15. listopadu 2021, lan
15.11. - Zejména během nejtvrdšího lockdownu, kdy jako téměř jediné zůstaly otevřené supermarketové řetězce a větší drogerie, se ukázalo, že práce v centrálních skladech musí být opravdu maximálně efektivní. Z toho důvodu se v nich používají inteligentní stroje, jejichž technologie jsou čím dál vyspělejší. Na rozdíl od lidí navíc nejsou náchylné k nemocem, takže například rozšíření pandemie jejich fungování neohrozí. Je tedy reálné, že nás stroje jednou v intralogistice zcela nahradí?
Logistická centra supermarketů a drogerií byla po dlouhou dobu během pandemie, kdy byla většina obchodů uzavřena, pod obrovským tlakem. Byly to totiž téměř jediné prodejny, které zůstaly otevřené, a lidé toho rádi využívali. V centrálních skladech těchto retailových řetězců muselo vše „běžet jako na drátkách“, aby byla poptávka poboček vždy co nejrychleji uspokojena a nemuselo se například čekat na zboží ze zahraničí.
Tomu napomáhají inteligentní roboti, kteří výrazně zvyšují efektivitu. Ačkoli tyto stroje obstarají mnoho činností samy, zapotřebí je i přítomnost člověka, který práci robota doplňuje a dohlíží na to, aby vše probíhalo podle plánu.
V centrálních skladech retailů se využívá například autonomní systém iGo Neo, díky němuž mohou vozíky maximálně spolupracovat s operátory a ulehčovat jim tak vychystávání zboží v nejvyšší míře. Představit si je můžete jako spolehlivého kolegu.
„Náš nejchytřejší vozík OPX iGo Neo na operátora reaguje. Díky umělé inteligenci ho například následuje, aniž by ho operátor musel nějak ovládat. Tím se vše urychlí a pracovníkovi ve skladu se dostane významné pomoci, aniž by měl s obsluhou vozíku jakékoliv žádné starosti,“ uvedl Filip Šustek, odborník na automatizaci ve společnosti STILL, která se zabývá komplexními řešeními v oblasti intralogistiky.
Kromě urychlení a usnadnění práce přináší automatizace v intralogistice i další výhodu, a to zajištění vysokého stupně bezpečnosti. „Vozík například umí identifikovat překážky a vyhnout se jim či v případě dalšího vozíku v uličce uzpůsobit rychlost tak, aby do sebe nenarazily,“ řekl Filip Šustek.
Je tedy vidět, že stroje využívané v intralogistice odvádějí čím dál více práce za dodržení maximální bezpečnosti, což je pro správný chod skladů velmi důležité. Je však na místě bát se toho, že nás nahradí úplně? Že povolání skladníka do budoucna zanikne? „Je pravda, že stroje dokážou zvládat úkoly v takovém množství a čase, v jakých toho člověk není schopen. Že by nás ale jednou úplně nahradily, si nemyslím. Automatizované stroje ve skutečnosti řeší problém s nedostatkem pracovní síly a také ulehčují člověku jeho činnost, protože práce v intralogistice je často náročná a v mnohých odvětvích vyžaduje i určitou fyzickou sílu. Proto spíše než o nahrazení lidí stroji můžeme mluvit o vzájemném doplnění se a efektivní spolupráci,“ uzavřel expert.
(lan)
Foto: STILL