14.3. – Budovy ve vlastnictví státu získají jednodušší přístup k projektům energetických úspor se zárukou (EPC), které mohou veřejným rozpočtům do roku 2030 ušetřit nižší desítky miliard korun. Počítá s tím pozměňovací návrh k zákonu o řízení a kontrole veřejných financí, který připravilo Ministerstvo financí a načetl ho poslanec ODS Jiří Havránek. Se souhlasem ministerstva tak budou moci i organizační složky státu přijímat dodavatelské úvěry na projekty energetických úspor.
Infrastruktura
12.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět 6,5 kilometru dlouhý obchvat Náchoda na silnici I/33 v Královéhradeckém kraji. Cena stavby, jejíž součástí budou i dva tunely, je 3,18 miliardy Kč bez DPH. Cílem stavby je vyvést z města tranzitní dopravu. Související paralelní stavbou bude přeložka silnice I/14 Vysokov–Vrchoviny. Řidiči by po obchvatu měli začít jezdit v prvním čtvrtletí roku 2028.
12.3. – Správa železnic vybrala zhotovitele pro výstavbu nádražní budovy v Mladé Boleslavi. Stavební práce začnou příští měsíc. Provede je společnost Strabag Rail, která nabídla cenu 106 982 429,81 Kč. Nová budova nahradí stávající nevyhovující objekt a cestujícím nabídne moderní, plně bezbariérové zázemí.
11.3. – Modernizace první části trati z Brna do Přerova co nevidět začne, Správa železnic už vybrala zhotovitele prací mezi Nezamyslicemi a Kojetínem. Nejlepší nabídku ve výši 6 689 398 976 korun podaly společnosti Strabag Rail, Eurovia CZ a PORR. Stavba začne letos na jaře, důležitá spojnice jižní a střední Moravy díky ní získá druhou kolej, vlaky zrychlí na 200 km/h. Dokončení se plánuje v závěru roku 2028.
11.3. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v pondělí 10. března rozsáhlou opravu devíti kilometrů jízdního pásu dálnice D5 směr Praha mezi Bavoryní a Berounem. Rekonstrukce a modernizace se dočká také odpočívka Králův Dvůr – Počáply, která se nachází na trase. Čtyřměsíční stavební akce bude po celou dobu dopravu omezovat jen částečně. Oznámil to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
10.3. – Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) schválil přidělení finančních prostředků ve výši 2 miliardy korun na financování oprav a rekonstrukcí silnic II. a III. třídy ve vlastnictví krajů.
8.3. – Správa železnic podepsala smlouvu s Mezinárodní finanční korporací, subjektem skupiny Světové banky, o poskytování transakčního poradenství pro připravovaný projekt vysokorychlostní tratě v úseku Brodek u Přerova – Ostrava-Svinov. Význam partnerství veřejného a soukromého sektoru při výstavbě vysokorychlostní železnice byl také tématem Konference VRT v pražské Fantově budově, která se konala 6. března.
7.3. – Centrální komise Ministerstva dopravy rozhodla o podobě vysokorychlostní tratě (VRT) v oblasti Prahy 15 a Dolních Měcholup. Vlaky z Vršovic do Běchovic pojedou převážně pod povrchem krátkými tunely a otevřenými zářezy. Jde o kompromisní řešení, na kterém se shodly Správa železnic, pražský magistrát i dotčené městské části.
6.3. – „V Říčanech u Prahy jsme naplno obnovili práce na rekonstrukci průtahu města, ulice Černokostelecké. Rozsáhlou stavební akci provází úplná uzavírka. Řidičům jsou k dispozici vyznačené objízdné trasy v okruhu až 50 km.“ Informoval o tom Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.
4.3. – Správa železnic slavnostně zahájila modernizaci jednoho z nejvytíženějších dopravních uzlů v zemi. Celkovou přestavbou v České Třebové projdou jak koleje, které využívají osobní vlaky, tak i část určená pro nákladní dopravu. Kompletní rekonstrukce se dočkají všechna nástupiště, přístup na ně bude bez bariér. Město lépe propojí nová lávka nad kolejištěm. Hotovo by mělo být na konci roku 2031.