19.1. – Liberecký kraj chce v příštích letech pořídit moderní vlaky pro další regionální železniční tratě. Stejně jako u předchozích zakázek by měli nové vlaky nakoupit dopravci, kteří zakázky získají. Předběžně se počítá s pořízením deseti až 12 motorových vlaků každý za 60 až 80 milionů korun. Zakázka tak může být za 600 milionů, ale také bezmála za miliardu korun. Z toho 85 procent by ale mohla krýt dotace EU.
Železniční doprava
V rámci pražské integrované dopravy (PID) přibyly v Praze a Středočeském kraji zastávky, zkrátily se intervaly a byly zavedeny nové vlakové linky. Změny začaly platit v polovině prosince. Do systému PID mají být začleněny i přívozy ve středních Čechách. Příměstské vlakové linky S využívá denně téměř 117 tisíc cestujících. Praha a Středočeský kraj do budoucna chystají kompletní integraci veřejné dopravy.
Od začátku ledna stačí cestujícím v Ústeckém kraji jedna jízdenka na linkový autobus i vlak. Ústecký kraj schválil zapojení železniční dopravy do integrovaného dopravního systému. Cestující za jízdné ušetří. Potvrdil to radní pro dopravu Jaroslav Komínek.
Jednou z velkých dopravních firem v České republice, které se chtějí zúčastnit výběrových řízení na regionální vlaky i rychlíky, je společnost ARRIVA TRANSPORT ČR. Podle jejího generálního ředitele Daniela Adamky přinese větší konkurence zejména lepší služby, rozhodně však nijak neohrozí existenci Českých drah. „V Německu vedle sebe fungují státní dráhy i soukromí dopravci, proč by to tak nemohlo fungovat i tady?“ ptá se.
13.1. – České dráhy splnily beze zbytku jako jedna z mála firem požadavek novely zákona o hospodaření s energií podle ISO 50001. Příslušný certifikát jim udělila mezinárodní certifikační společnost Bureau Veritas. Slavnostní předání proběhlo za přítomnosti představitelů Českých drah a Bureau Veritas v sídle největšího českého železničního dopravce.
12.1. – Oba největší soukromí dopravci na české železnici – společnosti RegioJet a LEO Express přepravili v loňském roce svými vlaky výrazně více cestujících než o rok dříve. Žluté vlaky využilo loni konkrétně více než tři miliony cestujících, což je meziročně o 26 procent více, černými vlaky LEO Expressu loni jelo téměř 1,1 milionu lidí. Oba dopravci tak rok ukončili se ziskem.
12.1. - Německo není jen tahounem ekonomického růstu Evropské unie – německý trh má výrazný náskok také pokud jde o výkony nákladní dopravy. Zatímco Německu se podařilo dosáhnout úrovně z předkrizového roku 2007 již vloni, zbytku Evropy to bude trvat zřejmě až do přelomu let 2019/2020. Vyplývá to z analýzy World Transport Report 2015/2016, kterou v prosinci zveřejnil německý výzkumný institut Prognos.
11.1. - Správa železniční dopravní cesty realizovala dva projekty na instalaci traťové části systému automatického vedení vlaku (AVV). Jejich hlavními přínosy jsou zvýšení bezpečnosti provozu, snížení nákladů na elektrickou energii a zajištění lepšího dodržování jízdního řádu na trati.
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce na Vysočině letos začít s modernizací dalších tří úseků tratě, po které jezdí rychlíky z Brna přes Havlíčkův Brod a Kolín na Prahu. Zjara by měly začít stavební práce mezi Ostrovem nad Oslavou a Žďárem nad Sázavou a ve druhé polovině roku mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí a mezi Golčovým Jeníkovem na Havlíčkobrodsku a středočeskou Čáslaví. Podle informací, které poskytl Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC, tyto opravy vyjdou na stovky milionů korun.
Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER/SEŽ a Evropská federace pracovníků v dopravě ETF podepsaly počátkem prosince společnou deklaraci o železniční nákladní dopravě. Při příležitosti druhého Dne evropské železniční dopravy se ve Vídni sešli výkonný ředitel CER Libor Lochman, zástupkyně generálního tajemníka ETF Sabine Trierová, prezident evropského oborového sociálního dialogu pro železnici Matthias Rohrmann a viceprezident této evropské organizace Guy Greivelding).