​Průmyslové nemovitosti v ČR: lákají hlavně Praha, Plzeň a jih Moravy

​Průmyslové nemovitosti v ČR: lákají hlavně Praha, Plzeň a jih Moravy

Trh s průmyslovými nemovitostmi v České republice zaznamenal v roce 2015 významný růst, když se objem prostor pro skladování a výrobu meziročně zvýšil o 11 %. Vzhledem k omezené nabídce nemovitostí na prodej nedošlo i přes akceleraci trhu k růstu investic. Vyplývá to ze studie Trend Report 2016, kterou na konci dubna zveřejnila Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

V absolutních číslech bylo loni dokončeno 566 tisíc metrů čtverečních komerčních skladů a výrobních hal. Jednalo se přitom o třetí nejaktivnější rok v historii, a to hned po letech 2007 a 2008. Výstavba je podle autorů studie z velké části poháněna poptávkou. Pouze přibližně 10 procent nově dokončených objektů v roce 2015 bylo postaveno na spekulativní bázi. Drtivá většina měla nájemce zajištěné už před zahájením výstavby nebo šlo o prodloužení nájemní smlouvy či expanze.

Na konci roku 2015 dosáhla celková rozloha průmyslových nemovitostí v České republice 5,69 milionu metrů čtverečních , přičemž 70 procent těchto prostor se nachází jen ve třech českých krajích – v Praze (2,264 mil. m2), Plzni (880 tisíc m2) a na jižní Moravě (841 tisíc m2). Letošní rok bude podle autorů studie z hlediska rozvoje velmi silný. Už na konci loňského roku bylo ve výstavbě 384 tisíc metrů čtverečních nových kapacit a spekulativní výstavba činila 54 tisíc metrů čtverečních, což představovalo 14 procent ze sledovaných developerských projektů. K tomu je třeba připočíst dalších 62 tisíc metrů čtverečních v nemovitostech, které nebyly plně pronajaty. Na rozdíl od roku 2015, kdy byl spekulativní development omezen na jediný areál, letos jde o šest skladů ve čtyřech projektech. Díky silné poptávce a navzdory velkému množství nově dokončených prostor poklesla míra neobsazenosti meziročně o 3,1 procentního bodu na současných 5,1 procenta. Neobsazené prostory zahrnují celkem 292 tisíc metrů čtverečních , z nichž 37 procent se nachází v Praze, 17 procent v Jihomoravském kraji a 15 procent v Plzeňském kraji. Míra neobsazenosti v těchto oblastech přesto koresponduje s průměrem v České republice.

Praha – osm nových nemovitostí v pěti lokalitách

Průmyslové prostory v Praze se za rok 2015 rozrostly o 255 tisíc metrů čtverečních. Dokončená výstavba zahrnovala osm nových nemovitostí v pěti lokalitách. Největší sklad byl dokončen v parku Panattoni Park Prague Airport pro firmu Amazon. Se 133 000 metry čtverečními tvořil více než polovinu roční dokončené výstavby. Všechny nově dokončené projekty se zaměřily pouze na dva z pražských dílčích trhů, a to na západní a východní. Výstavba probíhala hlavně v blízkosti pražského mezinárodního letiště a podél dálnic D10 na Mladou Boleslav a D11 na Hradec Králové. Celkem pět z osmi nových skladů bylo v době dokončení plně pronajato.

„Připravované projekty pro rok 2016 v Praze zahrnují 131 000 metrů čtverečních průmyslových prostor (včetně kancelářských prostor v objektech). Dalších 10 tisíc metrů čtverečních se nachází v nemovitostech, kde je výstavba v současné době pozastavena ve fázi shell & core a developer nebude pokračovat na spekulativní bázi,“ uvádí studie. Většina developerských projektů pro letošní rok se nachází na východním okraji Prahy, přičemž jeden sklad by měl vzniknout i v severní a další v západní části metropole.

Navzdory velkému objemu nově dokončených prostor klesla neobsazenost na území Prahy meziročně o 2,3 procentního bodu, a to na 4,8 procenta (107 600 m2). Z meziročního hlediska se dostupné prostory redukovaly o 28 500 metrů čtverečních . Nicméně každý ze čtyř pražských dílčích trhů (východ, západ, jih a sever) vykazuje vlastní dynamiku jak z hlediska nových nabídek, tak i z pohledu změn v rozloze volných prostor.

Pronájmy táhne silná poptávka nových zájemců

Rok 2015 zaznamenal nejnižší objem prodloužení nájemních smluv v posledních třech letech. Na historicky nejvyšší úroveň zvedla celkové výsledky realizovaných pronájmů silná nová poptávka. Její největší část generovali výrobci a producenti s podílem 42,7 procenta na čistém pronájmu. Druhým nejsilnějším segmentem byly logistické firmy, které dosáhly podílu 30,9 procenta. Distribuční služby klesly na poslední místo s 26 procenty, přičemž o rok dříve, tedy v roce 2014, se tento segment umístil na samém vrcholu, a to především díky velkým obchodním transakcím firem Amazon a Primark.

Vzhledem k tomu, že se daří automobilovému průmyslu, rozšiřují dodavatelé své podnikání pronájmem nových prostor anebo rozšířením obchodní činnosti. V roce 2015 si firmy z oblasti automotive pronajaly přibližně 187 tisíc metrů čtverečních skladů po celé zemi. „Význam tohoto odvětví překračuje pro výrobce automobilů rámec klíčových lokalit; nové haly pro automobilové výrobce byly umístěny v 11 ze 14 českých regionů,“ uvádí se ve studii.

Nájemci loni mířili hlavně do Prahy a okolí (48 % hrubých a 36 % čistých pronájmů), druhou nejoblíbenější oblastí se stala Plzeň s podílem 14 procent na hrubém a 17 procent na čistém pronájmu. S 8 respektive 9 procenty obsadila třetí příčku v pomyslném žebříčku oblíbenosti jižní Morava. Poptávku nájemců i aktivitu developerů v Ústeckém kraji by mohlo v budoucnu zvýšit oznámené dokončení dálnice D8 letos v prosinci. Region podle autorů studie nabízí dostatek pracovních sil, které jsou zároveň levnější než v nejpopulárnějších oblastech.

(mna) 

spinner