérů byl zaznamenán také v případě Severní Ameriky a jiných oblastí. Pokles v rámci jiných oblastí je vysvětlitelný přidáním nové sledované oblasti pro export Afriky, která se svými 14 procenty překonala Latinskou Ameriku (12 %). Počet exportérů do Latinské Ameriky poklesl od roku 2013 o 6 procentních bodů.

Opět vzrostl význam zemí Evropské unie, nyní už na 97 procent. Mírný vzestup také zaznamenal export do Číny a Jihovýchodní Asie, kam nyní vyváží 25 procent exportérů. Téměř čtyři pětiny všech oslovených exportérů neočekávají, že se v příštích 12 měsících změní počet zemí, do kterých vyvážejí. Počet exportérů s tímto tvrzením narůstá již třetím rokem po sobě.

Respondenti dále uvedli, že podle nich existuje téměř 60% pravděpodobnost, že v příštích 12 měsících dojde ke zpomalení ekonomiky EU. Tím pádem by mohlo podle odhadů exportérů dojít i ke zpomalení české ekonomiky. Pravděpodobnost, že v příštích 12 měsících výrazně oslabí Euro, je 44 procent. Odchod další země z EU považuje za pravděpodobný 36 procent exportérů a bezvízový styk s Tureckem 33 procent exportérů. Pouze pětina dotázaných vyjadřuje obavy o export kvůli bezpečnostním rizikům.

Přitom většina ohrožených exportérů očekává, že se o zajištění bezpečnosti postarají zainteresované země, pouze malá část zvažuje vlastní aktivity, jako například sjednání dodatečného pojištění například prostřednictvím EGAP. Třetina firem očekává negativní vliv Brexitu na český export, především panují obavy kvůli novým pravidlům obchodování a novým clům. Do Británie exportuje celá třetina oslovených firem, ale export do této ostrovní země představuje maximálně 20 procent exportního objemu u téměř všech firem, které tam vyvážejí.

Exportní výzkum již od roku 1999 mapuje názory nejvýznamnějších českých exportních firem na aktuální exportní trendy, jejich zkušenosti s obchodováním na zahraničních trzích, očekávání a hodnocení budoucího vývoje. Výzkum se provádí na základě dotazování ředitelů a členů top managementu 300 českých exportních firem, které náhodným výběrem z exportní databáze zajišťuje společnost GfK.

(mna)

spinner