18.1. – Koncepci vodní dopravy pro období 2016 až 2023, která počítá s výstavbou plavebního stupně v Děčíně, včera přijala vláda. Podle kabinetu se tak zlepší splavnost Labe od Ústí nad Labem ke státní hranici s Německem. Vyplývá to z tiskové zprávy kabinetu.
Vnitrozemská plavba
12.1. – Firmy mají velký zájem o služby v mělnickém přístavu. Podle vedoucí přístavu Lucie Petržílkové je důvodem růst poptávky po službách v překladní logistice. Výrobní společnosti mají zvýšený zájem o překladní činnost těžkých investičních celků, technologických zařízení a strojírenských výrobků, které vyvážejí. Přístav Mělník umí jako jediný na území České republiky zajistit překladní služby statickým kolejovým jeřábem až do hmotnosti břemen 300 tun.
Celkově utěšená situace v národních ekonomikách se pozitivně odrážela prakticky ve všech dopravních oborech. S pokrýváním požadavků na dopravu měly některé obory dokonce značné problémy.
Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.
15.12. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Letos půjde celosvětově přes moře více než 200 milionů kontejnerů. Světová kontejnerová plavba zřejmě letos dosáhne podle námořních analytiků od institutu Drewry poprvé množství naložených a odbavených kontejnerů v počtu 200 milionů. Kontejnerová předpověď, vydaná Drewry, zohledňuje celkový překlad bez prázdných kontejnerů.
14.12. – Řecko, Makedonie a Srbsko chtějí postavit vodní kanál, který by spojil Dunaj se Středozemním mořem. Pokud se tento záměr uskuteční, vznikne nejdelší umělá vnitrozemská vodní cesta v Evropě. Informovala o tom řecká média.
1.12. – Pražský magistrát začíná zvažovat, jakým způsobem by se daly omezit emise, které ve vltavském údolí produkuje lodní doprava. Oznámila to radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). U lodních motorů není na rozdíl od automobilů měření emisí povinné a lodě nepodléhají žádné kontrole. Na problém upozorňuje i Praha 5, která si u odborníků z ČVUT objednala měření emisí kolem plavební komory Smíchov.
17.11. – Financování strategického projektu zvýšení plavebních parametrů Vltavské vodní cesty do Prahy z prostředků Evropské Unie je realitou – Ředitelství vodních cest ČR podepsalo s agenturou INEA Evropské komise grantovou dohodu na dotaci ve výši 10,7 milionu € z programu CEF. Počátkem roku 2018 bude po dokončení zadávacích řízení na zhotovitele zahájena realizace prvních staveb.
25.9. – Do rozvoje vodní dopravy v Česku by se do roku 2023 mělo investovat zhruba 14 miliard korun. Předpokládá to koncepce vodní dopravy, kterou vzala na vědomí vláda. Materiál předložený ministerstvem dopravy předpokládá prodloužení vltavské a labské vodní cesty na 338 kilometrů. Velké nákladní lodě by tak mohly proplouvat Prahou až do přístavu v Radotíně, na Labi by pak končily v Pardubicích.
18.9. - LETECKÁ DOPRAVA – Ve sporu kolem zakázaných dohovorů o cenách se Německá dráha dohodla se společnostmi Singapore Airlines a Qantas o náhradě škod. Tímto získal koncern dosud celkem více než 100 milionů USD na náhradách škod od různých členů tak zvaného kartelu leteckého zboží.