Konkurz na ČSPL

Věřitelé získali jen polovinu dluhů

Věřitelé získali jen polovinu dluhů

Konkurz na Československou plavbu labskou (ČSPL) nakonec vynesl věřitelům 635 milionů Kč. Vyplývá to ze závěrečné zprávy o více než desetiletém konkurzu, kterou minulý týden zveřejnil Krajský soud v Ústí nad Labem. Společnost, která měla před krachem na 300 plavidel a tisíc zaměstnanců, dlužila věřitelům zhruba 1,3 miliardy Kč.

Tři části firmy byly prodány jako celek a stále fungují, řekl minulý týden konkurzní správce Aleš Klaudy. Majitel rejdařství však flotilu přesunul do západní Evropy, protože na Labi by jen sotva vydělávala.

Zaměstnanci dostali dlužné peníze v plné výši, zajištění věřitelé zhruba polovinu a nezajištění přibližně 30 procent. Samotný prodej majetku vynesl přibližně 537 milionů Kč. Vlastní konkurz a údržba majetku vyšly na 87 milionů Kč. Rejdař však ještě nějakou dobu pracoval a jeho majetek před odprodejem vydělal dohromady na 750 milionů Kč, což umožnilo uspokojit více pohledávek.

Prodej majetku provázely spory o vlastnické právo k budovám v pří-stavu v Hamburku. Budovy stojí na pozemku, který má v Německu do roku 2027 pronajaty český stát, při privatizaci v roce 1989 však nebylo jasně definováno, komu patří. Náhradu za budovy i investice do nich chtěla ČSPL ještě před svým zánikem a ve sporech pokračoval i Aleš Klaudy, soudy však nakonec rozhodly ve prospěch státu.

ČSPL upadla do konkurzu v srpnu roku 2001, kdy už nedokázala splácet závazky. Poslední kapkou bylo rozhodnutí věřitelských bank, kterým dlužila zhruba 700 milionů Kč, že další pomoc odmítnou. Společnost se potom rozdělila na několik částí – samotné rejdařství i s loděmi koupila za 160 milionů Kč firma Argo Bohemia, doky vykoupila za 35 milionů společnost České loděnice a přístavní část převzaly za 66 milionů Kč Česko-saské přístavy. „Dohromady se prodávalo přes 300 plavidel, ale byla to nesourodá flotila malých člunů i velkých nákladních lodí,“ řekl minulý týden Aleš Klaudy.

Rejdařství poskytovaly úvěry zejména ČSOB a Česká spořitelna; první z nich na odděleně uspokojených pohledávkách získala zhruba 75 milionů, druhá přibližně 25 milionů Kč. Na konkurzu se za deset let vystřídali čtyři správci, jimž připadlo na odměnách i s DPH na 15,1 milionu Kč.

(čtk)

spinner