27. prosince 2011
Velké sucho ohrožuje říční dopravu na Dunaji. Hladina druhého největšího veletoku v Evropě klesla skoro k historickému rekordu a správa Dunaje v Bulharsku již registrovala několik úseků, kde je doprava problematická. Meteorologové přitom v nejbližší době významnější srážky nečekají, a tak hladina Dunaje podle odborníků zůstane přinejlepším na stejné úrovni.
„Není voda! Situace je kritická; nejen tady na dolním toku Dunaje, ale i výše v Maďarsku, v Rakousku a v Německu,“ řekl na počátku prosince náměstek ředitele Bulharské vnitrozemské plavby Ivan Ivanov. Nosnost říčních člunů rejdaři podle něj zdaleka neplní a kanál je místy tak úzký, že remorkéry jím místo šes-ti přepraví jen jedno plavidlo. Omezena je i činnost přístavů na Dunaji. „Skoro“ před uzavřením jsou údajně dva přívozy, které spojují břehy Bulharska a Rumunska. Kdyby hladina řeky klesla pod 50 centimetrů, zavřít by se musely kompletně, řekl Ivan Ivanov.
Úřady začaly prohlubovat dno Dunaje
Na jihovýchodě Rumunska již úřady v přístavu Galac začaly hloubit kanál Dunaje, aby zajistily dostatečný průtok pro splavnost. Bukurešť se mimo jiné obává, že kdyby hladina nepřestala klesat, bude muset uzavřít část své jediné jaderné elektrárny Cernavoda na východě země, kde se voda z Dunaje využívá k chlazení jaderného reaktoru. Rumunská energetická společnost Hidroelectrica již kvůli poklesu vody v Dunaji oznámila omezení dodávek elektřiny.
Pokles pod minimální hladinu na 200 kilometrů dlouhém úseku mezi maďarsko-srbskou hranicí a městem Pančevo nedaleko Bělehradu hlásí i srbské úřady. Úsekem smějí proplouvat jen lehká plavidla.
V chorvatském Vukovaru úřady zakázaly plavbu lodí s ponorem nad 1,3 metru a slovenské úřady nařídily zmenšit náklad lodí. Nákladní říční doprava však byla narušena i v zemích na horním toku Dunaje, v Rakousku a v Německu. Například rakouská plavební společnost Via Donau uvedla, že nákladní doprava po Dunaji je na čtvrtině obvyklého objemu, zbytek nákladu se překládá na vlaky a silniční vozidla.
Situaci by mohly ještě zhoršit mrazy
V řadě evropských zemí byl letošní listopad jedním z nejsušších za několik desítek let. Pokud nezaprší, situace by se podle odborníků s příchodem zimy mohla ještě zhoršit. V takovém případě by voda v Dunaji zmrzla, což se naposledy stalo v roce 1985 v Bulharsku. Po ruské Volze je Dunaj s délkou 2860 kilometrů druhým nejdelším veletokem v Evropě.
(čtk)