​Senát podpořil dohodu s Německem o rozvoji Labské vodní cesty

​Senát podpořil dohodu s Německem o rozvoji Labské vodní cesty

2.3. - Senát podpořil česko-německou dohodu o údržbě a rozvoji mezinárodní vnitrozemské Labské vodní cesty. Rozhodl o tom přes námitky ekologicky zaměřených senátorů, podle nichž dohoda předjímá vybudování sporného jezu u Děčína a vodního kanálu u Přelouče. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) tyto námitky odmítl.

"Smlouva nezavazuje Českou republiku realizovat vodní stupeň Děčín nebo vodní stupeň Přelouč," uvedl ministr. Dohoda podle něj pouze počítá se zachováním splavnosti Labe v úseku mezi Pardubicemi a Ústím nad Labem.

Stát přistoupí k výstavbě jezu u Děčína, pokud se prokáže ekonomická výhodnost toho řešení a budou možné ekologické kompenzace, uvedl Kupka. Jako příklad uvedl zachování výskytu drobnokvětu pobřežního, který je zvláště chráněným druhem květeny z kategorii kriticky ohrožených druhů. Studie podle ministra prokázaly nový výskyt této květen v budovaných zálivech.

"Není to o ochraně jedné kytky, je to o ochraně ekosystému," namítl senátor Petr Orel (Zelení). Podle jeho kolegy Ladislava Kose (Hnutí pro Prahu 11) si lepší splavnění Labe, jehož cena byly v roce 2015 vyčíslena na 15 miliard korun, nezasluhuje likvidaci cenného přírodního prostředí. Oba dohodu omítli podpořit na rozdíl od předsedy senátního výboru pro životní prostředí Zbyňka Linharta (STAN) nebo českolipského senátora Jiřího Voseckého (SLK).

Jez by podle odpůrců poškodil přírodu, stavbu popisují jako neekologickou a neefektivní. Na rentabilitu se dotazovala místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Podle zastánců by významně zvýšil splavnost v úseku, který je po většinu roku pro lodě uzavřen.

Horní komora schválila úmluvu o mezinárodních pravidlech pro zabránění srážkám na moři. Tato pravidla bezpečnosti lodního provozu na moři by podle ministra Česko mělo mít kvůli jachtám plujícím pod českou vlajkou. Senát rovněž souhlasil s vládním prohlášením o využívání nosných raket Ariane a Vega z francouzského Vesmírného střediska Guyana. Podle Kupky do projektu původně zapojeno i Rusko se svými raketami Sojuz, ale odstoupilo.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

Labe na německé straně hranice

spinner