22.2. - Čínská vláda vytvořila s počátkem roku 2016 dvě nové, státem kontrolované logistické těžké váhy. Státní kontrolní úřad SASAC schválil založení společnosti China Cosco Shiping Group jakož i převzetí podniků Sinotrans and CSC Holding společností China Merchants. V prvně jmenované se společně řídí aktivity Cosco a China Shipping. V čele nového námořního gigantu, jehož majetek má mít hodnotu 75 miliard USD a který pokryje všechny oblasti námořního sektoru, bude stát Xu Lirong, který dosud vedl China Shipping.
Železniční doprava
19.2. – Ministerstvo dopravy se předběžně dohodlo se společností GW Train Regio na provozu železničního spojení z Plzně do Mostu. Společnost z Ústí nad Labem dříve známá jako Viamont Regio podala nejnižší nabídku v soutěži na patnáctiletý provoz vlaků. Tendr ale před vyhodnocením zatím nepravomocně zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Přímé zadání dopravy soukromé společnosti bude ještě schvalovat vláda.
19.2. – Italský nájemce pražského hlavního nádraží, společnost Grandi Stazioni, plánuje zahájit opravy na fasádě střední části historické Fantovy budovy. Práce by měly začít ještě během února. Má jít o opravy vnější části středního traktu budovy, jehož vnitřní prostory už společnost zrekonstruovala. Boční části budovy tak zatím na opravu čekají.
17.2. – Výstavba vysokorychlostních železničních tratí není na rozdíl od Česka pro ostatní země visegrádské skupiny (V4) prioritou. Česko se přípravou železničních tras pro rychlovlaky jezdící třistakilometrovou rychlostí zabývá, ostatní země V4 ale dávají přednost modernizaci nynějších železničních spojení. Na pracovním setkání hospodářských výborů parlamentů zemí Visegrádu to uvedli zástupci jednotlivých zemí.
15.2. – Podnikatel Radim Jančura, který prostřednictvím svých společností Student Agency a RegioJet provozuje autobusovou i železniční mezinárodní dopravu, chce svými autobusy zablokovat Brusel a Berlín. Napsal to web Echo24.cz. Důvodem má být rozdělení evropských dotací na nákup nových vlaků. Podle metodiky ministerstva dopravy, kterou loni schválila vláda, by dotace inkasovaly České dráhy.
15.2. – Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení o zapojení malých a středních českých společností do evropského projektu Shift2Rail. Podpořil tak aktivity českých subjektů v oblasti vědy, výzkumu a inovací v železniční dopravě. Materiál nyní půjde k projednání během některé z následujících schůzí Poslanecké sněmovny.
15.2. - S ohledem na ruský zákaz tranzitu bude Ukrajina zásobovat své tradiční trhy ve střední Asii alternativní železniční cestou. Podle ministra infrastruktury Andreje Piwowarskiho první vagony odjely z ukrajinského města Illičevsk. Jízda trvá v ideálním případě zhruba 11 dní. V Kyjevě je pro tuto alternativní trasu v kurzu pojem „Nová hedvábná cesta“ – s odvoláním na historickou obchodní cestu mezi východní Asií a Středozemním mořem. Ukrajinský vlak musí na své cestě překlenout hned dvě velké vodní plochy: Černé moře a Kaspické moře.
15.2. – Průmyslový developer Panattoni Europe zahájil v českolipském areálu společnosti Bombardier Transportation Czech Republic výstavbu nové haly o velikosti 4200 metrů čtverečních. Budova bude sloužit ke svařování podskupin a vozových skříní železničních vagónů. Jde o klasický projekt „na klíč“, v němž developer staví přesně podle představy klienta a do jeho vlastnictví.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
Evropský den logistiky 2016
ELA informuje o osmém ročníku Evropského dne logistiky, který proběhne 21. dubna. Konkrétně si všímá příprav, jež probíhají v členském Spolkovém společenstvu Logistika v SRN. Význam se odvozuje mimo jiné i od toho, že v Německu je logistika s ročním obratem 237 miliard € a 2,9 milionu zaměstnanců třetím největším hospodářským sektorem země. Podniky v průmyslu, obchodě a službách budou požádány, aby otevřely své dveře veřejnosti a ukázaly, jaká různorodost se pod pojmem logistika ukrývá – protože již nejde jen o dopravu, překlad a skladování.
12.2. – Rakouské spolkové dráhy ÖBB a slovinské dráhy SŽ v současné době jednají o posílení spolupráce v oblasti nákladní přepravy. V lednu letošního roku podepsali zástupci obou železničních podniků dohodu o strategickém partnerství v logistice ve Slovinsku, v Maďarsku, Itálii a jihovýchodní Evropě. Cílem je zvýšit kvalitu služeb a produktivitu pro zákazníky z průmyslového sektoru. Kooperace by měla zkrátit přepravní časy a výrazně zefektivnit využití logistické infrastruktury jako je železniční síť, přístavy a terminály.