30.9. – Ministerstvo dopravy v pátek zahájilo přípravy nového tendru na provoz nového mýtného systému. Jde o záložní plán, který by stát využil v případě, že by byla současná mýtná smlouva pravomocně zrušena. Vedle toho stát připravuje i další provizorní řešení, kdyby tendr nestihl dokončit včas. V pátek to na facebooku uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) minulý týden ve čtvrtek zakázal plnění mýtné smlouvy mezi státem a konsorciem CzechToll/SkyToll, a to s ročním odkladem. Ministerstvo proti tomu podá rozklad.
Silniční doprava
30.9. – Stát poskytne na výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) dalších 50 milionů Kč z evropských fondů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V následujících letech by v Česku měly vzniknout zhruba dvě desítky stanic, loni stát na jejich výstavbu vyhradil z evropských peněz 100 milionů Kč. V současnosti v ČR funguje jediná veřejná stanice.
30.9. – Benzina, která provozuje síť čerpacích stanic v České republice, otevřela letos v dubnu svou první čerpací stanici také na Slovensku a brzy přibudou další. „Jsme rádi, že Protimonopolní úřad Slovenské republiky a Federální úřad pro hospodářskou soutěž Rakouské republiky vydaly pozitivní stanovisko, takže nic nebrání našemu plánu otevřít tyto stanice již v průběhu října. Jednání o převzetí dalších stanic jsou v plném proudu. Postupem času chceme mít naše čerpací stanice rozprostřené po celém Slovensku,“ uvedl Tomasz Wiatrak, generální ředitel skupiny Unipetrol.
Quehenberger Logistics posiluje ekologický rozměr své městské logistiky. V Salcburku a okolí nasazuje od dubna tři dodávky MAN eTGE pro přepravu balíčků a boxů na malých paletách. Elektromobily jsou tiché a neprodukují lokálně žádné emise, takže jsou vhodné pro distribuci zboží v městských centrech, a to i v nočních hodinách. Dodávky MAN eTGE v nepřehlédnutelném zbarvení e-mobility doplňují elektrický kamion MAN eTGM, který má Quehenberger ve svém vozovém parku od podzimu loňského roku.
27.9. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal plnění smlouvy na nový mýtný systém mezi ministerstvem dopravy a konsorciem CzechToll/SkyToll. Zákaz ale začne platit až rok po právní moci rozhodnutí úřadu. To pravomocné není a lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu. ÚOHS to včera uvedl v tiskové zprávě. Stát proti rozhodnutí podá rozklad, přípravy nového mýta by podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka i CzechTollu rozhodnutí nemělo ohrozit. Dosavadní provozovatel mýta, firma Kapsch, soudí, že by stát měl spuštění toho nového odložit.
25.9. – Na dálnici D1 přibude do konce roku dalších 130 parkovacích míst pro kamiony, celkem jich tak bude k dispozici 850. Dalších 213 míst vznikne pro mimořádné události. V rámci zimní údržby budou také po celou zimu stát na exitu 90 dva posypové vozy, které v případě potřeby okamžitě vyjedou a ošetří vozovku. Informoval o tom ministr dopravy Vladimír Kremlík na včerejším společném jednání s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, které navázalo na červencovou schůzku. Opatření mají zabránit opakování loňské prosincové kalamity, kdy se v modernizovaném úseku dálnice D1 tvořily dlouhé kolony.
24.9. – Společnost Union Tank Eckstein GmbH & Co. KG (UTA) rozšířila portfolio svých služeb. S novou online platformou UTA Ferry vytvořila službu nabízející přibližně 750 trajektových spojení ve více než 50 zemích. Zákazníci si v této platformě mohou předem rezervovat jízdenky u více než 40 společností provozujících trajektovou dopravu a tyto jízdenky si s kartou UTA zakoupit za nižší cenu. Portál pro trajektovou dopravu byl vytvořen ve spolupráci s britskou službou Freightlink.
24.9. – Vzhledem ke skutečnosti, že Velká Británie má opustit Evropskou unii již na konci října, vyzval včera evropský automobilový průmysl oba aktéry, aby se vyhnuli brexitu „bez dohody“. Přední organizace zastupující výrobce vozidel a náhradních dílů v celé EU – Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) a Evropská asociace dodavatelů automobilů (CLEPA), jakož i národní asociace včetně Německé asociace automobilového průmyslu (VDA), Federace francouzských výrobců automobilů (CCFA) a Společnosti výrobců a obchodu motorových vozidel (SMMT), společně zdůrazňují, že brexit „bez dohody“ by měl zásadní negativní dopad na jedno z nejcennějších ekonomických aktiv Evropy. K této výzvě se připojuje také české Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).
23.9. – Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
20.9. – Výroba motorových vozidel v Česku dosahuje rekordních hodnot předchozího roku a i nadále zůstává stabilním pilířem české ekonomiky. Od ledna do srpna bylo vyrobeno celkem 946 052 motorových vozidel, tedy o 0,01 % více než ve stejném období loňského roku. Osobních vozů bylo vyrobeno 941 758 kusů (- 0,02 %), autobusů 3333 ks (+ 8,4 %) a motocyklů 961 ks (+ 3,0 %). Údaje zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu.