15. května 2008
Pořadatelé mezinárodní výstavy letecké a kosmické techniky ILA – Spolkový svaz německého leteckého a kosmického průmyslu BDLI a Messe Berlin – jsou dva týdny před konáním akce spokojeni s množstvím rezervací výstavních ploch. Veletrhu, který se v Berlíně uskuteční od 27. května do 1. června, se zúčastní více než tisícovka vystavovatelů ze 40 zemí.
Partnerskou zemí nejvýznamnější letecké výstavy na evropském kontinentu bude letos Indie. Doprovodný program ILA zahrnuje více než sto konferencí a workshopů. Naživo – na zemi i ve vzduchu – se v německém hlavním městě představí více než 300 letounů všech velikostí a kategorií. Návštěvníci se mohou těšit i na nejnovější kosmické technologie. Už nyní je jasné, že ILA 2008 se zúčastní nejvyšší počet vystavovatelů od roku 1992, kdy se prestižní akce přesunula do německé metropole.
V letových ukázkách se představí nejmodernější a největší dopravní letoun na světě – Airbus A380, ale i další zajímavé stroje jako Boeing C-17 a Antonov An-124 Ruslan. Kanadský Bombardier poprvé předvede svůj nový obchodní proudový stroj Global 5000. Pozornost budou pou-tat také jednomotorový Socata TBM 850, dvoumotorový slovenský Shark a letouny Cessna 350 a 400. Indický koncern Hindustan Aeronautics (HAL) přislíbil evropskou premiéru jednomotorového proudového cvičného letounu HJT-36 Sitara, lehkého vojenského a civilního vrtulníku Dhruv a lehkého bitevníku Tejas.
Nebude chybět žádné z předních evropských konsorcií – EADS, Airbus, Eurocopter, Eurofighter, Eurojet ani Arianespace. Nejnovější produkty v Berlíně představí také společnosti Agusta Westland, Alenia, Bell-Agusta, CAE, China Aviation Industrial Base, Eaton, ESG, Exo-star, Goodrich, IABG, Liebherr, MBDA France, Rockwell Collins, Siemens, Sikorsky, OKB Suchoj, Thales, ThyssenKrupp, TITAL a výrobce vzducholodí ZF Luftfahrttechnik.
Zvláštní hala pro vesmírnou techniku
Tradičně velké pozornosti se bude těšit hala kosmické techniky. Space Pavilon nabídne na ploše více než 3000 m2 expozice evropské kosmické agentury ESA, německého střediska pro letectví a kosmonautiku DLR a dalších organizací. Ústředními tématy budou pilotované lety do vesmíru (ISS, Columbus, ATV), výzkum Měsíce a Marsu a také různé kosmické aplikace.
Ve vojenské sekci proběhnou letové ukázky strojů německé Luftwaffe Námořní letectvo budou reprezentovat vrtulníky Sea Lynx a Sea King a námořní průzkumný letoun P-3C Orion. Atrakcí pro návštěvníky by se měly stát ukázky bezpilotních prostředků.
Ve speciální výstavní expozici ILA 2008 připomene 60. výročí zahájení Berlínského leteckého mostu. Od 26. června 1948 do 12. května 1949 uskutečnili spojenci přes 200 tisíc letů do západní části Berlína s životně důležitými zásilkami, jako byly například potraviny. Sovětská okupační správa ve východní části Německa tehdy přistoupila k pozemní blokádě a jedinou cestou bylo zásobování vzdušnou cestou. Dodnes je Berlínský letecký most nejrozsáhlejší leteckou logistickou humanitární akcí všech dob. „Naživo“ se nad Berlínem znovu proletí dva Douglasy DC-3. Připravena jsou i setkání s americkými veterány. n