22.1. – Speciální stavební stroje začaly v Praze prohlubovat koryto Vltavy, aby bylo možné lodě nakládat na vyšší ponor. Jedná se o další projekt komplexního zvýšení plavebních parametrů Vltavské vodní cesty z Mělníka do Prahy. Větší naložení lodí vede nejen k lepší šanci vodní dopravy uspět na dopravním trhu oproti těžké silniční dopravě, ale také ke snížení dopadů na životní prostředí.
Vnitrozemská plavba
4.1. – Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení, uvedl ředitel Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v České republice. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ
ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.
27.12. – Ředitelství vodních cest ČR v rámci zakázek na stavby infrastruktury vodních cest kompletně přechází na smlouvy mezinárodního standardu FIDIC. Ministerstvo dopravy nyní schválilo obchodní podmínky tzv. zelené knihy FIDIC pro menší stavby vodních cest. Navázalo tak na obchodní podmínky tzv. červené knihy FIDIC užívané Ředitelstvím vodních cest ČR pro velké stavby od počátku letošního roku, na jejichž základě se v současné době již realizují dvě stavby modernizace Vltavské vodní cesty.
13.12. – Poklepáním na základní kámen začala včera v centru Prahy u ostrova Štvanice modernizace tzv. rejd plavební komory, kdy zejména pomocí nové nábřežní zdi navazující na Negrelliho viadukt budou mít lodě podstatně bezpečnější a pohodlnější zaplouvání do druhé nejvytíženější plavební komory v České republice. Jedná se o první vodocestný projekt spolufinancovaný Evropskou unií pro propojení Evropy CEF v České republice, kdy společně s dalšími stavbami dojde ke zvýšení plavebních parametrů Vltavské vodní cesty do Prahy.
3.12. - SILNIČNÍ DOPRAVA – Nové baterie šetří proud elektrických vozidel. Švýcarský výrobce bateriových systémů Ecovolta vyvinul a standardizoval trakční baterie druhu Li-ion, jež mohou ušetřit výrobcům až 500 000 EUR při výzkumu a vývoji elektrických vozidel. Podnik uvádí, že výrobci mohou přejit na menší série elektrických vozidel s tím, že vytvoří prototypy během několika týdnů. Dosud zákaznicky zaměřený bateriový set se musel vyvíjet pro každý individuální model vozidla, což znamenalo, že výroba elektrického vozidla byla zisková jen ve větším rozsahu. „Odhadujeme, že například výrobce vozidel při užití baterie s operativním napětím 48 voltů a kapacitou 10 kWh bude schopen ušetřit celkem 250 000 až 500 000 EUR v nákladech na výzkum a rozvoj,“ řekl vedoucí manažer Ecovolta Paul Hauser. „A věci se mohou hýbat také mnohem rychleji. Naši zákazníci obecně počítají s dobou rozvoje bateriového setu a doprovodného bateriového řídicího systému až na dva roky. Na druhé straně evoTractionBatery může být sestavena v řádu hodin – ať se užívá v golfovém vozíku či v nákladním autě.“ Ecovolta vyrábí po zákazníky vysokokapacitní bateriové systémy a řešení e-mobility, jež nevyžadují aktivní chlazení.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
PŘIPRAVOVANÉ MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÉ AKCE
ELA informuje o zajímavých akcích, které se uskuteční příští rok v Rakousku a na Martiniku. Zve na 35. ročník Logistického dialogu 2019, který proběhne 11. a 12. dubna 2019 v Rakousku, a na Karibský dopravní a logistický veletrh, který je naplánován na 16. až 20. května 2019 do Palais des Congres de Madiana, Quartier, Madiana na Martiniku.
15.11. – Pro své poslední zasedání si minulý týden vybrali zástupci Evropského výboru pro tvorbu standardů ve vnitrozemské plavbě (CESNI) Prahu. Bylo to zároveň první zasedání, které se konalo mimo sídlo Centrální komise pro plavbu na Rýně ve Štrasburku. Na pražském zasedání výbor schválil novou verzi standardu týkajícího se technických požadavků na plavidla vnitrozemské plavby. Současně přijal první celoevropské jednotné standardy definující profesní a zdravotní požadavky na členy posádek v oboru vnitrozemské plavby.
12.11. – Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe by podle optimistických odhadů odvedl ze silnic zhruba 5000 nákladních aut denně, což by znamenalo pokles silniční nákladní přepravy o necelá dvě procenta. Vnitrozemská vodní doprava by naopak posílila o osm procent. Podrobné výsledky studie v pátek společně s jejími tvůrci představil novinářům ministr dopravy Dan Ťok. Nejdříve by se mohlo začít stavět v roce 2030 na oderské větvi u Ostravy.
25.10. – Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel budou zřejmě na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Počítá s tím novela o vnitrozemské plavbě, kterou v úterý v prvním čtení podpořila Sněmovna. Ministerstvo dopravy si od zavedení nové povinnosti slibuje zejména zvýšení bezpečnosti na řekách. Opatření by mělo pomoct také v ochraně životního prostředí a ke zvýšení efektivity plavebního provozu.