16. října 2017
16.10. - Tři velké čínské logistické společnosti si v uplynulých 18 měsících pronajaly v ČR téměř 100 tisíc metrů čtverečních nových skladů, přičemž pronájem 68 tisíc metrů čtverečních ve VGP Parku v Jenči společností 4PX Express (logistický operátor čínské e-commerce firmy Alibaba) se řadí mezi největší letošní nájemní transakce. Zájem čínských firem o český trh logistických a industriálních nemovitostí nadále roste, aktuálně je v jednání několik dalších významných transakcí.
„V současné době v České republice působí čínské firmy, které podnikají zejména v oblasti logistiky a e-commerce a které k nám expandují ze západní Evropy, kde mají vybudované zázemí. Do určité míry sledují pohyb svých globálních konkurentů. Dobrým příkladem je Amazon, který před dvěma lety otevřel svůj sklad v Dobrovízi u Prahy. V polovině roku 2017 v areálu v Jenči u Prahy podepsal nájemní smlouvu logistický operátor jeho čínského rivala Alibaby,“ uvedl Peter Kolenčík, Senior Consultant 108 Agency.
„Čínské firmy, které se o český trh industriálních nemovitostí aktuálně zajímají, obvykle získaly zakázku pro české nebo německé společnosti a musí co nejdříve zahájit logistiku nebo subdodavatelskou výrobu. Jde zejména o dodávky pro automobilový průmysl nebo e-commerce. Velký zájem je proto o pronájem industriálních prostor v Praze-západ a v západních/severních Čechách. Příkladem může být BWI, čínský výrobce tlumičů pro luxusní automobilové značky, který na podzim 2016 zahájil svou výrobu na 15 tisících metrech čtverečních v Panattoni parku Cheb,“ doplnil Jakub Holec, Partner 108 Agency.
Zástupci realitní poradenské společnosti 108 Agency podnikli dvoutýdenní cestu do Číny, jejímž cílem bylo setkání s čínskými partnery, kteří mají zájem vstoupit na český trh, seznámit je s obchodním a legislativním prostředím v České republice a zprostředkovat jim informace o tuzemském trhu komerčních nemovitostí.
„Mnoho čínských firem, které se do střední Evropy teprve chystají, zmiňovalo výrobu s přidanou hodnotou s využitím moderních technologií a know-how. Podmínkou jejich expanze je však odpovídající infrastruktura v místě. Zájem projevovaly o Českou republiku a Polsko, event. západní Slovensko. Čínské firmy jdou ve stopách japonských firem, které se na našem trhu úspěšně etablovaly na přelomu devadesátých a nultých let,“ dodal Peter Kolenčík.
Jak již bylo řečeno, etablovanými nájemci českého trhu logistických nemovitostí jsou japonské firmy, které působí jak v oblasti výroby, tak logistiky. Jednoznačně největší japonskou investicí v ČR je výroba aut v Ovčárech u Kolína v konsorciu Toyota-Peugeot-Citroen Automotive (TPCA). K dalším velkým japonským výrobním firmám, které v ČR působí, patří AGC Automotive Czech (výroba skel pro automobilový průmysl v Chudeřicích u Bíliny), Daikin Industries (výroba vzduchotechniky v CTParku Plzeň) či Denso Manufacturing (výroba klimatizačních jednotek pro automobilový průmysl v průmyslové zóně Liberec-jih). Mezi největší japonské logistické firmy, které působí na území ČR, patří: Yusen Logistics, Sumisho Global Logistics, PST CLC či Esa Logistika.
(tj)