V nejbližší době experti neočekávají významný nárůst neobsazenosti průmyslových prostor

V nejbližší době experti neočekávají významný nárůst neobsazenosti průmyslových prostor

Silnou poptávku i solidní výsledky trhu s průmyslovými nemovitostmi hlásí developeři už několikátý rok po sobě. Bude tento dlouhodobý trend pokračovat? A jaká je situace ve středoevropském regionu? Odpovědi na tyto otázky se pokusili nalézt zástupci realitních firem.

1. Jak hodnotíte vývoj na trhu s průmyslovými nemovitostmi v letošním roce? Jak se podle vás bude trh vyvíjet v druhé polovině roku?

2. Jak si dnes stojí trh s průmyslovými nemovitostmi v České republice v porovnání s ostatními zeměmi ve střední a východní Evropě?

Ferdinand Hlobil,

partner a vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch, Cushman & Wakefield

1. + 2. V první polovině letošního roku můžeme vidět, že Maďarsko, Slovensko a Rumunsko zaznamenaly propad v pronajatých metrech čtvrtečních oproti roku loňskému. Naopak Česká republika a Polsko dosahují srovnatelných výsledků jako loni, co se podpisu nájemních smluv týče. S výjimkou České republiky nová výstavba v regionu střední a východní Evropy prozatím nesplňuje původní očekávání trhu. Pokud výstavba v druhé polovině tohoto roku výrazně nezrychlí, dá se předpokládat, že region rok 2017 v tomto směru nedožene.

Blanka Vačkova,

vedoucí oddělení průzkumu trhu, JLL

1. Trh průmyslových nemovitostí v České republice v letošním roce pokračuje ve velmi dobrých výsledcích. V prvním pololetí bylo dokončeno více než 380 000 m2 nových industriálních ploch k pronájmu, což je největší objem za pololetí od roku 2009. Téměř 90 procent těchto ploch bylo postaveno pro konkrétní nájemce, spekulativně dokončeno bylo pouhých 13 procent, to představuje největší rozdíl proti roku 2009. Nejvíce roste trh v Praze, tady bylo dokončeno více než 60 procent všech nových ploch.

Poptávka zůstává silná, v prvním pololetí bylo pronajato více než 730 000 m2, z toho čistá poptávka bez renegociací dosáhla 412 000 m2. Nejaktivnější byly výrobní společnosti, které si najaly přibližně polovinu všech ploch, dále následovaly logistické firmy. Díky silné poptávce nadále klesá neobsazenost, na konci 2. čtvrtletí dosáhla pouhých 3,7 procenta a v Praze, Brně nebo Ostravě byla dokonce ještě nižší. Nominální nájemné se momentálně pohybuje na úrovni 4,00 až 4,50 €/m2/měsíc. Také v druhé polovině roku očekáváme podobný vývoj. Bude pokračovat velmi silná výstavba, do konce roku by mělo být dokončeno dalších 500 000 m2 nových industriálních ploch. Přibližně 36 procent těchto ploch se na konci druhého čtvrtletí stavělo spekulativně, nicméně díky přetrvávající silné poptávce se budou tyto prostory postupně absorbovat nájemci. Proto také v nejbližší době neočekáváme významný nárůst v neobsazenosti.

2. Český trh průmyslových nemovitostí představuje jeden z nejatraktivnějších trhů v rámci CEE. Jedná se o druhý největší trh se 7,37 milionu m2, největší, polský trh nabízí 14,1 milionu m2, zatímco třetí Rumunsko má necelé tři miliony metrů čtverečních moderních skladových prostor. Proti polskému trhu má český trh nižší neobsazenost a vyšší ceny pronájmu, podíl spekulativní výstavby se pohybuje na podobné úrovni. Nespornou výhodou českého industriálního trhu ve srovnání s ostatními zeměmi CEE je jeho umístění v blízkosti západních trhů a stabilní vývoj za posledních několik let. Úroveň výnosových měr, tzv. prime yield, je nejnižší v rámci regionu a dosahuje u nejkvalitnějších nemovitostí 5,75 procenta.

Petr Zaoral,

ředitel oddělení průmyslových prostor,

Colliers International

1. V letošním roce trend v nárůstu realitních požadavků hodnotíme opět velice pozitivně. Celkový objem průmyslových a logistických ploch v České republice narostl na konci 2. čtvrtletí na 7,4 milionu m2. Nově dokončené prostory reprezentuje 170 000 m2 v 15 nemovitostech. V době dokončení bylo 87 procent z nově dostavěných prostor obsazeno. Celková míra neobsazenosti na trhu mírně narostla a na konci čtvrtletí činila 3,7 procenta. Tuto skutečnost vítáme v době nynější vysoké poptávky, kdy hrubý objem pronájmu za druhé čtvrtletí dosáhl 313 000 m2 a navýšil tak objem za první pololetí na 733 600 m2, což je meziroční nárůst o 13 procent. Na konci druhého čtvrtletí bylo ve výstavbě 566 000 m2 nových prostor. Téměř 60 procent z nich již bylo dedikováno pro nájemce a v době dokončení očekáváme ještě vyšší míru obsazenosti. Vzhledem k objemu výstavby a současné úrovni poptávky neočekáváme zásadní změny v míře neobsazenosti. Mnozí potenciální nájemci jsou si dobře vědomi situace na trhu práce, a hledají proto lokality s levnější pracovní silou či s větší nezaměstnaností, případně zvažují vyšší stupeň automatizace své výroby.

2. V rámci střední Evropy patří Česká republika a Polsko společně se Slovenskou republikou k těm nejrozvinutějším. Je nutné podotknout, že například v Polsku je celková výstavba daleko rychlejší díky jednodušším povolovacím procesům a s tím spojenou administrativou. Ačkoliv je na obou trzích srovnatelná míra neobsazenosti, celková dostupnost okamžitě aktuálně volných prostor v Polsku je v podstatě vyšší, což je dáno celkovou velikostí trhu (13,9 milionu m2 oproti České republice se 7,4 milionu). Poměrně nízká míra neobsazenosti by však mohla mít dopad na další zvyšování nájemného, zejména v oblastech s vysokou poptávkou a malým množstvím dostupných prostor.

(mna)

Foto: Panattoni Europe

spinner